FINÁLE PLAY-OFF 2024, AZ HAVÍŘOV - CHOMUTOV. Sedmé utkání FINÁLE v pondělí 29.4. od 17:30!

Dalším soupeřem AZetu je Šumperk

28.01.2014 | Tomáš Vlček

V lednu má 1. hokejová liga opravdu naspěch a tak se ve středu její účastníci setkají v tomto měsíci už podesáté. V celkově 45. kole čeká AZet jeho letošní oblíbený soupeř – Salith Šumperk. Jedná se totiž o druhou nejbližší destinaci a navíc je to tým, se kterým letos ještě neprohrál. Zápas na ledě momentálně desátého celku soutěže začíná v 18:00.

Salith Šumperk

Šumperští hokejisté se po předchozích sezonách už zabydleli napevno ve společnosti prvoligistů a letos k tomu chtěli přidat další stupínek – postup do play-off. Prozatím není tento cíl pro tým trenéra a manažera Radka Kučery zcela ztracen, ale na druhou stranu ztrácí z momentálně desáté příčky na tuto metu šest bodů. Vzhledem k aktuální formě své i svých největších rivalů (Benátky, Ústí) jsou jeho šance spíš nižší. Ale do konce základní části chybí ještě osm kol, které mohou přinést nejedno překvapení. Každopádně z 9 zápasů sehraných po novém roce vychází Salith s bilancí tří výher a šesti porážek.

Naposledy vybojoval doslova zlaté tři body v pondělí doma proti Třebíči. Na první branku se čekalo až do závěru druhé tetiny, kdy poslal Šumperk do vedení v přesilovce obránce Holík. Hosté na začátku třetí třetiny vyrovnali zásluhou Křivohlávka, ale Staňkův přesilovkový gól 11 minut před koncem už se stal vítězným. Domácí trenér Kučera byl i přes zisk bodů proti silnému soupeři nohama na zemi. „Za všechny tři body jsme rádi, ale hlavně na samotném konci zápasu při nás stáli svatí. Stejně jako v předchozích zápasech, nebyli jsme dlouho schopní proměnit šance, které se nám nabídly. Důležité ale bylo, že první gól dal náš tým, od toho se pak zbytek duelu odvíjel. Takové těsné vítězství je určitě daleko cennější, než výhra s náskokem několika branek.“

Při pohledu do celkové tabulky to vypadá, že Šumperk se střílením branek nějak zásadní problém nemá. Zatím se jeho hráči trefili 119x, což je řadí na 7. místo. Zato 155 obdržených branek je suverénně druhý nejhorší výsledek. Silnou zbraní Salithu bývají přesilovky (5. místo v soutěži), o čemž se mohl AZ přesvědčit při prvním vzájemném zápase v Šumperku.

HC AZ Havířov

AZet hrál v pondělí doma s posledním Mostem. Alespoň podle prvoligové tabulky. Na ledě však nebylo většinu zápasu poznat kdo je poslední a kdo sedmý. Hosté, kteří do Havířova dorazili až těsně před úvodním vhazováním, předváděli dlouho velmi kvalitní výkon a ještě 11 minut před koncem vedli 4:2. Pak však AZ spustil útočný uragán a během čtyř minut otočil skóre na 5:4. V posledních dvou minutách se ještě dvakrát trefil do prázdné branky a tak z toho byla nakonec jasná výhra 7:4. Výsledek je ale poněkud zavádějící, protože spokojenost s hrou i výkonem, s výjimkou posledních zhruba 10 minut, panovat nemůže.

