Zlepšený výkon přinesl výhru nad Mostem

Tomáš Vlček | 17.01.2015

Sobotní podvečer přinesl na ledě K&K PNEU Arény souboj AZetu s HC Most. Soupeř dorazil do Havířova oslaben a s velkým zpožděním. AZ měl od počátku herní převahu a brzy získal i vedení. V každé třetině dal po jedné brance, zatímco hosté se radovali jen jednou a to až v závěru. Dvě branky Tondy Pechance a jedna Vojty Tomiho tak znamenají výhru 3:1 a posun Havířova na 7. příčku tabulky. Další utkání sehraje AZ ve středu v Benátkách.

1.liga - 45.kolo so 17.1.17:00
AZ Havířov - HC Most
3:1
(1:0, 1:0, 1:1)
Branky a nahrávky: 9. Tomi (Maruna, Krisl), 22. Pechanec (Jakúbek, Jiránek), 45. Pechanec (Valenta) – 53. Slavíček (Hora, Havlíček). Rozhodčí: Kika - Barteček, Vengřín. Vyloučení: 1:3. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 2.173. Střely na branku: 44:20. Průběh utkání: 3:0, 3:1.
AZ Havířov: Daneček – Bezuška, Krisl, Stuchlík, Valenta, Graca, Ostrčil, Repe, Bahounek – Jakúbek, Šlahař, Jiránek – Klimša, Pechanec, Sztefek – Maruna, Fořt, Tomi – Matějek, Loskot, Zdráhal
HC Most: Soukup – Hora, Procházka, Kousalík, Havelka, Charousek, Kříž, Musil - Havlíček, Slavíček, Zavřel, Tauš, Přeučil, Nedrda, Písařík, Čmolík, Smolka

Zápas začal s téměř hodinovým zpožděním, protože hostům se cestou do Havířova porouchal autobus, a tak dorazili dlouho po plánovaném začátku utkání. Domácí, jakoby nažhaveni čekáním na svého soka vlétli a z jejich tlaku hned pramenily šance. První gólovku měl na své holi ve 2. minutě Fořt, ale skvělou příhru Maruny před branku nevyužil. Podobně dopadl i Klimša v minutě 8. po nahrávce Sztefka – hostující gólman Soukup se totiž včas přesunul ke své druhé tyči. O minutu později to ale AZetu do třetice už vyšlo. Maruna se prosmýkl po levém křídle, a jeho nabídku proměnil nadvakrát v gól, u bližší tyče hlídkující, Vojtěch Tomi.

Chvíli na to měli domácí možnost přesilovky a branky v ní mohly padnout na obou stranách. Nejprve nebezpečně střílel obránce Bezuška, a jeho tečovaný pokus proletěl těsně mimo. Pak ujeli proti jedinému obránci Písařík se zakončujícím Smolkou. Jenže Bezuška situaci zezadu bleskově dobruslil, a vloženou holí zabránil téměř jistému gólu. A do třetice se blýskl skvělým zákrokem na svém brankovišti Soukup proti Klimšovi. Skóre tak zůstalo nezměněno. Ve zbytku třetiny měl sice AZ i nadále více ze hry, ale branku už jsme neviděli žádnou.

Na začátku druhé třetiny dohrával AZ zbytek přesilovky. Hosté sice i tuto ubránili, ale chvíli po jejím skončení projel hřiště s pukem Antonín Pechanec a technickým zakončením mezi Soukupovy betony zvýšil na 2:0. Další možnost ke skórování měl ve 24. minutě Tomi, který se sice úžasně prokličkoval do zakončení, ale na přesnou střelu už neměl prostor. Na druhé straně trochu vystrašil Danečka svou střelou z mezikruží Tauš, protože puk mu propadl lapačku za branku.

Rychlonohý Tomi dělal hostující obraně starosti i nadále. Dvakrát ujel obráncům a mohl i zakončovat, jenže vždy ještě hledal najíždějícího spoluhráče a to se ukázalo jako špatné a hlavně neefektivní řešení. Od 34. minuty si zahráli přesilovku i hosté. Daneček v ní lapil Charouskovu bombu od modré a pak už to AZ s přehledem ubránil. Do druhé sirény byly k vidění ještě pohledné akce Loskota a Jakúbka na straně Havířova, a Smolkova jedovka na straně druhé. Skóre se však už nepohnulo.

Ani ve třetí třetině obraz hry nezměnil. AZ byl aktivnějším a hlavně lepším týmem. Brankově se dokázal opět prosadit ve 45. minutě. Antonín Pechanec si pro sebe protečoval střílenou přihrávku do útočného pásma a hned poté co ji odraženou od zadního mantinelu dostal zpět na hůl pohotově překonal potřetí Soukupa. Mostečtí se sice moc do svého útočného pásma nedostávali, ale přesto se jim podařilo v 52. minutě vstřelit čestný úspěch. Bohumil Slavíček si vzal u mantinelu puk, popojel si blíže k brance a pohotovou střelou k tyči překonal Danečka.

V 55. minutě sestřelil domácí kapitán Krisl tvrdě ale čistě ramenem Horu, ale ten se naštěstí po krátkém otřesení zvedl z ledu a sám odjel na střídačku. Než se však hra přerušila, mohl snížit Písařík. Daneček však jeho dorážku na brankovišti pokryl. Důkazem, že v závěru byli Severočeši nebezpečnější, budiž ještě Slavíčkovo břevno z 57. minuty. Poslední šanci zápasu měl v závěrečné minutě Jakúbek, ale ani na dvakrát puk za Soukupa neprocpal. AZ tak porazil Most celkem s přehledem 3:1.

Tomáš Potěšil (HC AZ Havířov): Po předchozích prohrách a především špatných výkonech si kluci udělali v kabině sami takový mítink a vyříkali si to. Šlo to vidět i na trénincích, kde se zlepšil přístup. Dnes jsme rádi za tři body. Zápas samozřejmě ovlivnil posunutý začátek, což bývá problém spíš pro připravený domácí tým. Hráli jsme většinou dobře, ale měli jsme tam i hluchá místa, především ve druhé třetině a na konci zápasu. Sice nemůžeme čekat zázraky a obrovské zlepšení během pár dnů, ale kluky musím pochválit, jak zvládli ten tlak, který už na nás byl vyvíjen. Věřím v další zlepšování v následujících zápasech.

Václav Baďouček (HC Most): Jeli jsme do Havířova s předstihem, ale porucha autobusu, kterou nemůžeme nijak ovlivnit, způsobila náš pozdní příjezd. Do zápasu jsme tak nastoupili 15 minut po příjezdu na stadion, z čehož jsme měli trochu obavy. Navíc máme problém s marodkou, takže jsme tak tak složili tři pětky. I přesto si myslím, že pokud bychom využili své šance, tak bychom byli blízko zisku bodu. Zakončení je však náš dlouhodobý problém. Naopak sami jsme dostali dvě hodně laciné branky.