AZ Havířov

- FANSHOP je otevřen každou středu od 13 do 18 hodin a v době zápasů A-týmu.
- V případě jakýcholiv omezení, spojených se vstupem na stadion, budou mít přednostní vstup na domácí utkání fanoušci se zakoupenou platnou permanentkou.

Kazimír Cienciala

28.05.2012 | Petr Miklas

Dnešním legendárním hráčem Azetu, kterého si připomeneme, je Kazimír Cienciala, který se narodil 16.4. 1943 ve Vendryni. Později se s rodiči odstěhoval do Petřvaldu a jeho prvním klubem byly Vítkovice, kde hrál od deseti let v žákovském týmu.

Ve Vítkovicích hrál až do dorosteneckého věku, poté byl na vojně v Dukle Trenčín. Po dvouleté vojenské službě se v roce 1963 vrátil na rok do Vítkovic, kde nastupoval za muže. V roce 1964 si Ciencialu vyhlédl Havířov. Sám Kazimír Cienciala k tomu říká: „My jsme v podstatě zakládali hokej v Havířově, nebýt nás, tak ten hokej v Havířově doteď není. Já jsem zažil ještě dobu, kdy jsme hráli domácí zápasy v Karviné. “ Jeho vzpomínky sahají i k utkáním na venkovním hřišti u učiliště AZ: „Hráli jsme proti GKS Katowice, bylo tam asi 5000 lidí, seděli různě, i na stromech. Byl hodně špatný led, tálo a my, protože jsme nechtěli ty diváky zklamat, jsme v podstatě běhali po betonu a nějak to dohráli. Krytý zimní stadion byl v Havířově otevřen až na začátku sezony 1968-69, což Kazimír Cienciala komentuje:„ Až vlastně Erich Volný, ředitel dolu AZ, se zasadil o výstavbu zimního stadionu v Havířově, na jehož stavbě se podíleli i horníci. Nebýt toho, je Havířov dodnes bez stadionu. Myslím, že by mu měla být odhalena nějaká pamětní deska.“

Kazimír strávil v Azetu Havířov sedm sezón, hrál pravé křídlo a jeho spoluhráči z útoku byli František Kwašný a Jícha, později hrával s Nebylou a Kleszczem. Hokej v Havířově se v době jeho příchodu teprve rozjížděl, přišli mimo jiné Kwašný a Vícha z Baníku a Vítkovic, Weiss a Farda z Opavy, aby společně vytvořili mužstvo, které pro AZ vybojovalo druhou nejvyšší soutěž. V té době byl hokej v Havířově nesmírně populární: „Ve výkladních skříních jsme měli portréty v životní velikosti, stadion byl pořád plný, chodilo okolo pěti tisíc lidí, na Vítkovice a Karvinou chodilo až osm tisíc a to ještě dva tisíce lidí zůstalo venku. Byla to rivalita lidí z okolních šachet, to se nedá s dnešními návštěvami srovnat. Ven za námi jezdily dva tisíce lidí. Letos se tomu dvakrát přiblížila utkání s Orlovou“, říká Cienciala.

V roce 1970 jeho kariéra v Havířově skončila, odešel na 3 sezóny do Baníku Ostrava a poté odehrál ještě 3 sezóny v Orlové, se kterou se mu podařilo postoupit do druhé ligy. Po ukončení hráčské kariéry se věnoval podnikání a od hokeje úplně odešel.

Na dotaz, zda sleduje dnešní AZ a jak se mu líbí, odpověděl: „Snažím se chodit, fandím Martinu Potočnému, který odvedl skvělou práci a zvedl to tu nahoru, synek. “

Instagram Youtube
×
Dnes v 18:00 | Muži
AZ Havířov
Draci Šumperk