AZ Havířov

PRODEJ PERMANENTEK NA SEZÓNU 2023/2024 ZDE

Dětský den s AZetem se povedl skvěle

28.05.2023 | Lukáš Jandora

Havířov byl v sobotu prosluněný, bylo krásně, v ulicích spousta lidí, mnoho jich zavítalo na akci ke Dni dětí k hale Slavie, dost Havířovanů vyrazilo na výlety mimo město. Konkurence pro Dětský den s AZetem v Gascontrol aréně byla obrovská. A přesto se akce opět povedla, návštěvníci byli spokojení, dětí i rodičů přišla spousta, všichni odcházeli s dobrou náladou a o to šlo především.

Ve svatostánku havířovského AZetu se vše chystá už od sobotního dopoledne, přípravy jsou dlouhé, náročné, za tím, aby se dítka bavila, je spousta mravenčí práce. Před 14. hodinou je palubovka Gascontrol arény připravena k tomu, aby vše mohlo začít, první děti, ať už s rodiči či bez, přicházejí do haly.

Po registraci, kterou má na starost především prezident klubu Petr Malíř spolu s PR manažerkou Foldyna Holendovou, je čeká několik soutěžních stanovišť, na kterých si vyzkouší svou šikovnost, zručnost, fyzickou kondici, na kterých budou tu a tam muset i přemýšlet, na každém stanovišti je prostě čeká nějaký úkol, po jehož splnění dostanou razítko do své "hrací karty".

PR manažerky Foldyna Holendové se ptám, jak obtížné je takovou akci připravit a kolik času vše zabere... "Je to akce pro veřejnost, do jejíž organizace je zapojena hromada lidí, takže to rozhodně je náročnější. Úplně poprvé se o Dětském dni s AZetem mluvilo někdy v únoru, kdy jsme se dohodli na termínu. Reálná příprava pak začala ihned po posledním ligovém zápase. Takže zhruba 2 měsíce, během kterých se samozřejmě musí řešit i všechno ostatní z běžných povinností. Tentokrát to bylo trochu snazší, protože už jsme si tuto akci vyzkoušeli i loni, znali tak už spoustu procesů a mohli si tu přípravu trochu lépe rozplánovat. Loni jsme měli času podstatně méně", odpoví s úsměvem paní Foldyna Holendová, načež odbíhá se opět věnovat dětem...

Razítka do "hracích karet" rozdávají ti, kteří na jednotlivých stanovištích dohlížejí. Jsou to jednak hráči A týmu, kdy vidět můžeme třeba Davida Klimšu, Matouše Ćmiela, Kubu Apolenáře, Marka Haase, Marcela Kunce, Jirku Tvrdého a mnohé další, na stanovištích "hlídkují" také trenéři, namátkou Jan Křivohlávek, Marek Pavlačka, Adam Vrba či Petr Jemelík. Především přítomnost hráčů děti láká a baví, mnozí se se svými sportovními idoly fotí, nechávají si je podepisovat apod.

Halou, ať už na ploše samotné nebo třeba i v hledišti, mezitím sem a tam pendlují dvě dívky, které přítomným malují na tváře. Tři nejhezčí barvy, barvy AZetu. Je milé, že tváře si bez mrknutí oka nechávají pomalovat jak děti, tak mnozí rodiče, pomalované tváře návštěvníků haly mohou v mnohých pamětnících vyvolat vzpomínky na filmy s indiánskou tématikou, především to však působí jednotně, obrovsky to buduje značku AZ. Jeden klub, tři barvy a mnoho desítek návštěvníků, které je dnes ctí a dávají na odiv.

Vraťme se však zpět na zmíněná stanoviště. Jaké konkrétní snažení je u nich vidět? Tak třeba střelba na brankáře, který si v teplém odpoledni, navlečen do kompletní výstroje, pořádně mákne, házení na koš, u kterého těm nejmenším asistuje trenér Marek Pavlačka, skákání v pytli pod dohledem Kuby Apolenáře, opičí dráha, u které nejmenším pomůže třeba Matouš Ćmiel, Stiga hokej, ping pong pod dohledem Marcela Kunce, stavění "věže" z puků, logická skládačka a další. Vidět dětskou snahu, ale třeba i soutěživost, je parádní. Na ploše, na střídačce, ale i v hledišti, je na oplátku vidět spoustu rodičovské či i prarodičovské hrdosti.

