​AZ jede do Benátek, urve tam první tři body?

05.10.2021 | Vít Káňa

H A V Í Ř O V - Ve středu 6. října vyrazí AZeťáci do středních Čech, kde v rámci 8. kola CHANCE ligy vyzvou tým HC Benátky nad Jizerou. AZ naposledy v derby těsně prohrál s Frýdkem 2:3, to Benátky poprvé v soutěži uspěly na ledě Slovanu 1:4. Utkání začíná na ZS v Benátkách nad Jizerou v 17:30.

HC Benátky nad Jizerou 15. místo (1 – 0 – 0 – 6), skóre 11:21, 3 body

Benátky jsou farmou extraligových Bílých tygrů z Liberce, která spoléhá na mladé hráče. Letos je průměrný věk týmu 22 let. Tato filozofie přinesla Liberci spoustu kvalitních hokejistů. Jenže právě probíhá sezóna, po které spadnou čtyři týmy. No a spoléhat se na, byť výborné, „košíkáře“ se nemusí vyplatit.

Nejstarším hráčem týmu je 35letý Daniel Špaček, letos ale vinou zranění odehrál jen tři utkání. Zkušeným forvardem, s pěti sty starty v Extralize, je Antonín Dušek, ten nastupoval v Extralize za Chomutov, Vary, Liberec (s ním má bronz) a Pardubice. Poslední dva roky hrál za francouzském Nice.

V obraně hraje skvěle, už několik let, Vratislav Kunst, jedná se o poctivého beka, který tu a tam nastoupí i o patro výše. Dobrou posilou z Jihlavy se stal Daniel Bukač, 196 cm vysoký bek má všechny předpoklady, být kvalitním zadákem, v jeho rozletu ho ale brzdí zranění. Další skoro dvoumetrovou věží je Jakub Žůrek.

V brankovišti se dobře jeví Matěj Žajdlík. 23letý, stále mladý a perspektivní, gólman, může zažít průlomovou sezónu. Lze totiž předpokládat, že v Benátkách bude v permanenci. Jaroslav Pavelka, už párkrát nakoukl do Extraligy, a v 28 letech vytvořil s Žajdlíkem kvalitní dvojici.

Trocha statistiky od Jizery

Benátky daly nejméně gólů z celého pelotonu CHANCE ligy, mají i třetí nejnižší průměr střel na branku (26.86). Využití přesilovek je, po sedmi zápasech, nedobré (8.11 %). Benátčané se museli bránit ve 37 oslabeních (to je druhé nejvyšší číslo), ale inkasovaly jenom třikrát. Procento ubráněných oslabení tak mají nejvyšší v celé soutěži (91.89).

Hvězdy a hvězdičky

V první třicítce hráčů, kteří získali nejvíce gólů, asistencí a kanadských bodů, nemá tým od Jizery, prozatím, žádného zástupce. Benátky mají dva třígólové střelce Antonína Duška a Sebastiana Čederleho. Čtyři asistence získal Adam Klapka (nejvyšší hráč soutěže měří 203 cm a váží 114 kilo), který je s jmenovcem Adamem Dlouhým největším sběračem kanadských bodů. Mezi obránci hrají prim David Oubrecht a Petr Kolman, ti mají tři body. První jmenovaný je se dvanácti minutami nejtrestanějším hráčem. Útočník Benjamin Omáčka je v tabulce +/- nejlepší, má nulu.

Farma extraligového Liberce, to nemá letos jednoduché. V soutěži vyhrála jediné utkání. Prohrála ve Vrchlabí (2:0), s Litoměřicemi (1:3), na Slavii (1:4), s Třebíčí (2:3), v Sokolově (4:1) a doma s Prostějovem (1:4). Naposledy to ale klaplo na ledě ústeckého Slovanu.

Svěřenci trenéra Valdemara Jiruše uspěli v Ústí nad Labem 1:4 a pořádně si, spolu s fanoušky, oddechli, i když na střely sice prohráli v poměru 31:21.

