FINÁLE PLAY-OFF 2024, AZ HAVÍŘOV - CHOMUTOV. Sedmé utkání FINÁLE v pondělí 29.4. od 17:30!

V premiéře WSM ligy podlehl AZ Motoru

Tomáš Vlček | 09.09.2015

Dneškem vstoupil AZ do své třetí prvoligové sezony. Jako soupeře mu los určil jednoho z favoritů soutěže Motor Č. Budějovice. Hosté měli lepší vstup do utkání a rychle vedli o dvě branky. Ale AZ se nevzdal a ještě do přestávky brankami Sztefka a Koríma srovnal. Ve druhé třetině se však prosadili opět dvakrát hosté a v posldní třetině už si výhru pohlídali. Další zápas sehraje Havířov v sobotu od 17:00 opět doma proti Litoměřicím.

WSM liga - 1.kolo st 9.9.18:00
AZ Havířov - HC Motor České Budějovice
2:5
(2:2, 0:2, 0:1)
Branky a nahrávky: 13. Sztefek (Staněk, Maliník), 15. Korím (Sedláček) – 6. Zíb (Švihálek, Mikyska), 7. Vráblík (Žálčík), 30. Vráblík (Straka, Heřman), 39. Švihálek (Kuchejda, Žovinec), 50. Heřman (Vráblík, Straka). Rozhodčí: Kubičík – Vengřín, Rožánek. Vyloučení: 6:8, navíc Korím (HAV) 10 min. OT. Využití: 1:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 1.884. Střely na branku: 35:32. Průběh utkání: 0:2, 2:2, 2:5.
AZ Havířov: Svoboda – Lenďák, Korím, Krisl, Bahounek, Graca, Ostrčil – Staněk, Maliník, Kalus – Sztefek, Pechanec, Kurovský – Maruna, Rimmel, Kanko - Barta, Sedláček, Matějek – Bednář
HC Motor České Budějovice: Gába – Zíb, Mucha, Suchánek, Vráblík, Bohunický, Žovinec – Žálčík, Rob, Škoda – Nouza, Straka, Heřman – Kuchejda, Mikyska, Švihálek – Guman, Babka, Prokeš – Marek

V první třetině jsme viděli atraktivní hokej se spoustou šancí a také čtyři branky. První z nich vstřelil v 6. minutě hostující Lukáš Zíb, jenž tvrdou ranou zužitkoval přihrávku zpoza branky. Neuplynula ani minuta a Motor vedl už dva nula poté, co rychlý protiútok v situaci 2 na 1 zakončil přesnou střelou bez přípravy Roman Vráblík.

V polovině třetiny se začal domácí AZ zvedat, nejprve měl dobrou šanci Maliník, po něm zatlačila soupeře trojice Sztefek-Pechanec-Kurovský, ale Gába odolával. Ve 13. minutě už se domácí branky dočkali, když Michal Sztefek využil přesilovku, na tuhle ránu z první Gába nemohl zareagovat. Za necelé dvě minuty už bylo vyrovnáno, protože domácí obránce Karol Korím vypálil od modré přesně do levého horního růžku Gábovy branky.

Ve zbytku třetiny už jsme branku neviděli, přestože měli hosté možnost hrát přesilovou hru. Nevyšla ani akce Motoru v podání Švihálka s Mikyskou, kdy druhý jmenovaný netrefil puk před odkrytou brankou Svobody. Proto po první části platil stav 2:2.

I ve druhé třetině jsme byli svědky mnoha šancí oba týmy hrály přesilovky domácí AZet dokonce tři v řadě, ale branku z nich nedal. Proto trestali hosté, jmenovitě obránce Martin Vráblík, jenž se prosadil z rychlého protiútoku podruhé v utkání. Poté přišly na řadu přesilovky Motoru, ale Svoboda ranám Mikysky i Žovince odolal.

Nakonec však Českobudějovičtí gól v přesilovce dali, bylo to tři vteřiny před koncem početní převahy, když Michal Švihálek zakončoval pod horní tyč. Do konce druhé třetiny zbývala minuta a půl. Domácí se snažili rychle snížit, ale nedokázali se dostat do větší šance. Po dvou třetinách tedy vedl Motor 2:4.

Třetí třetina už byla plně v režii hostujících Českých Budějovic, které hrály to, co potřebovaly. Havířov měl další přesilovku, ale ani tuto výhodu nedokázal využít. Naopak hosté v 50. minutě přesilovku využili, když Vráblíkovu střelu dorazil Martin Heřman.

Způsob dorážení se nelíbil domácímu obránci Karolu Korímovi, který za následné protesty obdržel 10 minutový osobní trest. Od té chvíle už byl Motor pánem ledu, mohl přidat další branky, ale kombinace Trojice Straka-Heřman-Nouza brankou neskončila. Hattrick se nepodařilo zkompletovat ani Vráblíkovi.

AZ měl ještě v závěru čtyřminutovou přesilovku, ale branku z ní nedal, proto nakonec České Budějovice zaslouženě zvítězily 2:5.

Štefan Mikeš (HC AZ Havířov): Začali jsme hodně nervózně, nervozita nám svazovala nohy i ruce a soupeř takových kvalit je dokázal využít a dostat se rychle do vedení 0:2. Nám se podařilo srovnat a do šaten jsme tak šli s tím, že dnes můžeme něco dokázat. Ve druhé třetině jsme si vypracovali šance a mohli jsme to být my, kdo mohl odskočit, ale nepodařilo se. Třetí třetinu již Budějovice utkání s přehledem hlídaly, představovali jsme si vstup do soutěže jinak, ale pokud chceme porazit soupeře takových kvalit, tak se musí sejít více faktorů v náš prospěch.

Petr Rosol (Motor České Budějovice): My jsme sem přijeli s jasným cílem dobře bránit a hrát na brejky. Víme, že domácí hrají doma aktivní a agresivní hokej a naše taktika se dnes ukázala jako platná. Dali jsme dva góly z brejků a dva z přesilových her. Dokázali jsme ustát situaci po ztrátě dvoubrankového vedení a rozhodlo, že jsme dokázali vstřelit gól na 2:3 a poté před koncem druhé třetiny jsme přidali i branku na 2:4 a to domácí zlomilo.