AZ Havířov

Do hlavního města Slezska si AZet jede spravit chuť

29.11.2022 | Lukáš Jandora

Hokejisté havířovského AZetu jedou ve středu do Opavy, kde určitě budou chtít napravit domácí zaváhání. Však nic snadného je v hlavním městě Slezska, jak se někdy právě Opavě přezdívá, nečeká. Své o tom v sobotu v pozápasovém rozhovoru řekl i řízný havířovský bek Martin Dudáš... Na jeho slova si však ještě chvíli počkej.

Doma to v sobotu bohužel nevyšlo

V posledním utkání jsme v domácím prostředí neprotáhli šňůru výher, kdy nad naše síly byli hráči z Havlíčkova Brodu. Vyrovnaný zápas jsme i přes obrovskou snahu v závěru nedokázali zremizovat, porážka o jeden gól (3:4) mrzí, přesto na ní trenér Raszka našel i pozitiva. "Je potřeba pochválit hráče, kteří jsou obětaví, to nás v poslední době charakterizuje. A hlavně bych chtěl vyzdvihnout fanoušky, i když jich tolik nebylo, tak byli slyšet a patří jim dík." Hlavní kouč havířovské střídačky samozřejmě našel i důvody, které k porážce vedly. "Utkání se lámalo ve druhé třetině, kdy jsme zbytečnými fauly hru rozkouskovali a dostali soupeře do hry. Štve nás druh těch faulů, jsou to útočné fauly, možná je to z nějaké přemíry snahy, z dohrávání soupeřů, což samozřejmě chceme, ale tady to nebylo v ten správný moment. Poslali jsme soupeře zbytečně do přesilovek. Třetí třetinu jsme začali dobře, myslím, že jsme byli lepším týmem, vytvořili jsme si šance, bohužel nám to tam nepadlo, chybělo štěstíčko. Musíme být agresivnější před bránou, chodit si pro odražené kotouče. Z vypracovaných šancí jsme měli vytěžit víc."

SESTAVA HAVÍŘOVA Z UTKÁNÍ PROTI HAVLÍČKOVU BRODU

Šindelka – Dudáš, Havlík, Kunc, Kuboš, Kolarz (C), Mrowiec, Ševěček – Mrva, Spratek, Kratochvil – Apolenář, Zdeněk, Haas – Pawliczek, Ćmiel, Antoníček – Tvrdý, Kofroň, Kowalski

Hrr na ně. Na Opavu!

V Opavě nás nečeká nic snadného. Ví to i robustní bek havířovského AZetu, který před utkáním proti slezskému klubu nepřekvapil svou upřímností. "Opava hraje hodně nepříjemný hokej, očekávám spoustu nepříjemných soubojů, nějaké to osekávání, hákování, na tohle se musíme připravit, abychom nebyli překvapení... Bude důležité to utkání začít tak, jak jsme jej v sobotu končili, čili zodpovědně a se 100% nasazením", říká Martin Dudáš, autor více než dvou stovek utkání jak v polské, tak i slovenské nejvyšší soutěži. S Opavou se borci AZetu letos už třikrát potkali, 2x v rámci letní přípravy, jednou v ligovém utkání na domácím ledě, vždy jsme se radovali z vítězství. Lze však předpokládat, že 4. vzájemný duel bude prozatím ten nejtěžší... 

Opavané zatím trochu za očekáváním

Opava, ve které se narodila řada výborných sportovců (hokejisté Moravec, Štencel, Faksa či fotbalisté Kozák či Zdeněk a Zbyněk Pospěchové), se od začátku soutěže pohybuje ve spodní polovině tabulky, není to ono, je to jako na houpačce, Slezané čekají na nějakou delší bodovou sérii, díky které by tabulkou trochu vystoupali. Zajímavé utkání to ve středu jistě bude i pro Tomáše Krupu, který nyní obléká dres opavský, však v sezóně odehrál 8 zápasů v Havířově. Tomáš Krupa vysvětluje, proč z Havířova odešel. "Neměl jsem pocit, že jsem tolik potřebný pro mužstvo, v Opavě mi dali šanci, abych se potřebným pro tým cítil. Jak bych tým AZetu charakterizoval? Havířov má zkušené mužstvo, ale to Opava má taky, proto bych oba mančafty nerad porovnával", říká trochu diplomaticky odchovanec přerovského hokeje, který by vizáží mohl někomu připomínat pardubického gólmana Dominika Frodla. Závěrem nám jednadvacetiletý forvard také objasnil, v čem a proč zatím Opava trochu zaostává za loňskou sezónou... "Podle mě to není o tom, že bychom měli nějaký problém. Naším největším problémem jsme my sami. Nemůžu úplně soudit začátek sezóny a říct, proč jsme tam body moc nesbírali, ale od chvíle, co jsem přišel, tak jsme odehráli pár velmi kvalitních zápasů, velmi vyrovnaných zápasů, kdy hráli jsme především jako tým, jeden za druhého. Tohle semknutí a týmovost by ve zbytku sezóny mohlo rozhodovat."

