AZ v přímém souboji o předkolo vyzve Benátky

02.03.2021 | Vít Káňa

H A V Í Ř O V - Ve středu 3. března vyzve AZ, v rámci 32. kola Chance ligy, v GASCONTROL Aréně HC Benátky nad Jizerou. Benátky naposledy doma nestačily na Vsetín, s Valachy prohrály 1:4 a jsou se 38 body patnácté. Stejný výsledek uhrál i Havířov na ledě Prostějova a výhra ho posunula na 14. místo. Utkání napoví, komu už na začátku března skončí sezóna. Dokáže AZ navázat na vítězství z Prostějova a přiblížit se 12. příčce?

Jak vypadá situace v boji o předkolo?

Základní část CHANCE ligy má 34 kol, takže do jejího konce chybí tři kola. Na dvanáctém fleku, který zaručuje pokračovaní v sezóně je aktuálně ústecký Slovan. Ten ve 32. kole vyjíždí na Vsetín, pak jej doma čeká AZ a naposledy venku čelí Stadionu. Momentálně třináctý Frýdekodehraný jeden zápas navíc než týmy, které s ním bojují o předkolo. Avšak čekají ho ještě dva těžcí soupeři. Doma Rysi vyzvou Porubu a pak vyjíždí do Jihlavy.

Havířov se dostal na čtyři body od dvanáctého místa a má ze všech „naháněčů“ opticky nejpřijatelnější los. Po Benátkách jede na Slovan a v posledním kole, přivítá Trhače. Stejný počet bodů jako Havířov mají Benátky, ty po zápase s Havířovem čekají doma Litoměřice a 8. března v Praze Slavia.

12. HC SLOVAN Ústí nad Labem, 31z. (10 – 4 – 4 – 13), 42 bodů, skóre 84:102.

13. HC Frýdek-Místek 32z. (12 – 1 – 1 – 18), 39 bodů, skóre 89:107.

14. AZ HEIMSTADEN Havířov 31.z (10 – 2 – 4 – 15), 38 bodů, skóre 83:85.

15. HC Benátky nad Jizerou 31z. (10 – 2 – 4 - 15) 38 bodů, skóre 81:100.

HC Benátky nad Jizerou 31z. (10 – 2 – 4 - 15) 38 bodů, skóre 81:100

Farmářský klub extraligového Liberce, podobně jako AZ, bojuje o předkolo play – off. V této sezóně byly časy, kdy vedl celou soutěž, jenže pak přišla koronavirová pauza. Bílí Tygři si začali stahovat hráče, poté následoval i propad tabulkou. Trenérské duo, Valdemar Jiruš a Antonín Nečas, nemůže být s výkony svého týmu v posledních utkáních rozhodně spokojeno.

V šesti posledních zápasech totiž jejich svěřenci zvítězili pouze jednou. Bylo to 3. února doma s Baníkem 6:4. Pak přišla domácí porážka s Draky ze Šumperka 1:3, těsná prohra ve Vrchlabí 1:2. Za kratší konec provazu tahali Benátčané i v zápasech s Kladnem 3:6 a v Přerově 0:2. Naposledy doma hostili Valachy a také to nedopadlo. V prvním dějství to skončilo bez branek, ale v tom druhém už se ukázala síla a zkušenosti Vsetína, který trestal zbytečné fauly domácích. David Březina parádní střelou z vrcholu kruhu, otevřel skóre v přesilovce. Druhý gól přidal po závaru, před gólmanem Králem, Daniel Klímek. Třetí zářez na pažbu Valachů přidal, opět v přesilovce, Jan Bartko. Ve třetí periodě skóroval, do Vsetína vyměněný, Lukáš Bednář. Čestný gól domácích skóroval z pohledné akce Jan Štibinger, ten se trefil pod víko Málkovy brány. Benátky prohrály se Vsetínem 1:4. Na střely to bylo jasně 34:17 pro Vsetín.

