Do Havířova ve středu přiletí sebevědomí Kohouti, dokáže AZet uhájit domácí prostředí?

19.11.2013 | David Motloch

24. kolo 1. hokejové ligy nabídne havířovským fanouškům jeden z nejatraktivnějších duelů základní části - zápas proti Kohoutům z Olomouce. Hráči i fanoušci mají mezi sebou z prvního hektického střetnutí nevyřízené účty, a tak lze očekávat v K&K Pneu aréně opět bouřlivou atmosféru. Z hokejového hlediska ale půjde o nesmírně těžký zápas. Vždyť oba týmy se na sebe dívají z opačných pólů tabulky a zatímco Olomouc se veze na vítězné vlně, Havířov už tři zápasy marně čeká na výhru. Dokáže AZet na domácím ledě zabrat? Utkání startuje ve středu 20.11. od 18 hodin!

Co přineslo uplynulé kolo?

Havířov zajížděl v posledním kole na led Litoměřic. Proti soupeři, který se vyznačuje útočným pojetím hokeje si hráči věřili. Vítězství z prvního střetnutí (4:1) však napodobit nedokázali. Špatný začátek AZetu dovolil domácím skórovat již ve druhé minutě zápasu, a i když v polovině střetnutí srovnával útočník Jan Daneček, Stadion potvrdil formu z posledních utkání a po rozdílové brance na 2:1 se domácí ve třetí třetině prosadili ještě třikrát. Zápas už jen kosmeticky upravil Jiří Klimíček na konečných 2:5.

Olomouc ve čtvrtek odehrála duel s tabulkovým sousedem a největším rivalem o souboj o čelo tabulky - s Mladou Boleslaví. Přestože byli Kohouti v roli mírného outsidera, připsali si překvapivou výhru v poměru 5:3. Střetnutí bylo po dvě třetiny zcela vyrovnané, Mora ale v závěru zápasu dvěma brankami strhla zápas na svou stranu. Na vítězství domácích se podílelo pět rozdílných střelců, z nich Bartoň zaznamenal dva body (1+1).

Který z týmů má lepší formu?

Pokud se ze začátku sezóny zdály výkony svěřenců trenérského dua Dopita-Fiala poněkud nepřesvědčivé, tak v současné době ukazuje Mora své kvality v plné kráse. Z posledních deseti duelů odcházela Olomouc pouze dvakrát z ledu poražena, přitom si připsala cenný skalp giganta soutěže - Mladé Boleslavi. Aktuálně se Kohouti vezou na třízápasové vítězné vlně.

Předsezónní předpoklady tak klub zatím naplňuje ve všech směrech. Součástí úspěšného receptu na vítězství je bezesporu brankářské duo dvou Tomášů - Vošvrdy a Halásze. Prvně jmenovaný gólman je aktuálně jedničkou v týmu a po odchytaných 16 zápasech si drží skvělou úspěšnost zákroků 94,2%. Tomáš Halász zasáhl do osmi duelů a byl v nich neméně úspěšný (92,27%).

Jedna z nejlepších brankářských dvojic v celé soutěži má velkou podporu v obraně. Ta Olomoucká totiž společně s Mladou Boleslaví inkasovala vůbec nejméně branek (41). Obrannou stálicí se jeví hlavně Jan Jaroměřský (2+6) a Jakub Bartoň (2+4). Velký přínos pro klub zatím ukazuje i Ctirad Ovčačík a Mario Cartelli, který původně v Olomouci angažmá neplánoval.

Útok bodově táhne Denis Kindl (10+11), kterému zdatně sekunduje Radim Kucharczyk (6+14). Skvělá čísla vykazuje rovněž Roman Rác (3+14) a Jan Knotek (7+9), přitom i David Ostřížek s Ondřejem Švaňhalem si udrží bilanci téměř bodu na zápas. Přestože v útoku Olomouce nalezneme hráče, kteří bodově vyčnívají, je to právě síla všech útočných formací, která přináší týmu úspěch. Mora rovněž těží ze spolupráce s extraligovým Třincem, odkud získala na střídavé starty Denise Kindla, Ctirada Ovčačíka a Davida Ostřížka.

Havířov je v přesně opačné situaci, jako jeho středeční soupeř. Z Posledních tří zápasů nedokázal vydolovat jediný bod a v tabulce tak nastal propad na 11.místo. Svěřenci trenéra Danečka potřebují nutně vítězství, vždyť na postupovou osmičku už ztrácí pět bodů, přitom na záda jim dýchá se čtyřbodovým deficitem i poslední Most.

Havířovští útočníci už čtyři zápasy po sobě nastříleli shodně po dvou brankách, což na vítězství ve většině případech nestačí. Špatná koncovka ale neplatí pro obránce Jiřího Klimíčka (2+1) a útočníka Davida Klimšu (2+0), který si tak osmou brankou v sezóně upevnil roli nejlepšího střelce AZetu. Svůj vysoký standart předvádí i Jan Daneček a herně se zvedá i Robert Říčka. K vítězství nad Olomoucí ale bude potřeba daleko více než jen to, zapojit se bude muset celý tým.

Zajímavost zápasu

salala

Okolnosti mluví sice jasně - Havířov marně hledá formu a proti sebevědomím Kohoutům bude mít pozici nesmírně těžkou. Tento zápas ale bude pro fanoušky podstatný i z jiného hlediska. Kromě odvety z poslední drtivé porážky (0:7) bude zajímavé sledovat tribuny. V Olomouci se za rozhodnutého stavu situace vyhrotila natolik, že byli fanoušci AZetu vyvedeni z haly - podle nich neprávem. Vzhledem k tomu, že Z Olomouce do Havířova to není příliš daleko, dá se očekávat i příchod zástupců fanoušků Mory. V případě, že se tak stane, bude o bouřlivou atmosféru postaráno.

On-line přenos

Pro ty, kteří nebudou moct dorazit na zápas osobně, bude pro připraven textový on-line přenos.

Sestavy z minulého kola

AZ Havířov: Daneček L. (52. Matoušek) – Vosátko, Bezuška, Krisl, Punčochář, Graca, Koma, Rimmel P., Deutsch – Kanko, Němec, Šedivý – Klimša, Haas, Říčka – Klimíček, Šlahař, Daneček J. – Rimmel M., Škumát, Marosz.
Trenér: Jan Daneček.

HC Olomouc: Halász – Cartelli, Ondrušek, Janáček, Jaroměřský, Bartoň, Staněk, Houdek – Pekr, Řípa, Kindl – Kucharczyk, Ostřížek, Herman – Rác, Knotek, Selingr – Jergl, Diviš, Vodný.
Trenér: Petr Fiala.

Ostatní zápasy