AZ v pondělí vyráží do Hlavního města

24.01.2021 | Vít Káňa

H A V Í Ř O V - V dohrávce 9. kola CHANCE ligy vyjedou hráči Havířova do české metropole, aby vyzvali tým HC SLAVIA Praha. Pražané se naposledy utkali s kladenskými Rytíři, byla z toho domácí porážka 0:3, v tabulce Slavii patří desátá příčka. To Havířov doma se Vsetínem prohrál v prodloužení 2:3 a je na 13. místě. Zápas začíná v Edenu v 17:00. Vrátí se AZ domů s body?

HC SLAVIA PRAHA, 10. místo, 21z. (8 – 3 – 2 – 8), 32 bodů, skóre 63:60.

Aktuální pozice týmu z hlavního města je za očekáváním fanoušků, momentálně mu patří desátá příčka. Vedení týmu před dvěma týdny sáhlo ke změně trenérů. Duo Martin Štrba a Jiří Doležal skončilo po debaklu v Sokolově, kde Baník Slavii deklasoval 7:0. Nahradili je sportovní manažer Pražanů Jiří Veber (toho si dříve narození vybaví jako obránce Kladna a Vsetína, v kariéře vyhrál MS v hokeji v roce 1996 a v Extralize získal tři tituly) a Pavel Kolařík (ten je zase ikonou Slavie, na pozici beka nastoupil i v NHL za Boston Bruins, v Extralize má jako hráč dva tituly). Dvojice Veber a Kolařík měla původně letos trénovat juniorku, ale dočasně převzala hlavní tým.

Od zmíněné porážky v Sokolově 7:0 se Slavia představila v Edenu s Draky ze Šumperka, které porazila vysoko 9:5. V následujícím zápase se utkala s nováčkem z Vrchlabí. Na jeho ledě prohrála 2:1pp, když vítěznou branku domácích vstřelil vteřinu před koncem prodloužení Michajlovovi útočník Vrchlabí Martin Heřman. Naposledy Pražané vyzvali Kladno, zápas měl jednoznačný průběh. Jako první šli do vedení Rytíři, kteří v 9. minutě využili přesilovku Melkou. Utkání se změnilo v nesmělé obléhání kladenského Brízgaly, Rytíři hrozili kvalitními kontry. Ve 44. minutě došlo ke kuriózní situaci, ve vlastním oslabení se puk po odrazu od brusle rozhodčího dostal k hráčům Kladna. Hlava se sám před brankářem nemýlil. O pět minut navýšil na konečných 0:3 Suchánek. Na střely to bylo 25:34 pro Kladno.

Trenér Jiří Veber po zápase s Kladnem:Já můžu pogratulovat soupeři, i když třeba nerad, ale byl jednoznačně lepší. Měli jsme tam záchvěvy, nějaké šance jsme si vypracovali, ale oni mají silný mančaft a dneska to předvedli. Akorát mě mrzí, že jsme byli úplně jaloví v přesilových hrách. Bylo to bez střelby. Mrzí mě, že jsme je nevyužili. Ale jinak si myslím, že soupeř dnes zaslouženě vyhrál.“

Sestava Pražanů v posledním zápase: Michajlov – T. Duda, J. Novák (C), Jeřábek, Buchta, Sedlák, Veber, Barák – Vlček, Pšenička, Kružík – Všetečka, Kuťák, Šmerha – Šteiner, Slavíček, Jaroslav Brož – J. Doležal (A), Havrda, M. Ondráček.

Marodka a posily

Zraněný je Petr Vampola, kterého trápí záda. Novou tváří Slavie je útočník Tomáš Pšenicka, který do týmu přišel z Ústí nad Labem. Po trenérské rošádě tým posílil o Adama Sedláka, bek se zkušenostmi ze zahraničních soutěží přišel ze Znojma.

AZ HEIMSTADEN Havířov, 13. místo, 22z. (7 – 1 – 4 – 10), 27 bodů, skóre 57:58.

Po návratu Aleše Stezky to vypadá, že přichází pro fanoušky „lepší zítřky“. AZ sice nedává moc branek, ale najednou je v bráně jistota. Tým se mírně zlepšuje v přesilovkách i vhazování, ale co se týče vstřelených gólů, tak patří ke chvostu ligy. S Alešem Stezkou v bráně však tým v posledních třech zápasech pokaždé alespoň bodoval. Po výhře nad Kladnem 1:0, získal bod za prohru 3:2 po samostatných nájezdech z venkovního utkání v Přerově. V sobotním zápase zavítali do havířovské GASCONTROL Arény Valaši. Jako první udeřil po 30 vteřinách hry vsetínský Babka. AZ odpověděl v přesilovce Ondřejem Procházkou, kterému asistovala devatenáctiletá posila z Vítkovic Vojtěch Lednický. Na začátku druhého dějství vrátil vedení Vsetínu Gorčík. Havířov vyrovnal na 2:2 ke konci druhé třetiny po individuální akci Prokeše. Třetí perioda gól nepřinesla, šlo se do prodloužení. V něm měly šance oba manšafty, ale o vítězi rozhodl Jan Bartko. Havířov prohrál 2:3 pp. AZ přestřílel Valachy 46:31, bohužel výborného Gábu překonali jenom dva hráči.

Manažer Pavel Zdráhal řekl po zápase toto: „Začátek jsme neměli ideální, hned ve druhém střídání jsme dostali gól. Potom se hra vyrovnala, v přesilovce jsme dali gól. Zápas pak byl takový remízový. Druhý gól jsme dostali ze špatného střídání, ale zase naše vyrovnání bylo takové „lehké“. V poslední třetině jsme hráli 5 na 3, a říká se, že kdo to nevyužije, nemůže vyhrát. V prodloužení jsme opět hráli více v soupeřově třetině, ale pak přišlo přečíslení a z toho padl gól, který přiřkl druhý bod Vsetínu. S přístupem hráčů a hrou jsme spokojeni, se ziskem jednoho bodu ne.“

Sestava AZetu v posledním zápase: Stezka – Rašner, Lytvynov, Bořuta (A), Mrowiec, Kočí, Kachyňa, Chroboček – Doktor, F. Seman (A), O. Procházka – Rudovský, J. Kloz, Horváth – Lednický, Prokeš, Maruna (C) – Petriska, Mastič, Mrva.

Marodka

Na listině dlouhodobě zraněných hráčů jsou Tomáš Dajčar a Dominik Cihlář. Mimo hru ještě nějaký čas budou útočníci Roman Szturcz, Martin Adamský a obránce Ludvík Rutar. Utkání se Vsetínem nedohrál Jan Kloz, který má zranění v dolní části těla.

Zápas můžete sledovat prostřednictvím HOKEJKA TV.