Z Mostu bere AZ tři body za čtyři využité přesilovky

Tomáš Vlček | 06.12.2014

32. kolo první hokejové ligy zavedlo havířovské na led 12. celku soutěže - HC Most. AZ byl v zápase od počátku lepším týmem, ale brankově se prosadil až v přesilovce na konci první třetiny díky Michalu Sztefkovi. Ve druhé třetině pak Havířov třikrát ztrestal nečistou hru domácích a po brankách Kuby Šlahaře, Marka Loskota a Honzy Maruny si vybudoval jednoznačný náskok. Domácí sice ve třetí třetině snížili, ale na výhře AZetu už to nic nezměnilo. Další utkání sehraje AZ ve středu doma od 18:00 s Benátkami.

1.liga - 32.kolo so 6.12.17:30
HC Most - AZ Havířov
1:4
(0:1, 0:3, 1:0)
Branky a nahrávky: 52. Smolka (Kousalík) – 20. Sztefek (Klimša, Pechanec), 24. Šlahař (Ostrčil, Jakúbek), 29. Loskot (Ostrčil, Fořt), 36. Maruna (Šenkeřík, Šlahař). Rozhodčí: Jechoutek – Jílek, Šperl. Vyloučení: 12:8 navíc Charousek (MOS) 5+20 za ZHK. Využití: 0:4. V oslabení: 1:0. Diváci: 208. Střely na branku: 23:39. Průběh utkání: 0:0, 0:4, 1:4.
HC Most: Soukup – Kousalík, Grin, Kasal, Procházka, Havelka, Charousek, Hora – Tauš, Slavíček, Mical – Přeučil, Havlíček, Petruška – Bojer, Smolka, Šrámek – Čmolík
AZ Havířov: L. Daneček – Foltýn, Šenkeřík, Lenďák, Bezuška, Repe, Ostrčil, Bahounek – Fořt, Loskot, Jiránek – Šedivý, Hlinka, Tomi – Klimša, Pechanec, Sztefek – Maruna, Šlahař, Jakúbek

AZ vstoupil do zápasu velmi aktivně a několikrát zostra prověřil Smolku v mostecké brance. Do první gólovky se pak dostal v 7. minutě Šlahař, ale před prázdnou brankou nezpracoval puk. V 10. minutě našel Jakúbek z poza branky v mezikruží Marunu, ovšem ten jen trefil mosteckého strážce branky. Stejný hráč měl na hokejce gól i v přesilovce o tři minuty později, ale ani tentokrát neuspěl. Domácí o sobě dali poprvé více vědět až ve 14. minutě. Havlíčka, který se zjevil zcela sám na havířovském brankovišti, však vychytal Lukáš Daneček.

V úvodních šestnácti minutách usedlo celkem pět hokejistů, z toho tři domácí, na trestnou lavici, ale branka z toho nebyla. To se změnilo až v samotném závěru. V něm totiž nejprve mostecký obránce Charousek tvrdě fauloval Šedivého a dostal za svůj atak trest 5 minut plus do konce utkání. Havířovští jeho počínaní ztrestali hned dvakrát. Nejprve svého spoluhráče pomstil pěstmi Juri Repe a pak i v přesilovce Michal Sztefek, který dorazil Klimšovu střelu do mostecké klece – 0:1. Stá branka AZetu v letošní sezoně tak padla symbolicky z hole havířovského kapitána!

Na začátku druhé třetiny dohrával AZ svou dlouhou přesilovku. Domácí mu ji dalším vyloučením ještě vylepšili a Slezané takovou nabídkou nepohrdli. Ostrčilovu střelu ještě Soukup vyrazil, ale jen před sebe a Jakub Šlahař poslal pohotově puk podruhé do jeho branky. Potřetí se červené světlo za domácí brankou rozsvítilo ve 29. minutě, když využil další přesilovku nejlepší střelec AZetu Marek Loskot, jehož střela z kruhu zapadla přesně do šibenice.

Mostečtí se dostali do velkého útlumu a nepomohla jim z něj ani přesilovka, kterou sehráli mizerně. To AZ si za chvíli počínal přesně opačně. Ve 36. minutě seděl na trestné opět po pár minutách Přeučil, a když se k Janu Marunovi odrazila od zadního mantinelu Šenkeříkova střela, mohl se po pohotové dorážce konečně zaradovat i tento havířovský forvard – 0:4. Zbytek třetiny odehrál AZ v naprosté pohodě a s vědomím své jasné převahy.

Ani ve třetí třetině se obraz hry nijak nezměnil. Havířov měl zápas pod kontrolou a mostečtí na nějaký zvrat neměli. A nic na tom nezměnilo ani několik domácích hrozeb. Přeučila ještě vychytal Daneček, ale v 52. minutě se v oslabení dostal k puku mezi kruhy Pavel Smolka a rychlou střelou zaznamenal čestný úspěch mosteckých. V zápětí se, po hromadné bitce, zaplnily obě trestné lavice, ale na skóre to vliv nemělo. A když poslední velkou šanci zápasu zmařil holí Daneček Petruškovi, skončil zápas jasnou a zaslouženou výhrou Havířova 4:1.

Václav Baďouček (Most): Dnes nechci hodnotit samotný zápas, protože si myslím, že jeho výsledek hrubě ovlivnil hlavní rozhodčí Jechoutek, který dal Charouskovi za podle mého názoru sice tvrdý, ale čistý zákrok 5 minut, když už tak učinil, tak měl následovat i trest 2+2 minuty pro soupeře za vyvolání šarvátky, čímž by se ta dlouhá přesilovka zregulovala. My jsme z ní inkasovali, poté jsme dostali za vyhozený puk další trest a v oslabení 3 na 5 jsme dostali další branku, tím se to utkání zlomilo. Rozhodčí dnes měli spousta nepřesností na obě strany.

Jan Daneček (Havířov): Po prohraném zápase doma s Kadaní, který jsme ztratili v konci, tak jsme si to chtěli dnes pohlídat po celé utkání. My jsme dnes vydrželi hrát v obraně celých 60 minut, až na tu jednu chybu při vlastní přesilovce, kdy jsme dostali branku, velmi dobře. Domácí jsme nepouštěli do vážnějších šancí, pokud už se přeci jenom k něčemu dostali, tak to náš brankář chytil. Dnes rozhodovaly přesilovky, my jsme dokázali využít hned čtyři, což bylo výborné. S narůstajícím skórem jsme dostali zápas pod kontrolu, v poslední třetině už jsme si to dokázali pohlídat.