AZ Havířov

- FANSHOP je otevřen každou středu od 13 do 18 hodin a v době zápasů A-týmu.
- V případě jakýcholiv omezení, spojených se vstupem na stadion, budou mít přednostní vstup na domácí utkání fanoušci se zakoupenou platnou permanentkou.

Karel Uher

05.11.2012 | Petr Miklas

V roce 2012 byl uveden do Síně slávy Karel Uher, který prošel Azetem jako brankář, trenér a funkcionář.

Karel Uher se narodil 16.4.1956 v Českých Budějovicích, s hokejem začínal v Havířově, kde hrál od třetí třídy až do roku 1974. S číslem 2 na zádech hájil branku Azetu. Poté strávil dva roky na vojně v Litoměřicích, kde nastupoval za tamější VTJ. V letech 1976-79 opět nastupoval za AZ Havířov. V sezóně 1978-79 ukončil hráčskou kariéru a vrhnul se na trenéřinu.

Od roku 1980 byl trenérem mládeže Havířova, v sezónách 1990-91 a 1992-93 trénoval muže Azetu, se kterými vybojoval postup do druhé nejvyšší soutěže. V sezóně 1993-94 byl prezidentem klubu, další sezónu, tedy 1994-95 zastával funkci manažera klubu. Byl tak u nejúspěšnější éry Azetu, několikrát velmi blízko postupu do extraligy.

Co bylo klíčem k úspěchu? Dobrá práce s mládeží. Karel Uher vysvětluje: „Založili jsme sportovní třídy, takže jsme pak měli na daleko vyšší úrovni dorosty i juniorky. Tenkrát se hodně protěžovala Karviná, jakožto okresní město, ale my jsme díky sportovním třídám měli lepší mládež. Dorost i junioři postoupili do extraligy. Dneska ty sportovní třídy chybí, což se projeví za pár let, až nebude kde brát mladé talenty.“

Karel Uher byl trenérem týmu, který vybojoval pro Havířov postup po sedmnácti letech. K tomu říká: „Stavěli jsme na vlastních hráčích, ale tým jsme museli i doplnit. Povedl se nám postup, potom nám ale šachta přestala dávat peníze. Naštěstí tady byli Mikula a Csabi, kteří ty peníze do hokeje dali a přišlo nejlepší období Azetu, hrál se tady nejlepší hokej a chybělo málo, aby se přes Brno postoupilo do extraligy.“

Jak se sháněly posily? „Třeba Jevgenije Alipova jsme si stáhli z Třince, ale jiné hráče jsem si byl osobně vybrat do Rigy, kde jsem viděl tréninky Tichonova, který tenkrát Rigu trénoval.

Od roku 1996 do roku 1999 byl tajemníkem v Třinci, poté hokej opustil a věnuje se podnikání. Současný Azet sleduje a je rád, že se hokej obnovil, i když se vším nesouhlasí. Vzhledem k pracovním povinnostem mimo Havířov nemůže navštěvovat zápasy Azetu.

Instagram Youtube
×
Dnes v 18:00 | Muži
AZ Havířov
Draci Šumperk