AZ vyráží na Hanou, překvapí ambiciózní Prostějov?

16.11.2021 | Vít Káňa

Ve středu 17. listopadu vyjedou, v rámci 21. kola CHANCE ligy, hráči AZetu na Hanou, kde vyzvou tým LHK Jestřábi Prostějov. Hanáci naposledy přehráli venku ústecký Slovan 5:2, v tabulce jim patří 5. místo. To AZ v GASCONTROL Aréně nestačil na Baník Sokolov 1:3 a po prohře stále drží 16. pozici. Podaří se týmu z nejmladšího města urvat první body pod novým trenérem?

LHK Jestřábi Prostějov, 5. místo, 18.z (10 – 1 – 1 – 6), skóre 64:47, 33 bodů.

Prostějov je jedním z největších, příjemných, překvapení letošního ročníku. Svěřenci trenéra Aleše Totera mají výrazně pozitivní skóre. Dokázali bodovat hned ve 12 zápasech. Jenže drtivou většinu těchto bodů uhráli ve venkovních zápasech. Doma to už tak slavné není, ze 33 bodů jich získali pouze 10 (3 výhry a šest proher).

Trenér Aleš Totter se o domácích nezdarech pro klubové stránky vyjádřil takto: „Problém máme doma, kdy právě hostující týmy hrají spíše zataženě a čekají na brejky. S tím máme potíže, protože chceme hrát aktivně,"

Ti nejlepší

Petr Mrázek hraje jako utržený ze řetězu, vede kanadské bodování týmu, je nejlepším střelcem a první v hodnocení +/-. Jestřábi si mnou ruce, že na druhého nejlepšího snajpra, z minulého ročníku, uplatnili v létě opci. 27letý forvard vyniká přesnou a rychlou střelou. Jan Kloz je ve 34 letech k nezastavení, na Hané je nejlepším nahrávačem a po hubených letech, kdy ho trápila zranění, patří opět k lídrům. Jiří Klimíček je s 18 body nejproduktivnějším bekem, ale zdatně mu sekunduje 12 bodový Patrik Husák. V bráně se Prostějov opírá o Ondřeje Bláhu, ten už letos nastoupil k 17 utkáním (90.89).

Posledních pět zápasů hráli Jestřábi proti týmům z horních příček. Po domácí výhře nad Kališníky (4:2), přišla první venkovní porážka na ledě Pražanů (1:4), Prostějov pak doma nestačil na lídra z Třebíče (1:2) a v prodloužení padl doma se Sokolovem (3:4p). Naposledy se Hanáci vydali do ústeckého kraje, kde vyzvali Slovan.

Jestřábi se tímto zápasem vrátili na venkovní vítěznou vlnu, ale popořadě. První se radoval ze vstřeleného gólu prostějovský Martin Novák, ten v 10. minutě poslal touš nesmlouvavě rovnou pod víko ústecké brány. Slovan vyrovnal dvě minuty před koncem první sirény, Michal Trávníček dorážel do prázdné brány. Ústí odskočilo na začátku druhého dějství Janem Milfaitem. Jenže Prostějov se nevzdal, dva góly Petra Mrázka daly Hanákům vedení po 40 minutách. Slovan se snažil, ale branky dávali hosté, na 2:4 navýšil Jan Kloz, který doklepával do odkryté brány. Skóre večera uzavřel hostující Tomáš Jáchym. Ústí doma prohrálo s Prostějovem 2:5. Na střely vyhráli Hanáci poměrem 20:29, všechny góly padly při hře v pěti.

Sestava Jestřábů na Slovanu:

Bláha (52. Micka) – Husák, Klimíček, P. Krejčí, Babka, Vala, Zajíc – P. Beránek, T. Jáchym, Rudovský – Martin Novák (C), J. Kloz (A), Mrázek – T. Koblížek, Štefka, M. Švec – Podlaha, Janeček.