Jasně to vystihl trenér Jan Daneček: „Náš výkon dneska nebyl dobrý. S výjimkou posledních deseti minut to byla z naší strany velká křeč. Bylo vidět, že na hráčích sedí ta deka z poslední vysoké porážky před domácím hledištěm. Přitom na tréninku vše fungovalo, jak mělo. Určitý vliv měl i posunutý začátek. Soupeř byl dlouho lepší a my jsme se jen hledali. Pořádně hrát jsme začali až za stavu 2:4, kdy si hráči uvědomili, že bychom opravdu mohli prohrát. Pak už bylo v naší hře vše, jak má být.“

AZet se tímto vítězstvím dotáhl už na 68 bodů a drží si výbornou 7. příčku tabulky. Má stejně bodů jako šestá Třebíč a na páté Litoměřice ztrácí jen dva body. Naopak před osmými Benátkami si drží náskok 9 bodů a na Šumperk a Ústí už má náskok 15 bodů. Vypadá to tedy, že play-off, o němž se před sezonou mluvilo jen jako o hodně vysoké metě, je, pokud se nic nepokazí, zcela reálné. A právě v podhůří Jeseníků může už ve středu Havířov udělat tímto směrem další krok. Přesvědčen je o tom manažer Patrik Rimmel, podle kterého, „pokud tým zopakuje výkon jako v závěru zápasu s Mostem, určitě odveze domů nějaké body“. Trenéři budou mít k dispozici všechny hráče, a tak by měla být sestava stejná jako v pondělí.

Vzájemná utkání

Jak už bylo zmíněno, v letošní sezoně je Šumperk pro AZ, z hlediska zisku bodů, příjemným soupeřem. Pomineme-li dvě přípravná utkání (2x výhra Havířova), sehráli spolu oba týmy tři ligové zápasy, z nichž AZ ztratil jen bod za výhru v prodloužení v Šumperku. Na druhou stranu všechny zápasy byly dlouho vyrovnané a rozhodovalo se v nich až v samotném závěru. A stejný průběh se očekává i ve středu.

AZ Havířov – Šumperk 3:1 (1:0, 0:1, 2:0)
Branky a nahrávky: 6. Koma (Haas), 45. Sztefek (Daneček), 50. Haas (P.Rimmel) – 27. Holík (Hlinka). Rozhodčí: Mrkva – Lukš, Novák. Vyloučení: 5:7, navíc Škumát 2+10. Využití: 0:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 2.013. Střely na branku: 29:29.

Šumperk - AZ Havířov 4:5p (0:1, 3:2, 1:1 - 0:1)
Branky a nahrávky: 27. Plášek (Pastor), 35. Půhoný (Plášek), 38. Sedlák (Holík), 47. Haas (Půhoný, Sedlák) – 15. Němec (Sztefek, Rimmel P.), 22. Šlahař (Šedivý, Krisl), 34. Rimmel M. (Koma), 50. Škumát (Rimmel P., Roupec), 64. Sztefek (Maruna, Klimíček). Rozhodčí: Přikryl - Adamec, Poruba. Vyloučení: 3:7 navíc Šedivý (HAV) 2+10 za ZHK. Využití: 3:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 934. Střely na branku: 34:41.

AZ Havířov – Šumperk 6:3 (1:1, 1:2, 4:0)
Branky a nahrávky: 10. Hrňa, 39. Říčka (Klimíček, Maruna), 42. Maruna (Šlahař, Jakúbek), 52. Maruna (Šlahař, Krisl), 56. Šedivý (Hrňa), 60. Říčka (Hrňa, Maruna) – 2. Dudáš (Žalčík, Sedlák), 35. Moskal (Červenka, Haas), 40. Staněk (Žalčík, Moskal). Rozhodčí: Jeřábek – Adamec, Poruba. Vyloučení: 5:8 - navíc Staněk (SUM) 5+20, a Novotný (SUM) 2+10. Využití: 3:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 2 388. Střely na branku: 40:29.

Sestavy týmů v posledních zápasech

Salith Šumperk: Štůrala – Holík, Novotný, Sedlák, Dudáš, Tesařík, Gewiese, Pastor - Haas, Plášek, Semorád - Staněk, Moskal, Žálčík - Brunec, Langr, Cink - Skoumal, Půhoný, Červenka.

HC AZ Havířov: L. Daneček – Vosátko, Roupec, Krisl, P. Rimmel, Koma, Graca, Deutsch – Sztefek, J. Daneček, Škumát - Maruna, Šlahař, Jakúbek - Marosz, Pechanec, Kanko - Klimša, Haas, Říčka.