MDO porazil Porubu a odskočil jí v tabulce na 6 bodů

David Motloch | 14.12.2014

Klasický souboj o šest bodů sehráli dnes mladší dorostenci AZetu se stejně starými hráči Poruby. Oba týmy byly totiž na posledních dvou místech tabulky skupiny o udržení v extralize a dělily je pouhé tři body. Veledůležitý zápas pro sebe nakonec v poměru 2:1 získali mladí Azeťáci. Všechny branky padly už první třetině. AZ šel do vedení díky Lukáši Juhászovi, Poruba srovnala v přesilovce, ale skórovat v početní převaze se podařilo také Dominiku Pawliczkovi, a jak se nakonec ukázalo, byla to branka vítězná. Další zápas sehraje AZ už v úterý, kdy dohrává odložený zápas v Opavě.

ELMD - 23.kolo ne 14.12.13:15
AZ Havířov - HC RT TORAX Poruba
2:1
(2:1, 0:0, 0:0)
Branky a nahrávky: 7. Juhász (Potočný), 15. Pawliczek (Adámek, Srníček) – 12. Voznička (Mrva). Rozhodčí: Krenželok – Stonavský, Majetný. Vyloučení: 3:1. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 88. Střely na branku: 23:22. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1.
AZ Havířov: Dufek – Teplanský, Pavelek, Szturc, Adámek, Srníček, Grygar – Bambula, Hýsek, Pawliczek, Skalka, Ligocký, Peterek, Potočný, Juhász, Piš
HC RT TORAX Poruba: Remiáš – Balcárek, Kroček, Pitucha, Dobeš – Střondala, Vojtášek, Zicháček, Žídek, Havránek, Klíma, Mrva, Plachý, Takáč, Voznička Martin, Bochnak

Veledůležitý zápas o šest bodů začal pro oba týmy nervózně. První větší příležitost si připsali hosté z Poruby, kteří se ve 4. minutě marně snažili dorážet puk za záda připraveného brankáře Dufka. Zanedlouho poté udeřil domácí Havířov, který svou první větší příležitost využil. V 7. minutě rozvlnil síťku svatyně brankáře Remiáše Lukáš Juhász pálící přesně na branku.

Tento moment domácí hokejisty nakopl. Ti mohli posléze utéct soupeři do vícebrankového náskoku, ale své šance neproměnili. Ligocký a malou chvíli později i Pawliczek sice stáli s pukem sami před brankou, naložit s těmito tutovkami však nedokázali. To o malou chvíli později napravil na druhé straně skórující Martin Voznička, který si připsal v přesilovce přesnou teč k pravé tyčce svatyně domácích.

Nerozhodný stav však na světelné tabuli dlouho nesvítil. Havířov si připravil rychlou odpověď v 15. minutě, rovněž využitou přesilovkou. Na konci úspěšné kombinace stál přesně pálící Dominik Pawliczek. O minutu později se o další vzruch postaral hostující Klíma, jehož střela nadělala Dufkovi velké starosti, brankář Havířova si však nakonec i s pomocí obránce s touto situací poradil.

Druhá třetina tolik brankových příležitostí nepřinesla. Hned v úvodu sice padla branka, když havířovští útočníci propasovali kotouč do branky, jenže se tak stalo již po hvizdu sudího. Na útočný tlak domácích navázal i střílející Piš, ten ve velké šanci napříč odkryté kleci však pouze promáchnul poskakující kotouč. V 38. minutě nepohnul se stavem ani Peterek ujíždějící sám na branku ve vlastním oslabení, jelikož jeho střelu Remiáš vystihl.

Situace s neuznanou brankou se opakovala i ve třetí třetině, opět na straně Havířova. Tentokrát sudí viděli úmyslné kopnutí nohou, a tak přečíslení Havířova brankou neskončilo. Ve 47. měl dobrou příležitost ke srovnání porubský Havránek, jenž stál v takřka ideální palebné pozici, chyběla mu však přesnost. Tu postrádal při své šanci i střílející Klíma, před nímž stála odkrytá branka.

Závěr zápasu byl velice hektický. Nejprve nevyužil svou šanci v poslední minutě utkání Peterek, který v přečíslení 3 na 1 neposlal přesnou přihrávku na svého spoluhráče. Hosté to poté zkusili v šesti a v posledních vteřinách sahali po vyrovnání. Havránkův pokus však vyrazil důležitým zákrokem ramenem brankář Dufek. Tři body tak zůstávají v Havířově, který si poměrem 2:1 připisuje důležité vítězství v boji o udržení v nejvyšší soutěži.

Tomáš Potěšil (AZ Havířov): Neskutečně dramatické utkání. My jsme si ten zápas zkomplikovali tím, že jsme v první a druhé třetině nevyužili více šancí, především, když jsme ujížděli sami na branku. Stav tak byl stále pouze 2:1 a hrálo se až do samotného konce. Musím pochválit kluky, protože ten zápas odmakali a bojovali. Teď nás čeká další utkání, kde se musíme zaměřit hlavně na lepší koncovku.