Starší dorost začal extraligu kanonádou v Brně

Tomáš Vlček | 05.09.2012

Jako první z mládežnických týmů AZetu začali svou ligovou soutěž starší dorostenci. V předehrávce 1. kola zavítali na led brněnské Komety a domácího favorita dokonale zaskočili. Už v polovině 1. třetiny šli sice do vedení, ale dokonalé K. O. zasadili soupeři na začátku 2. části hry, když skórovali třikrát během necelé minuty! Pak svůj náskok postupně navyšovali až na sedm branek, zatímco Brno se zmohlo jen na čestný úspěch. Hattrickem se blýskl Dominik Synek, tři kanadské body si připsal také Patrik Gola a skvěle zachytal i Josef Turšner. Další zápas, přeložený kvůli turnaji v KK Pneu aréně, sehrají starší dorostenci v sobotu ve Vítkovicích.

Extraliga staršího dorostu - 1.kolo st 5.9.18:00
HC Kometa Brno - AZ Havířov
1:7
(0:1, 0:5, 1:1)
Branky a nahrávky: 44. Vaverka (Grünwald) - 10. Synek (Gola), 21. Synek, 21. Gola, 21. Orság, 34. Bahounek (Potočný V., Carbol), 35. Synek (Orság, Heinzl), 42. Gola P. (Pořízek). Rozhodčí: Přikryl - Bryška, Novák. Vyloučení: 4:9. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 65. Střely na branku: 29:23. Průběh utkání: 0:7, 1:7.
HC Kometa Brno: Jekel od 21. Ptáček – Denk, Koch, Štancl, Kozel, Marcello, Švejda, Nohel, Dymáček, Vaverka, Vlček, Jenyš, Balaštík, Garčic, Kusko (C), Zbořil, Zohorna, Král, Boltvan, Grünwald, Kubeš
AZ Havířov: Turšner – Bahounek, Dudek, Potočný J., Potočný V., Heinzl, Kalus (C), Staš, Chroboček - Fejko, Sonnek, Šmíd, Gola R., Bednář, Synek, Gola P., Kurowski, Caruk, Orság, Pořízek, Carbol,

Na první obří šanci zápasu se čekalo zhruba půlminuty. Jekel v domácí svatyni musel hasit svých spoluhráčů, po které před ním zůstali dva osamocení borci Havířova. Poté se hra zklidnila a přišla klasická úvodní opatrná fáze zápasu. Změnit to mohl po Kochově minele při rozehrávce Caruk, Jekel však bylo znovu bezchybný.

Kometa dostala jako první tým výhodu přesilové hry a to hned dvakrát za sebou. Paradoxně jí to však spíše uškodilo. Po skončení druhé početní výhody se domácí zcela nezkoncentrovali na obranu a do pásma vnikl z trestné se navrátivší Patrik Gola. Ten našel před brankou dobře najetého Dominika Synka a jmenovec slavného skifaře se nemýlil. Kometa měla v dalších minutách solidní šance na vyrovnání, Kozel však v dobré pozici nezpracoval puk od Jenyše a Vaverka tečoval Štanclovo nahození těsně mimo tři tyče. Po první třetině tak hájili hosté jednobrankové vedení.

Naprosto bláznivý byl úvod druhé třetiny. Hosté se prosadili třikrát během její úvodní minuty. Jako první vsítil svou druhou branku v zápase Dominik Synek, který se vydal za Jekelem ihned po úvodní buly a v tváří v tvář mu poslal puk nad rameno pod břevno. Uběhlo patnáct sekund a domácí brankář lovil puk ze sítě opět. Patrik Gola se položil do přesného pasu od Pořízka a propálil vše, co mu stálo v cestě.

Aby toho nebylo málo, v čase 20:59 vybrusil Jakub Orság zpoza branky a šikovně našel volný prostor v brance Komety. To už Pavel Jekel nevydržel, hodně naštvaný odjel na střídačku a pustil do hry Martina Ptáčka.

Ten několik minut neměl příliš práce a mohl třeba sledovat spoluhráče Boltvana, kterak se mu nepovedlo využít nařízené trestné střílení, když poslal puk pouze do břevna. Kometa také nevyužila několik početních výhod a dala tak opět hostům šanci vyniknout. V 34. minutě využil početní výhodu David Bahounek šikovnou tečí Potočného rány. A 25 sekund poté dovršil přesnou střelou k bližší tyči svůj hattrick Dominik Synek. Druhá siréna tak byla pro Brno za stavu 0:6 vysvobozením.

I do závěrečné třetiny vstoupili domácí levou nohou. V čase 41:20 se snažil Patrik Gola najít křižným pasem přes brankoviště jednoho ze svých spoluhráčů, nakonec to pro něj však dopadlo ještě lépe, než čekal. Brankář Ptáček si totiž kotouč nešťastně srazil betonem za vlastní brankovou čáru.

O necelé tři minuty později přišla branká útěchy pro jihomoravské hokejisty. Grünwaldovu ránu vyrazil Turšner pouze k Janu Vaverkovi, který napálil puk vší sílou a dostal jej až do sítě za brankářem Havířova. I tak však bylo jasné, kdo bude brát všechny body. Kometa po zbytek utkání měla o něco více ze hry, chyběla ji však efektivita a hosté v klidu bránili vysoký náskok. Žádné drama se tak nekonalo a Havířov dovedl zápas do vítězného finiše.

Autor: David Nekvinda, hc-kometa.cz

Karel Beran: Těžko se o takovém zápase mluví, člověk je v emocích. Musíme to utkání vyhodnotit. Věřím, že to zlomíme a vybrali jsme si poslední špatnou chvilku v sezoně. Snad se nastartujeme a budeme hrát pěkný hokej, důležité je, aby z toho kluci měli radost. Hráči chtěli, bojovali a možná i z přemíry motivace to dopadlo, jak to dopadlo.

Martin Janeček: My jsme se na utkání pečlivě připravovali, i když nás překvapilo, když jsme se před deseti dny dozvěděli, že budeme hrát už dnes. Na konci srpna jsme totiž měli náročný turnaj v Ostravě. Věděli jsme, že Kometa je jeden z nejlepších týmů v republice, snažili jsme se proto dostat do hráčů, že když sem pojedeme s obavami, dostaneme devět branek. Naopak pokud budeme hrát aktivní hru, jsme schopni se rovnat komukoli. První třetina byla vyrovnaná, Kometa možná i měla víc šancí a nás držel brankář. Rozhodl úvod druhé třetiny, který Kometa zaspala. Po jejich chybách jsme nastříleli góly a utkání bylo vlastně rozhodnuté.