AZ Havířov

Síň slávy - Karel Osvald

03.03.2015 | Petr Miklas

V letošním roce byl in memoriam uveden do Síně slávy Karel Osvald, který byl dlouholetým rozhodčím. V posledních letech obsluhoval na zimním stadionu v Havířově časomíru a byl vedoucím boxu.

Karel Osvald se narodil 16.4. 1946. Nikdy nehrál závodně hokej, ale od mládí byl rozhodčím. Začínal ve dvojici s jiným oceněným rozhodčím z Havířova – Františkem Slezákem. Později se k nim přidal Milan Stonavský a Vladimír Krč, společně pak tvořili stálou čtveřici rozhodčích okresu Karviná.

Karel Osvald byl znám svou pečlivostí, vedl si záznamy o všech utkáních, která pískal. Proto dnes víme, že odpískal 2500 zápasů. Třikrát ve své kariéře byl vyhodnocen nejlepším rozhodčím v kraji.

Vladimír Krč vzpomíná na společné cesty k utkáním: „Karel měl starého Moskviče, se kterým jsme objížděli utkání ve Frýdku, Orlové a podobně. Pískali jsme spolu zápasy krajského přeboru od žáků až po muže.“

V roce 1988 Karel dosáhl věku, kdy už nemohl pískat na ledě a přesunul se do boxu. Tam dělal hlavně zapisovatele (měl krásné písmo, psal jako podle šablony), ale i trestoměřiče, později ovládal časomíru a v posledních letech byl i vedoucím boxu Byl znám svou perfektní znalostí pravidel ledního hokeje.

Každý, kdo Karla znal, ví, že s ním nebyla nouze o zábavu. Vtipy tahal z rukávu a žádný nevyprávěl dvakrát. „On nepokazil žádnou srandu. Byl strašně kamarádský a organizoval spoustu společenských akcí. Proslulé byly plesy rozhodčích, ty se konaly na Stružníku a sjížděli se tam rozhodčí z celého okolí. Karel býval jeden z hlavních organizátorů těchto akcí. Nikdy nezapomněl, že má někdo narozeniny,“ vzpomíná na kolegu a kamaráda Vladimír Krč.

Každá legrace bohužel někdy končí. Karel Osvald náhle zemřel ve spánku v noci 2.12.2014. Po Karlovi zůstalo v boxu podivné ticho. Jeho vtipy a smích všem kolegům chybí.

Autor: Karel Vaculík
Instagram Youtube