SESTAVA OPAVY Z POSLEDNÍHO UTKÁNÍ

Piták (52. Sotlar) – Šindelář (C), Štěpánek, Pachula, Ludvík, Thiel, Kocián, Věntus – Vojkůvka, Wolf, Horný, Kadula, Vašenka, Tomsa, Štindl, Vojtovič, Danielčák, Krupa, Rousek, Zelenka

Zajímavost středečního duelu? 

Emoce budí opavský zimní stadion. V někom negativní, někomu se hrozně nelíbí, jsou však i fajnšmekři, kteří si na něm najdou to své, kteří na starý opavský zimák, který byl třetím zastřešeným v Československu, nedají dopustit. Současný stadion byl postaven už v roce 1953 na místě dřívějšího stadionu postaveného roku 1858, tato hala byla po Vídni a Budapešti 3. největší v Evropě! V roce 1900 byl vybudován bruslařský pavilon, který v roce 1908 hostil krasobruslařské Mistrovství světa, zajímavou událostí bylo i hokejové Mistrovství Evropy juniorů v roce 1976, kdy naposledy se hrálo v kategorii U19. Mistry se stali hokejisté Sovětského Svazu s hvězdným Vjačeslavem Fetisovem v obraně. Zaujme i ME juniorů v kuželkách, které se na stadionu uskutečnilo v roce 2000. Letos na jaře, kdy Opava válela během druholigového Play-off, přišlo na utkání proti Novému Jičínu 3 698 fanoušků, což byla nejvyšší návštěva na tomto zimáku za uplynulých 23 let! Jak bude pro mnohé netradiční opavský stadion vyhovovat havířovským borcům?  

Kdo s koho? 

V kádrech obou týmů je řada hokejistů, kteří oblékali dres soupeře. Tomáše Krupu už jsme zmiňovali, za souboj KDO S KOHO můžeme označit AZeťáka, však opavského rodáka, Marcela Kunce, který bude mít plné ruce práce, aby se neprosadili ti, kteří v minulosti naopak dávali branky za Havířov. Krupa, Danielčák, Vašenka, havířovskou mládeží prošli Fědor či vysoký Thiel. Nedalo nám to a sympatického beka AZetu jsme se zeptali třeba i na to, jak se na zápas těší. "Jasně, že se těším, proti Opavě je tam z mé strany vždycky nějaká zvýšená motivace." "Marceli, a co zimák, o kterém v článku dost píšeme?" "Na opavském stadionu jsem vyrůstal, ale bohužel od té doby se tam nic nezměnilo a je to pořád stejné. Opravdu by to už chtělo tu dlouho slibovanou rekonstrukci, která se stále odkládá. Takže musím říct, že stadion nepůsobí zrovna pozitivním dojmem." Závěrem jsme se beka, který umí být herním a v budoucnu to posbíranými kanadskými body bude určitě dokazovat, zeptali, zda se na někoho ze soupeřova týmu vyloženě těší... "Nejde asi úplně říct, že bych se těšil na protihráče, ale samozřejmě se s většinou kluků velmi dobře znám a hrát proti nim je pro mě extra motivace."

----------

Utkání na mnoha legendami opředeném opavském zimáku startuje ve středu 30. 11. 2022 od 17 hodin a 30 minut. Pokud se do hlediště, kdy možná žádné jiné tohoto typu v Česku není, nedostanete, bude ze zápasu připraven tradiční textový přenos na serveru onlajny.com.

Youtube
×
Odehrané v 18:00 | Muži
HC Kopřivnice
AZ Havířov