Z pozápasového rozhovoru trenéra Jiruše vybíráme krátký úryvek: „… Musím říct, že jsme hráli velmi slušný hokej, ale na konci druhé třetiny jsme si to zbytečně zkomplikovali hrubou individuální chybou. Avšak na rozdíl od minulých utkání nás tato chyba nestála body. “

Sestava Benátek proti Slovanu: Žajdlík - Kolmann, Šedivý, Bukač, Aubrecht, Kunst, Žůrek, Hampl - Špaček, Čederle, Klapka - Pabiška, Kalaj, Jiruš - Dlouhý, Jansa, Wiencek - Křepelka, E. Čermák, Vomáčka.

AZ HEIMSTADEN Havířov 16. místo (0 – 1 – 0 - 5)

Nejhorší obavy se, podle některých fanoušků, naplnily. Týmu se nedaří a jakoby nic pořádně nefunguje. Šestnácté místo v tabulce není zrovna lichotivá vizitka. Když se však „umažou“ první dva ligové zápasy, tak to s AZetem není zase tak špatné. Čtyři zápasy skončily o gól, skóre je 11:13. Dva útočníci (Jan Hudeček a Vlastimil Dostálek) jsou v první desítce v gólech i kanadských bodech. Čísla z oslabení se vracejí k tomu, nač jsme byli zvyklí. Objevili jsme i dobrého gólmana z vlastních řad, Marek Štipčák je na úspěšnosti 90.91.

Kde brát a nekrást?

Pokud se týmu nedaří, tak sáhne po okysličení v podobě posily z venku. Jenže supermarket je vykoupený a po mladých se v sezóně, kde i v juniorce padá řada týmů do nižší soutěže, sahat nejspíš nebude. Situace není pro duo Jiří Režnar, Pavel Zdráhal jednoduchá.

Naposledy AZ nastoupil do derby proti Rysům z Frýdku-Místku a vstup do utkání měl lepší. Jakub Doktor se dostal k puku na levém kruhu a trefil protilehlý roh branky. Pak se ke slovu přihlásil bývalý kapitán Havířova Szturc, ten si kulišárnou zpoza brány vychutnal Fučíka. Hrál se urputný hokej, oba týmy chtěly body. Ve 23. minutě propálil bombou od modré Lyszczarczyk všechno, co mu stálo v cestě, Rysi vedli 1:2. AZ nevyužil přesilovku a byl za to hned potrestán, když se Krenželok po návratu z trestné prosadil mezi betony Fučíka. V závěru snížil na konečných 2:3 Lukáš Bednář. AZ Frýdek výrazně přestřílel 44:18, ale Foltán měl zkrátka dobrý den.

Pavel Zdráhal se po zápase vyjádřil takto: Byl to další vyrovnaný zápas a potřetí v řadě jsme prohráli o gól. Myslím si, že za předvedenou hru jsme si nějaký bod zasloužili. Prvních dvanáct minut jsme hráli velmi slušně a nepustili jsme Frýdek k ničemu, což vedlo k úvodní brance. Poté jsme paradoxně ubrali z čeho byla branka na 1:1. V druhé třetině jsme bohužel dostali dost nešťastné góly a bohužel jsme ve třetí třetině reagovali jen jedním. V závěru zápasu i v power-play jsme šanci měli, ale bohužel ten zmar pokračuje. Musíme to změnit co nejrychleji.

Sestava AZetu v posledním utkání:

Fučík – Chroboček, Rašner, Lytvynov, Korím, Valenta, M. Hlaváč, T. Pastor – Dostálek, Hudeček (A), J. Doktor – Bambula, Pechanec, L. Bednář – M. Hrubec, Paś, Š. Kratochvil – Kunc, Maruna (C), Mrva.

Marodka

Všichni hráči Havířova jsou připraveni nastoupit k zápasu v Benátkách nad Jizerou.

Utkání můžete sledovat prostřednictvím HOKEJKA TV, startuje v 17:30.