AZ naposledy v tomto roce vyjede k zápasu, čeká ho cesta do Prahy

27.12.2015 | Petr Miklas

WSM liga po krátké Vánoční pauze pokračuje 35. kolem, Havířov čeká cesta do Prahy, kde se střetne se Slavií. S tímto soupeřem má AZet vyrovnanou bilanci, když prohrál na jeho ledě 5:1 a na svém stadionu mu prohru oplatil po výsledku 5:3. Tentokrát by ale měli mít hostující hráči, tedy hráči AZetu, větší podporu fanoušků, protože se z Havířova chystá vlakový výjezd.

Nevyrovnané výkony Slavie vedly k hráčským změnám i výměně trenéra

Slavia zpočátku naplňovala své předsézonní prognózy a držela se na čele tabulky WSM ligy. V polovině října ale přišla šňůra proher a došlo k prvním změnám v kádru. V listopadu se zdálo, že je situace stabilizovaná, ale po dalších prohrách a nevyrovnaných výkonech přistoupilo vedení klubu ke změně na trenérském postu. Poroučel se Pavel Hynek, kterého nahradil jeho dosavadní asistent Milan Razým. Novým asistentem hlavního trenéra A-týmu se stal Jan Srdínko, který do té doby působil jako asistent trenéra u slávistické juniorky.

Slavie má velkou oporu ve svém brankáři Alexandru Hylákovi, který nastoupil do 31 utkání, z nichž dvě odchytal s nulou. Hylák má procentuální úspěšnost zásahů 93,24% a je v tomto ohledu třetí ze všech brankářů WSM ligy. Slavia využívá i služeb Tomáše Krále, který se mezi tyče dostal v sedmi případech, jeho úspěšnost zásahů je 91,73%. Král chytal za Slavii v Havířově, kde jsme jej měli v této sezóně možnost vidět i v dresu Litoměřic. Ve třech zápasech se do branky sešívaných dostal mladý gólman Dominik Frodl, ten sice odchytal jen 20 minut, ale trenéři jej využívají na samostatné nájezdy. Útok Slavie táhne trojice Čermák, Markovič a Robinson. Miloslav Čermák má 35 bodů (16+19) a je na osmém místě bodování WSM ligy. Shodně na 30 bodech jsou Jaroslav Markovič (11+19) a Nathan Robinson (8+22) a. Z obránců jsou na tom nejlépe Žiga Pavlin s 22 body (4+18) a Ronald Knot s 19 body (5+14). Oba jsou vysoko v kanadském bodování obránců celé ligy – Pavlin je čtvrtý, Knot sedmý.

Divoký zápas Slavie v Jihlavě

Slavisté sehráli svůj poslední zápas před Vánoci už 16.12. na ledě Jihlavy. A na Horáckém zimním stadionu se děly věci. Ve 4. minutě rozhodčí neuznal regulérní branku Slavie, ta se přesto dostala do vedení o pět minut později. Domácí hráči ale skóre otočili, dostali se do vedení 3:1 a 5:2, jenže to nebylo vše. Pražané nesložili zbraně, snížili na 5:3 a díky závěrečnému tlaku při hře bez brankáře dokonce vyrovnali! V prodloužení branka nepadla a tak došlo na samostatné nájezdy. Do nich sešívaní poslali do branky Frodla, ale ani tento tah jim k bodu navíc nepomohl. Vítězný nájezd předvedl Tomáš Čachotský, kterého pro tento zápas uvolnil Zlín.

AZ nedal Prostějovu gól a nebodoval

Vstup do předehrávaného utkání 34. kola vyšel lépe hostujícím Jestřábům, kteří dali v první třetině dvě branky, čímž položili základ svého vítězství. Hokejisté Havířova totiž ve zbytku utkání měli převahu, ve třetí třetině dokonce drtivou, jenže nedokázali překonat výborného Horčičku v prostějovské brance.

Hodnocení trenéra Martina Janečka znělo takto: „Zápas rozhodla naše neproduktivita a také malý důraz před soupeřovou brankou. Až ve třetí třetině jsme hráli to, co jsme chtěli předvádět od začátku, ale abychom překonali brankáře v takové formě, tak bychom museli ještě více clonit a dorážet. Venku se nám momentálně daří více, protože tam hrajeme skromněji, přímočařeji a jednodušeji. Doma hrajeme sice líbivější hokej, ale pokud nám to tam nenapadá ani z vyložených šancí, tak nemůžeme vyhrát. Všichni do jednoho musíme zabrat, aby přišly výsledky a pozice pro play-off.“

AZetu vypomůže Peslar

Vzhledem k tomu, že se rozšířila marodka AZetu a z kádru tak vypadli tři obránci, pojede k zápasu do Prahy Jakub Peslar, vypůjčený z druholigové Poruby. K dispozici stále ještě není Antonín Pechanec, nově je na marodce další útočník Tomáš Matějek.

Sestavy z posledního utkání

AZ Havířov: Laco – Punčochář, Krisl, Lenďák, Mazanec, Štencel, Graca – Štumpf, Hudeček, Tomi – Kanko, Maliník, Maruna – Kalus, Sedláček, Gřeš – Kotala, Sztefek. Trenéři: Štefan Mikeš, Martin Janeček

HC Slavia Praha: Hylák (na samostatné nájezdy Frodl) – Krstev, Knot, Hraško, Pavlin, Kolařík, Andrlík, Růžička – Hruška, Mikulík, Jiránek – Markovič, Vas, Robinson – Čermák, Šafránek, Bahenský – Micka, Kašpařík, Kubica. Trenéři: Milan Razým, Jan Srdínko

Utkání startuje 28.12. v 18 hodin na ledě pražského stadionu EDEN. Pokud se na zápas nemůžete podívat přímo na místě můžete jej sledovat díky textovému on-line přenosu na tomto odkazu.

Fanoušci chystají do Prahy vlakový výjezd. Info najdete zde.