AZ Havířov

- FANSHOP je otevřen každou středu od 13 do 18 hodin a v době zápasů A-týmu.
- V případě jakýcholiv omezení, spojených se vstupem na stadion, budou mít přednostní vstup na domácí utkání fanoušci se zakoupenou platnou permanentkou.

Jaroslav Bariš

10.01.2012 | Petr Miklas

Dnešním legendárním hráčem Azetu, kterého si připomeneme je obránce Jaroslav Bariš, který se narodil v roce 1958 v Ostravě. S hokejem začínal v páté třídě doma v Havířově. Tento hráč byl znám svou tvrdou hrou a poctivou dřinou v obraně. Ale když byla příležitost zaútočit si, Jaroslav jí rád využil. Proslulá byla i jeho tvrdá střela.

Jaroslav Bariš prošel všemi žákovskými a dorosteneckými kategoriemi Azetu. Začínal v útoku, ale ve starších žácích ho trenéři přesunuli do obrany. „Protože jsem byl vysoký a trenéři potřebovali někoho, kdo to tam bude tvrdit. Tak mě dal trenér Brezina do obrany a už jsem obráncem zůstal.“, říká Jaroslav. V dorostu měli blízko k bojům o medaile, ale dvě prohrané utkání v Opavě je odsunula na konečné páté místo. V mládežnických kategoriích několikrát bojoval o místo v reprezentačních výběrech, ale nakonec se do týmu nedostal.

Poté si odsloužil dva roky vojenské služby ve VTJ Mělník. Od sezóny 1980-81 nastupoval za muže Havířova, hned se s nimi dostal do kvalifikačních bojů o II. NHL, ale nepodařilo se jim postoupit. Následující sezónu bylo mužstvo omlazeno a posíleno. Jaroslav Bariš nastupoval v obranné dvojici mimo jiné s Luďkem Čajkou, Martinem Grossmannem, Pavlem Stankovičem (přišel z prvoligových Vítkovic) a Romanem Šindelem (bratr gólmana Šindela z Vítkovic).

S příchodem trenéra Metelky došlo k obměně kádru a cílem bylo postoupit do I. NHL. Změny se nevyhnuly ani Jaroslavovi, který od sezóny 1984-85 hrál v Orlové, kde ve svých 36. letech ukončil hráčskou kariéru. K tomu říká: „Už mě to nebavilo, nebyl to už vždycky čistý sport a taky zdraví už nebylo ideální. Všechno bolelo dvakrát, chodil jsem do práce a chtěl jsem si odpočinout.“

Po ukončení hráčské kariéry byl Jaroslav Bariš 14. let trenérem mládeže Azetu. Jeho rukama prošla spousta pozdějších úspěšných extraligových hráčů a dorosteneckých a juniorských reprezentantů. Někteří z nich byli draftováni do NHL, část jich zkoušela juniorské soutěže v Kanadě. Jedním z nich byl třeba David Turoň. Trénoval i všechny odchovance Havířova, kteří jsou v současném kádru Azetu Havířov .

Jaroslav často navštěvuje zápasy současného Azetu – jak říká: „Jsou dva důvody - dělal jsem hokej celý život a za druhé to konečně dělají lidi z Havířova, hrají tady Havířováci a na to se člověk vždycky rád zajde podívat. S hrou i výsledky tohoto týmu jsem spokojený, i když jsou tam občas nějaké výkonnostní problémy a prohry, ale kluci bojují a hrají s nasazením. Hrají pro tým, pro sebe i pro klub. Hrají dobře.“

Závěrem Jaroslav Bariš dodává: „Rád vzpomínám třeba na žákovské turnaje, pár jsme jich i vyhráli. Hodně zajímavé pro nás byly souboje s žáky Vítkovic, které jsme chtěli vždycky porazit a snažili jsme se, ale dostávali jsme od nich nakládačky. Já osobně jsem neměl nijak vysoké ambice. Hlavně jsem chtěl hrát hokej. To je moje největší životní láska.“

Instagram Youtube
×
Dnes v 18:00 | Muži
AZ Havířov
Draci Šumperk