Známé tváře

Ještě loni se v dresu AZetu proháněli Jan Kloz a Jan Rudovský. Svou kariéru v Havířově nastartoval gólman Ondřej Bláha.

Marodka

S otazníkem je start gólmana Ondřeje Bláhy, který nedohrál poslední utkání. Mimo hru je stále obránce Robin Staněk, toho čeká další operace (naposledy hrál 15. března). Do utkání se nepodívá ani Lukáš Motloch. Do sestavy se vrátil po hrůzostrašném zranění na ledě Benátek Petr Krejčí.

AZ HEIMSTADEN Havířov, 16. místo, 19z. (3 – 3 – 2 – 11), skóre 44:60, 17 bodů.

Havířov trápí stále stejné neduhy. Jsou jimi střelecká neproduktivita, neproměňování vyložených šancí a individuální výpadky v obranné hře. AZ vstřelil jen 44 gólů, to je po Benátkách druhé nejnižší číslo v soutěži. S týmem od Jizery mají AZeťáci i stejně proher (11). Když už havířovští hráči mají k dispozici přesilovku, tak procento využití je, nízké, 16.46. Ubráněná oslabení se zastavila prozatím na hodnotě 79.22.

Posledních pět zápasů hrál AZ proti těm nejlepším družstvům v soutěži. Po prohře ve Vrchlabí (0:2) doma nestačil na Litoměřice (1:3) a Slavii (2:4). V Třebíči si v prodloužení poradil s lídrem (1:2p). Naposledy do GASCONTROL Arény zavítal Baník Sokolov.

Po příchodu nového trenéra čekali fanoušci rychlou změnu, jenže v zápase bylo vidět, že na hráčích AZetu stále ještě leží deka, někteří hráči působili nejistě. Když už měli havířovští vyložené šance, tak je zkrátka nebyli schopni proměnit. První se z gólu radoval sokolovský Adam Křemem, ten, s pořádnou dávkou štěstí, prostřelil Fučíka. Pak přišly šance na obou stranách, Havířov nastřelil i tyč Cichoňovy brány, ale vyrovnal až ve 35. minutě. Do úniku se dostal Jan Hudeček a beckhendovým blafákem překonal gólmana hostí. Jenže pak už se prosazovali jenom sokolovští hráči. Ve 45. minutě Jan Kverka tečoval nahození za Fučíka a tentýž hráč se pět minut před koncem prosadil i podruhé. AZetu nepomohla v závěru přesilovka v power-play. Havířov doma prohrál se Sokolovem 1:3. Na střely vyhrál AZ v poměru 39:22.

Asistent trenéra Petr Sikora takto zhodnotil poslední utkání: „Dnešní zápas byl hodně podobný těm přecházejícím. Probíhá to pořád stejně. Hra nebyla špatná, vytvořili jsme si i šance, které jsme ale neproměnili. Bohužel jsme dostali nešťastné góly po vlastních chybách a nedisciplinovanosti. To nás opět stálo tři body.

Sestava AZetu proti Sokolovu:

Fučík – Valenta, Chroboček, T. Pastor, M. Hlaváč, Lytvynov, Kadeřávek, F. Kočí – Bambula, Pechanec, L. Bednář – Dostálek, Hudeček (A), J. Doktor – Kunc, Maruna (C), Š. Kratochvil – Severa, Mrva, M. Hrubec.

Marodka

Obránce David Chroboček nedohrál poslední utkání a jeho start v Prostějově je s otazníkem.

Poslední vzájemný zápas

Oba týmy se střetly v GASCONTROL Aréně na konci září. Ve vyrovnaném zápase byl stav po 40 minutách nerozhodný 2:2. Góly Havířova dali Antonín Pechanec a Vlastimil Dostálek. Jaroslav Mrowiec zařídil AZetu vedení, ale Hanáci pak dvěma slepenými góly brali vítězství 3:4.

Úvodní buly bude na ZS v Prostějově vhozeno v 18:00. Utkání můžete sledovat prostřednictvím HOKEJKA TV.