Všechna stanoviště úspěšně dokončí mnoho desítek dětí, jsou pro ně připraveny odměny. Ať už je to výherní balíček, ve kterém najdou různé drobné dárky, tak i kupóny v podobě nápoje či párku v rohlíku. Ten je k dostání v tzv. občerstvovací zóně, která stojí před samotnou Gascontrol arénou. Občerstvení, klobásy, nealko, pivo, mnoho laviček, krytý stan pro případné májové deštíky, však počasí drží, je krásně, lidé v občerstvovací zóně posedávají, atmosféru dotváří dýdžej se svými šlágry, panuje pohoda.

Že se dětem akce líbí je patrné i z toho, že poté, co si venku vyzvednou své výhry a občerství se, často peláší zpátky do haly. Ať už si některé stanoviště vyzkoušet podruhé, poklepat na rameno některému z hráčů a požádat jej o společnou fotku nebo si jen zaskotačit ve velkém nafukovacím hradu, který stojí na místě jednoho z kruhů, do kterého za pár měsíců přijede centr AZetu vyhrát důležité buly ve vlastním oslabení.

To už se ale vše pomalu balí, hrad se vyfukuje, plocha Gascontrol arény se uklízí, ze stěn a dveří se sundávají plakáty. A mě zajímá, když vše skončí, vše se schová, zamkne a zavře, lidé sednou do aut a rozjedou se domů, z čeho má z právě skončené akce největší radost paní Foldyna Holendová, která je pro mě jednou z hlavních tváří celého odpoledne. Je takové nějaké to NĚCO, o čem si řekne, že zrovna tohle bylo fajn? "Určitě největší radost mi dělá to, když si děti akci užijí, protože právě kvůli tomu ji děláme. Což se snad podle reakcí dnes povedlo. Na jednu stranu je to vždycky takový ten velký kámen, který mi spadne ze srdce - že se vše v rámci možností povedlo, dorazili lidé, byla dobrá atmosféra, nic podstatného se nepokazilo, na druhou stranu je mi vždycky trochu líto, že už je to všechno za námi a jak rychle akce utekla. Mám ten organizační mumraj ráda. A rozhodně ještě na jednu důležitou věc, která mi udělala radost, zapomenout nemůžu. Tou je spolupráce. Spolupráce mezi organizačním týmem, trenéry, hráči, zaměstnanci SSRZ i lidmi, kteří nám přišli s akcí pomoct. Všem chci moc poděkovat, protože hlavně samotná příprava programu v hale, to jak všechno tak hezky a samostatně díky těmto lidem fungovalo, jako nějaký dobře seřízený stroj, si zaslouží ocenit. Bez nich by se akce v tomto rozsahu nikdy nepovedla udělat."

Dětský den s AZetem se povedl. Téměř na jeho konci jsem posedával v "občerstvovací zóně" a pozoroval, kterak dítka, stále s pomalovanými tvářemi, pomalu odcházejí domů, odnášejí si dárky, jsou spokojená. Paní v letech, věkem babička, která tu dnes přišla s vnoučaty, sedící po boku svého muže kousek ode mne, říká nahlas manželovi... "Moc hezké odpoledne jsme tu dnes strávili, moc pěkné to bylo". A mě její "hláška" baví, mě lehoulince dojme, dá mi důkaz, že i letos to bylo fajn. Bylo to fajn i díky mnoha klubovým partnerům, kteří se na akci různými způsoby podíleli, třeba darovali část dárečků či poskytli zázemí, kterým klub na tomto místě děkuje za pomoc, které si velmi váží, bez které by vše bylo násobně náročnější. 

Tak zase za rok, děcka :-). A dospěláci, samozřejmě...

Kompletní fotogalerie z Dětského dne s AZetem »

Youtube