Trenér Valdemar Jiruš po zápase se Vsetínem: „První třetinu jsme odehráli velice dobře. Myslím si, že to byl vyrovnaný zápas, který jsme si prohráli ve druhé třetině vlastní nedisciplinovaností. Naši mladí hráči zbytečně faulovali, poté ještě jeden mladý hráč za komentář obdržel trest na deset minut. Jak jsem říkal, utkání jsme ztratili ve druhé třetině. Měli jsme nějaké šance, nevyužili jsme přesilovou hru. Hosté využili dvě přesilovky, další branku vstřelili v ponechané výhodě a poté si již zápas pohlídali.“

Sestava Benátek v posledním zápase: Král – Štibingr, Šedivý, Kunst, Aubrecht, Kovář, Hampl – Pabiška, Čederle, Jiruš – Daniel Svoboda I, Jansa, Wiencek – Křepelka, Šafařovský, Strnad – Had, Putz, Kollert.

Exodus

Za poslední dobu jsme napočítali devět hráčů, kteří týmu ze středních Čech již nemohou pomoci. Krom jednoho přestupu je za tím to, že po 15. únoru nastoupili v Extralize za Liberec. Jejich místa zaujali mladší hráči, kteří nejsou tak zkušení a „košíkáři“ občas vyrobí hloupý faul, který je v zápatí potrestán gólem. Benátky se už mimo jiné nemohou spolehnout na obránce Petra Kolmanna a Tomáše Hanouska, útoku pak chybí Daniel Špaček, Jan Šíř a Jiří Průžek. Do brány se už nepostaví ani gólman Jaroslav Pavelka.

AZ HEIMSTADEN Havířov 31 z. (10 – 2 – 4 – 15), 38 bodů, skóre 83:85.

Neveselo a truchlivo, vystřídal mírný optimismus, pokud si mohu vypomoci hláškou legendárního trenéra Bohumíra Zenkla. Do konce zbývají tři zápasy a pokud je AZ vyhraje se ziskem devíti bodů, tak má šanci, do předkola proklouznout, ale ve svých rukou to rozhodně nemá.

V šesti posledních utkáních získal AZ dvanáct bodů, což je téměř třetina toho, co nastřádal za celý ročník. Po výhře nad Slavií 5:1, přišla porážka na ledě ambiciózní Poruby 5:6. V následujícím zápase Havířov porazil doma Jihlavu 3:2 a pak v odvetě Ostravany 2:1p. Derby s FM nedopadlo a po prohře 1:4 to vypadalo s akciemi AZetu hodně špatně, protože ho venku čekal Prostějov.

Před výjezdem na Hanou byl favorit jasný, ale to vzalo za své už v 7. minutě, když otevřel skóre havířovský Jakub Doktor, který doklepl touš do odkryté brány Prostějova. Jestřábi vyrovnali v závěru prvního dějství Novákem. V úvodu druhé periody překvapil Bláhu obránce Ondřej Kachyňa a Havířov šel do vedení. To utvrdil dvěma góly, ve skvěle formě hrající, Radek Prokeš. AZ vyhrál v Prostějově 4:1, Jestřáby přestřílel 35:21.

Manažer a asistent trenéra Pavel Zdráhal se po posledním utkání vyjádřil takto: „Zápas hodnotím pozitivně, protože jsme vyhráli. Díky třem bodům nás ještě drží ve hře o play-off. Samozřejmě to nemáme ve svých rukou, ale musíme teď vše vyhrát a jít zápas od zápasu. Dnes se nám všechno podařilo. Výsledek pro nás dopadl dobře. Branka na začátku druhé třetiny byla velmi důležitá. Byla to taková střela od modré. Dalo by se říct, že ten gól byl klíčový pro celý další vývoj. Ve třetí třetině, když jsme dali gól na 3:1, tak jsme už začali věřit, že ten zápas dotáhneme do vítězného konce. Klukům dneska patří obrovský dík, za jejich hru. Hráli týmově, parádně. Za to jsme moc rádi."

Sestava AZetu v Prostějově: Stezka – Chroboček, Rašner, Bořuta, Mrowiec, R. Havel, Kachyňa, Kočí – Rudovský, Prokeš, R. Szturc – O. Procházka, F. Seman, Doktor – Mrva, Maruna, Cihlář – Horváth, Becher, Petriska

Marodka

Mimo hru je dlouhodobě zraněný Tomáš Dajčar, dále se nemůže ještě nějaký čas počítat s útočníky Janem Klozem, Vojtěchem Lednickým, Martinem Adamským a Janem Vašenkou.

Z utkání pro Vás připravujemeonlajn přenos, můžete jej také sledovat prostřednictvím HOKEJKA TV.