AZ Havířov

Další tři posily pro havířovský AZet

22.05.2024 | Lukáš Jandora

Před několika málo dny jsme představili první dvě posily pro sezónu 24/25. Mladí útočníci Vojtěch Pindel a Viktor Konečný. Po těchto dvou jménech dnes přinášíme další, představujeme další tři hráče, i když jednoho mnozí velmi dobře poznáváte, kteří se za AZet budou "rvát" v nadcházející sezóně.

Tím prvním je obránce David Chroboček, odchovanec havířovského AZetu, který za AZ dosud odehrál 249 zápasů (16+48) a jen 6 hokejistů je na tom, od roku 2010, lépe. Sančéz, jak se Davidovi říká, si na poslední dvě sezóny "odskočil" do Přerova, za který hrál v Chance lize (za dvě sezóny 101 zápasů v základní části, 4+20), nyní se však vrací zpět do prostředí, které velice dobře zná...

Davide, kdy se poprvé objevila možnost, že bys pro novou sezónu zavítal do Havířova?

"S Milanem Mikulíkem jsem začal jednat, dá se říct, na začátku května. Do té doby jsem čekal, jestli se objeví zajímavá nabídka z 1. ligy."

Vracíš se do známého prostředí, může být tohle výhodou?

"To určitě ano, vracím se domů, kde to znám. Zažil jsem tady mnoho krásných sezón, zároveň znám spoustu kluků, kteří tady hrají."

2. liga. Není to pro Tebe přeci jen krok zpět? Co Tě k návratu "přesvědčilo"?

"Jak říkám, po konci v Přerově jsem čekal, zda se objeví nějaká nabídka z Chance ligy. Bohužel však žádná taková nepřišla. Takže po pár rozhovorech s Milanem jsem se rozhodl, že se chci vrátit do Havířova a pomoci tomuhle týmu."

Možná poprvé v kariéře budeš v roli, kdy to na Tobě do značné míry bude stát, kdy už nejsi jen jedním z mnoha v týmu. Hraje se s takovou rolí jinak?

"Řekl bych, že i v Přerově, nebo když jsem hrával v Havířově, jsem tu roli velkou měl. Hrával jsem spousty minut a dostával prostor v přesilovkách i oslabeních. A určitě patřím k těm, kteří si tuto pozici, tyto herní situace, užívají. Čím víc hraju a čím větší důvěru trenérů cítím, tím lépe."

Dalším příchozím hráčem je pouze 170 cm vysoký, však nesmírně rychlonohý Vojtěch Šuhaj, 22letý odchovanec píseckého hokeje, který před lety, ve svých osmnácti, dostal 2 zápasové šance v plzeňském áčku v extralize (ve stejném ročníku se v juniorce potkal s Davidem Špačkem, který nyní bojuje na MS), který poslední dvě sezóny strávil v Chance lize. V uplynulém ročníku zapsal 7 bodů ve 34 zápasech za Frýdek-Místek a 4 body v 10 utkáních v barvách Vsetína...

Vojto, v nové sezóně budeš hájit barvy už 5. týmu za poslední 4 roky. Proč zrovna přestup do Havířova?

"Přišla nabídka, která se mi líbila. Vše mi dávalo smysl, líbily se mi ambice klubu, tak jsem neváhal a nabídku přijal."

Jak rychlé námluvy s Havířovem byly, co rozhodlo o tom se zde upsat?

"Šlo to rychle, měl jsem asi jednu nebo dvě schůzky s panem Mikulíkem, potom jsme si volali a já už byl v podstatě rozhodnutý."

Loni prvoligový Vsetín, prvoligový Frýdek-Místek, předloni prvoligový Šumperk, není 2. liga pro Vojtu Šuhaje přeci jen málo?

"Samozřejmě, že jsem se chtěl udržet v 1. lize, ale to bohužel nevyšlo. Určitě bych ale neřekl, že je to pro mě málo, ve 2. lize mám taky něco odehráno a vím, jak náročná tato soutěž je."

Očima už jsi určitě projel havířovskou soupisku, je na ní někdo, koho lépe znáš, s kým si hned první den můžete více pokecat?

"Ano, je tu pár kluků, které znám, ať už je to Petr Antoníček a Kuba Michálek, se kterými jsem hrál v Šumperku, nebo Dan Šimonů, kterého jsem poznal minulý rok ve Frýdku-Místku."

Na jakém postu v útoku můžeme Vojtu Šuhaje čekat, jaké hlavní hokejové dovednosti Tě zdobí?

"Osobně si myslím, že můžu hrát na všech pozicích v útoku, ale nejlépe se cítím jako centr. A jako svou hokejovou dovednost bych řekl bruslení a rychlost."

Poslední posilou, a v pořadí celkově pátou, které trochu představíme, je teprve 19letý Adam Tomiga, ten si za AZ zahrál jeden zápas už loni. V dorosteneckém věku strávil rok ve švédských mládežnických soutěžích, poslední sezónu působil v juniorce Přerova, kde, jako obránce, skončil 5. v týmové produktivitě...

Adame, kdy a jak rychle se upeklo Tvé angažmá v Havířově?

"Minulý rok jsem už za Havířov odehrál jeden zápas a měl z toho dobrý pocit, hodně se mi tu líbilo. Po sezóně jsme se dohodli na mém příchodu."

V 19 letech si zahraješ poprvé "chlapský" hokej. Jak obtížný přechod mezi "chlapy" čekáš, v čem to bude nejtěžší a jak si na to věříš?

"Jsem přesvědčen, že to zvládnu. Havířov má hodně zkušených hráčů, kteří mi určitě rádi pomohou a poradí. Největší rozdíl oproti juniorce nejspíš bude fyzická hra a vetší zodpovědnost."

Zkus se nám jako hokejista trochu charakterizovat. Jaký typ obránce jsi, co od Tebe může fanoušek na ledě očekávat?

"Charakterizoval bych se jako ofenzivní obránce s dobrým bruslením, který má rád kombinační hru, ale samozřejmě musím být zodpovědný hlavně dozadu."

Na závěr to trochu odlehčíme. Rok jsi strávil ve Švédsku. Co švédština? Napíšeš nám švédsky nějakou, třeba i sprostou, větu?

"Švédsky toho moc nesesmolím, je to těžký jazyk. Ale zvládnu třeba - Nu kör vi Havířov!, což v překladu znamená "Pojďme Havířov!"

Do tohoto okamžiku jsme vám blíže představili všech pět posil, které s týmem AZetu ve středu začaly letní přípravu. Ta by měla trvat 7 týdnů, jako hlavní trenér ji vede Marek Pavlačka, loni asistent Jiřího Raszky. Všem novým hráčům tedy přejme, aby co nejdříve zapadli do kolektivu a Havířov byl pro ně štací, na kterou budou jednou vzpomínat jen v dobrém...

Youtube