AZ Havířov

Gascontrol Aréna (Víceúčelová hala)

Základní informace

Název: Gascontrol Aréna (Víceúčelová hala)
Adresa: Těšínská 2, Havířov - Podlesí, 736 01
Kapacita: 5 100 míst (vše k sezení)
Rozměry ledové plochy 58 x 28,5 m

Historie

Havířovský zimní stadion (původní název haly) byl otevřen 13. 11. 1968 druholigovým hokejovým zápasem mezi AZ Havířov a Duklou Hodonín (2:3). Tomuto zahajovacímu utkání přihlíželo 3 500 diváků. V současné době má Gascontrol Aréna (toto pojmenování nese víceúčelová hala od r. 2017) kapacitu 5 100 míst k sezení, ale v dobách minulých byla kapacita mnohem vyšší. Jednalo se o 7 000 míst (5 650 k sezení, 1 350 na stání). I přesto byla maximální kapacita překonána hned dvakrát. V sezoně 1993/94 přihlíželo zápasům s Ústí nad Labem a Vsetínem neuvěřitelných 7 100 diváků! Divácká kapacita havířovského hokejového stánku byla (v souvislosti přechodem do nejvyšší hokejové soutěže v r. 1999) zredukována na současný stav 5.100 sedících diváků. 

V Havířovské Gascontrol Aréně se v minulosti konalo hned několik významných mezinárodních akcí. ME ve vzpírání (1978), ME v basketbalu mužů (1981), ME v ledním hokeji žen (1991) a spoustu další republikových akcí. Z kulturních vystoupení jmenujme např. bruslařskou show Hollyday on Ice, a dále v polovině 80. let vystoupení Eltona Johna, v letech devadesátých pak koncert brazilské metalové skupiny Sepultura, či vystoupení Alexandrovců v r. 2015. V hale vystoupili i přední čeští interpreti Karel Gott, Helena Vondráčková nebo Lucie Bílá.

Pohled diváka

Hokejový chrám AZetu Havířov je jedinečná architektonická stavba, která každého na první pohled upoutá, a to především zevnitř. Tribuny jsou postaveny tak, aby byl z každého místa na „zimáku“ ideální výhled. To je zajištěno strmostí tribun, díky níž mají návštěvníci možnost sledovat hokej, v případě potřeby, i z dost velké výšky.

Hlediště haly je rozděleno do 3 sektorů. Tribuna C se nachází za brankou, kterou hájí v první třetině brankář domácího celku. Tato tribuna je menší a neposkytuje tolik prostoru jako tribuny ostatní. Za touto tribunou jsou umístěny kanceláře a VIP prostor. V této části arény nalezneme i fans-shop a vrátnici.

Tribuna A na podélné straně hrací plochy nad trestnými lavicemi je, co se týče divácké návštěvnosti, v posledních letech nejvíce obsazovaná. V tomto sektoru, při pohledu z ledu na pravé straně „úřaduje“ domácí kotel, o kousek vedle je sektor fanouškovské skupiny Rumboys Havířov. Na této tribuně se během posledních 3 sezón vytváří i celotribunové choreografie.

Na protější podélné straně nad střídačkami se nachází tribuna B. Na této straně stadionu nalezneme místo pro PRESS, to se nachází úplně nahoře, pod střechou haly v prostřední části. Kousek od vrátnice nalezneme i bufet Gól, který je zabudován pod tribunou. Za brankou hostů je stěna, na které je umístěna světelná tabule, v rohu pod ní vyjíždí rolba.

Havířovská Gascontrol Aréna to není jen interiér, ale i venkovní prostory nabízející během zápasů stánky s občerstvením (na každé straně haly jedno). 

V hale je zabudováno nové úsporné osvětlení, o kvalitu ledu se stará špičková rolba Olympia Icebear electric, poháněná elektromotorem a vybavená technologií seřezávání ledu pomoci laserového navádění.

Možná není havířovská hala ta nejlepší stavba v Republice, ale má svoji originalitu a především výbornou akustiku. Každý fanoušek si zde může užít jedinečnou atmosféru hokejových zápasů.

Burácející tribuny, množství lidí, emoce a dobrý výhled – to vše nabízí havířovská Gascontrol Aréna!

Umístění haly

Gascontrol Aréna (Víceúčelová hala) se nachází ve východní části Havířova u autobusového nádraží, v blízkosti supermarketu Kaufland a OC Rotunda. Halu provozuje příspěvková organizace města Havířov Správa sportovních a rekreačních zařízení - www.ssrz.cz, u které je možné sjednat pronájem ledové plochy.

Youtube