Na ledě Motoru AZ bojoval až do konce, ale body zůstaly na jihu Čech

Tomáš Vlček | 10.01.2016

Rovnou z Jihlavy se havířovští hokejisté přesunuli k předehrávce 40. kola WSM ligy do Českých Budějovic. Proti druhému celku tabulky začali výborně a díky Antonínu Pechancovi šli do vedení. Domácí však ještě do přestávky srovnali a ve druhé třetině šli do vedení oni. Ve třetí třetině je pak navýšili, ovšem branka Tomáše Matějka vrátila AZ do hry o bodový zisk. Ale srovnat se už havířovským nepodařilo, naopak favorizovaní domácí si výhru ještě pojistili. Další utkání sehraje AZ v sobotu v Litoměřicích.

WSM liga - 40.kolo ne 10.1.17:00
HC Motor České Budějovice - AZ Havířov
4:2
(1:1, 1:0, 2:1)
Branky a nahrávky: 9. Marek (Guman, Švihálek), 26. Mikyska (Babka), 49. Suchánek (Straka, Kuchejda), 57. Mikyska (Babka, Žálčík) – 6. Pechanec (Štumpf), 51. Matějek (Bahounek, Pechanec). Rozhodčí: Petružálek – Kokrment, Malý. Vyloučení: 5:4. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 5.837. Střely na branku: 47:34. Průběh utkání: 0:1, 3:1, 3:2, 4:2.
HC Motor České Budějovice: Bláha – Kříž, Kolmann, Suchánek, Vráblík, Bohunický, Zíb – Květoň, Rob, Chovan – Nouza, Straka, Kuchejda – Žálčík, Mikyska, Babka – Marek, Guman, Švihálek
AZ Havířov: Laco – Krisl, Lenďák, Bahounek, Mazanec, Graca, Punčochář – Maliník, Pechanec, Štumpf – Okál, Hudeček, Kanko – Kalus, Sedláček, Kotala – Gřeš, Bednář, Matějek

Ani do nedělního utkání nenastoupil první centr Motoru Rok Pajič, v první formaci ho nahradil Luboš Rob. Aktivnější vstup do utkání měl havířovský AZ. Už v úvodní minutě vychytal ve velké šanci Maliníka Bláha. AZ v aktivitě pokračoval a vysloužil si i první branku v utkání. Ve skrumáži před brankou se puk dostal k Antonínu Pechancovi, který střelou po ledě prostřelil Bláhu – 0:1. Vyrovnání na sebe nenechalo dlouho čekat. Aktivní forčeking čtvrté lajny se Jihočechům vyplatil. Švihálek vybojoval kotouč pro Gumana, který ho předal před branku Ladislavu Markovi a ten rychlou střelou vstřelil třetí branku v sezoně – 1:1. Strhnout vedení zpět na stranu Havířova mohl Kalus, ale jeho pokus zneškodnil skvělým zákrokem Bláha. Do vedení se při své první přesilové hře v zápase mohl dostat ČEZ Motor. Na pravém kruhu dostal spoustu prostoru bek Kolmann, jenže střelou švihem trefil pouze rameno Laca.

Druhou část začal ČEZ Motor lépe. Do tlaku se dostala znovu čtvrtá pětka, žádnou vážnější příležitost ovšem Laco nemusel řešit. Prosadil se až třetí útok Českých Budějovic. Sražená střela Jakuba Babky se obloučkem dostala před úplně odkrytou klec k Josefu Mikyskovi, který bez problémů dostal puk za dezorientovaného Laca – 2:1. Při vyloučení Okála mohl ČEZ Motor přidat třetí branku. Rychlou akci zakončoval Luboš Rob svižnou střelou do tyče. Ihned po vypršení trestu šel Okál do přečíslení, jenže jeho žabičku Kanko nezpracoval. Tentýž hráč se po vyčkávání na útočné modré dostal k puku, uháněl sám na Bláhu, ale bekhendovým blafákem netrefil branku. V závěru třetiny dostal AZ možnost čtyřminutové přesilové hry, ale Jihočeši velice dobře bránili a soupeře k ničemu nepustili.

Až v úvodu poslední třetiny mohli hosté vyrovnat. Přečíslení dva na jednoho vzal Matějek na sebe, ale na Bláhu si nepřišel. Následovala přesilová hra AZetu, ve které se zaskvěl Bláha zákrokem po střele bývalého hráče Motoru Petra Punčocháře. Na druhé straně Laca pořádně vystrašila jedovka Luboše Roba. Uklidňující třetí branku Českých Budějovic přidal těsně po vypršení přesilové hry Jakub Suchánek. Jeho nepříjemná střela od modré skončila až za zády hostujícího brankáře – 3:1. Havířov nesložil zbraně a dál se snažil o bodový zisk. Od snižující branky uchránil Motor Zíb zásahem na brankové čáře. Hosté se mohli radovat hned z následující akce. Nenápadná rána Tomáše Matějka doputovala až do budějovické sítě – 3:2. Možnost na vyrovnání měl v přesilové hře Kanko, jenže Bláha si i s jeho dalším pokusem poradil. Rozuzlení utkání přinesla 57. minuta. Josef Mikyska si sjel mezi kruhy a druhou brankou v zápase zajistil ČEZ Motoru tři body – 4:2.

Radek Bělohlav (ČEZ Motor České Budějovice): První třetina se nám nepovedla v obraně, tam to na rozdíl od útoku hořelo, ale brankář nás podržel. Po přestávce se defenzivní činnost hodně zlepšila a díky několika proměněným šancím jsme zařídili vítězství, kterým jsme odčinili včerejší porážku v Benátkách.

Martin Janeček (AZ Havířov): Věděli jsem, že proti nám stojí obrovská hráčská kvalita. Na zápas jsme se připravovali a neodehráli jsme ho vůbec špatně. Mrzí nás několik neproměněných šancí, domácí však byli o chloupeček hokejovější. Na druhou stranu - kdyby dali o dva góly navíc, nemohli jsme se divit.