AZ na začátku nového roku čeká trip do Kadaně a Kladna

03.01.2019 | Petr Miklas

Chance liga pokračuje ve čtvrtek svým 41. kolem, ale Havířov si s Kadaní dohodnul přesun na pátek 4.1., aby výjezd spojil s utkání 42. kola v Kladně o den později. Hokejisté AZetu tak budou bojovat o první body roku 2019 v Kadani v pátek 4.1. od 18 hodin a v sobotu 5.1. od 16 hodin na ledě Rytířů v Kladně.

Kadaň zažívá hodně špatnou sezónu

Trhači z Kadaně jsou velmi často celkem, který je roztrhán soupeřem. V letošní sezóně Kadaň vyhrála jen devětkrát, z toho jednou v prodloužení. Šest z těchto výher si Trhači připsali na domácím ledě. Kadaň je s 28 body poslední v tabulce Chance ligy, i když stejný počet bodů má předposlední Ústí nad Labem. Poslední dvě utkání se Kadani hodně nepovedly, v Prostějově prohrála 11:1 a na domácím ledě schytala dva dny před Silvestrem porážku 1:7.

Sportovní manažer a zároveň trenér Petr Klíma Kadaně má k dispozici kádr, jehož složení se často mění. Je to v závislosti na tom, jaké hráče poskytnou kluby, se kterými Kadaň spolupracuje – zejména tedy Piráti Chomutov. Klíma má k ruce Rolanda Wágnera a Miroslava Nováka.

V Kadaňském týmu se letos představilo jednadvacet obránců a čtyřiadvacet útočníků. Branku Trhačů strážila šestice brankářů, nejčastěji Ondřej Kuchař a Dominik Pavlát. Kuchař chytal v šestnácti utkáních, vychytal čtyři výhry a úspěšnost zákroků má 89,32%. Pavlát se dostal do branky dvanáctkrát, připsal si tři výhry a devět proher. Jeho procentuální úspěšnost zákroků činí 89,71%.

Veledůležitým hráčem pro ofenzivu Kadaně je zkušený Roman Chlouba, který ve 27 zápasech nastřádal 30 bodů (13+17). Lídrem kanadského bodování Trhačů je Jaroslav Kůs, jenž ve 34 zápasech získal 36 bodů (6+30).

Obrana Trhačů spoléhá na Jakuba Trefného, který odehrál 19 zápasů, průměrně strávil na ledě 25 minut a nasbíral 8 kanadských bodů (4+4). Za ním je v kanadském bodování klubu Daniel Novák se sedmi body (2+5).

Sestava SK Trhači Kadaň v posledním utkání:

Lukeš – Buchtela, Eliáš, Hajič, Klejna, Cestr, Šefl, Popela – Ma. Svoboda, Kůs, Šulek – Maršoun, Šťovíček, Chlouba – Homer, Rindoš, J. Svoboda – Bláha, Sommer, Kanický.

Rytíři z Kladna se drží na špici tabulky Chance ligy

V posledních dvou zápasech roku 2018 nasázeli Rytíři svým soupeřům vždy sedm branek. Nejprve porazili na domácím ledě Prostějov 7:3 a 29.12. v Kadani brali tři body po výhře 1:7. Tyto výhry posunuly Kladno na druhé místo tabulky Chance ligy. Rytíři mají 71 bodů, ale za nimi je Vsetín, který má o dva body méně a dva zápasy k dobru.

Trenérské duo Jindřich Lidický a David Čermák má k ruce asistenta Jana Kregla, společně pak spoléhají na poměrně široký kádr. Na soupisce Kladna najdeme i Jaromíra Jágra, jenž ovšem do sezóny 2018/19 ještě nezasáhl. Velkou posilou pak je další útočník Tomáš Plekanec, který se koncem listopadu vrátil z NHL. Ten už za Rytíře odehrál pět utkání a připsal si 6 bodů (4+2), ale hraje hlavně v extralize za Kometu Brno.

Útok Rytířů táhne hlavně Petr Vampola, který nasbíral ve 32 zápasech 35 bodů (11+24). Druhý v kanadském bodování Kladna je Adam Kubík, jenž má za 38 zápasů 28 bodů (16+12), o bod za ním je Ladislav Zikmund, který je s 18 brankami nejlepším střelcem týmu.

Kladenskou obranu řídí cizinci – první v kanadském bodování týmu je Brandon Nash s 18 body (3+15), tento Kanaďan je zároveň nejvyužívanějším bekem Rytířů s průměrným časem na ledě téměř 23 a půl minuty na zápas. Druhý Švéd Linus Anders Svedlund má 16 bodů (4+12). Třetí v bodování obránců Kladna je Jiří Říha se 14 body (5+9).

Rytíři se mohou pyšnit vyrovnanou brankářskou dvojicí – Lukáš Cikánek i Adam Brízgala se ukázali v 19 zápasech a mají téměř totožný počet odchytaných minut. Oba mají jeden zápas s nulou, Cikánek má úspěšnost zákroků 92,23%, zatímco Brízgalova úspěšnost zásahů činí 91,13%. Nikdo jiný se v zápasech Chance ligy do branky Kladna nedostal.

Sestava Rytíři Kladno v posledním utkání:

Brízgala – Nash, Zich, Veber, Svedlund, Romančík, Šesták – Kubík, Vildumetz, Strnad – Kružík, Kaut, Redlich – Jelínek, Machač, Zikmund – Bernat, Filip, Ondřej Bláha.

AZ Havířov v posledním utkání minulého roku nebodoval

Poslední utkání před Silvestrem sehrál AZ na ledě Prostějova, kde však za šedesát minut nenašel recept na Jakuba Neužila a odešel z ledu poražen 3:0. Jestřábi šli v první třetině do dvoubrankového vedení, když se ve 12. minutě prosadil parádní trefou pod víko Dušan Žovinec a o pět minut později přidal druhý gól Jan Starý. V 51. minutě vstřelil třetí branku Prostějova Tomáš Nouza a dal tak výsledku konečnou podobu.

Patrik Rimmel, manažer a asistent trenéra AZetu v jedné osobě, prozradil s čím AZet do dvojutkání jde: „Jedeme na trip v plné sestavě a díváme se na první utkání, které chceme vyhrát, i když to nebude lehké. Pak se budeme soustředit na Kladno. Boj o play off vrcholí a bude rozhodovat každý bod.

Sestava AZ Residomo Havířov v posledním utkání:

Bláha – Chroboček, Matai, Mrowiec, Bořuta, Dudek, Rašner, Rutar – O. Procházka, F. Seman, R. Veselý – Bambula, Maruna, L. Bednář – Gřeš, Pořízek, Kotala – Macuh, Cihlář, Pawliczek.

Zápas v Kadani začíná v pátek 4.1. v 18:00. V Kladně se hraje o den později od 16:00. Z obou zápasů bude připraven tradiční textový online přenos. Obě utkání můžete sledovat živě také na hokejkaTV.