Starší dorost rozdrtil PZ Kladno 7:1

Tomáš Vlček | 03.02.2012

Veledůležitý záchranářský souboj sehráli dnes na domácím ledě starší dorostenci AZetu Havířov s posledním týmem soutěže PZ Kladno. Díky povedné první třetině jej celkem bez problémů zvládli. Zasloužila se o to zejména znovu obnovená spolupráce dvojice Kotala - Pastrňák, ale spolehlivě tentokrát zachytal i brankář Tomšů. A tak si havířovští, po pěti porážkách, připsali do tabulky důležité tři body za výhru 7:1.

Extraliga staršího dorostu - 37.kolo pá 3.2.18:00
AZ Havířov - HC PZ Kladno
7:1
(6:0, 0:1, 1:0)
Branky a nahrávky: 2. Ryška, 6. Kotala (Kozaczka, Pastrňák), 7. Pastrňák (Kotala, Kozaczka), 8. Kotala (Pastrňák, Jonáš), 14. Kotala (Pastrňák), 17. Vyčesaný (Stanislav), 55. Kotala (Vyčesaný, Jonáš) - 27. Fiala. Rozhodčí: Langer - Novák, Mrákava. Vyloučení: 8:7. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 82. Střely na branku: 37:41. Průběh utkání: 6:0, 6:1, 7:1.
AZ Havířov: Tomšů - Jonáš, Bahounek, Bureš, Weisser, Flamík, Ryška, Graca, Potočný - Kotala, Pastrňák, Klečka, Pořízek, Synek, Stanislav, Malík, Kříbík, Kozaczka, Vyčesaný, Školoud, Bednář
HC PZ Kladno: Černý - Větrovec, Procházka, Dorociak, Krumpholc, Krpelan, Dolgoš, Hájek, Rajter - Cigánik, Sýkora, Bakula, Hovsepjan, Fiala, Macháček, Veselý, Hanuš, Kobes, Marks

První zákrok zápasu si sice připsal už po 16 vteřinách domácí gólman Ondřej Tomšů, ale pak už se vše podstatné odehrávalo na druhé straně kluziště. První šanci AZetu, konkrétně Klečkův pokus z blízka po rychlém brejku, ještě kladenský brankář Martin Černý zneškodnil, ovšem po následném buly, už se za ním rozsvítilo červené světlo. Filip Ryška stál ve 2. minutě ve správný okamžik na správném místě a poslal svou rychlou střelou AZet do vedení.

Branka přinesla na domácí hokejky klid a brzy přišly i další šance a góly. V 6. minutě byl úplně sám před Černým Jakub Kotala a s přehledem zvýšil na 2:0. Za necelou minutu se ze stejné pozice prosadil David Pastrňák a na konci 8. minuty už vedl Havířov 4:0, protože pěknou souhru celého útoku zakončil brankou opět Jakub Kotala. Kde při těchto situacích byla hostující obránci, ví snad jen oni sami.

Poté byl drtivý nástup domácích poněkud zbrzděn vyloučením Pastrňáka, ale po jeho návratu z trestné lavice dostali možnost přesilovky i Havířovští. A protože jim hosté svým dalším faulem nabídli výhodu dvojnásobnou, nebylo divu, že to opět skončilo gólem v jejich síti. Běžela teprve 14. minuta a Jakub Kotala svou střelou pod víko, a nad zcela bezmocným gólmanem, už zkompletoval svůj hattrick. Střelecký účet první třetiny uzavřel na počátku 17. minuty Michal Vyčesaný, když poslal do kladenské svatyně puk po perfektní Stanislavově přihrávce z poza branky.

Druhou třetinu začal AZet dohrávkou přesilovky, ale na ledě to moc poznat nebylo. Domácí hráči viditelně ubrali plyn a naopak hosté se začali víc tlačit do útoku. Vrcholem domácí liknavosti byla situace ve 27. minutě, kdy při vlastním oslabení (!), sebral havířovským obráncům puk Martin Fiala a zasunul jej Tomšů do branky. Pak se domácí neprosadili ani ve dvojnásobné přesilovce a naopak na druhé straně sebou v polovině zápasu musel pořádně mrskat v brance Tomšů, aby pochytal všechny kladenské přesilovkové pokusy. I díky tomu už druhá třetina branku nepřinesla a do šaten se tak šlo za stále luxusního vedení AZetu 6:1.

Ve třetí třetině domácí přece jen zvýšili svou aktivitu a i díky tomu kontrolovali celkem s přehledem průběh zápasu.Vidět byl především Pastrňák, i když i jeho dvě šance zůstaly nevyužity. To na druhé straně se Tomšů nenudil zejména v 50. minutě, kdy hráli hosté jednu ze svých dalších přesilovek. Gól však padl už jen jeden a dal jej? No kdo jiný, než opět Jakub Kotala. Na začátku 55. minuty dorazil puk pod brankářem Černým a uzavřel skóre zápasu na 7:1.

Martin Janeček (HC AZ Havířov):Nastoupili jsme proti soupeři, který je už smířen se svou účastí v baráži a podle toho se odvíjel počátek zápasu. Sedlo to zejména první lajně, která se prosadila celkem pětkrát. Pak přišlo naše uspokojení a zápas se dohrál v oboustranně v klidnějším tempu.
Velkým zklamáním pro mě byl výkon starších hráčů – Křibík, Školoud, Weisser, Bureš, Flamík- kteří místo toho, aby mužstvo táhli, tak se stávají komparsem, pro věkem ještě mladší dorostence. Pokud se neproberou, závěr sezóny se jich už nebude týkat.