Důležité body se AZ pokusí urvat v sobotu s Prostějovem

26.01.2018 | Martina Kotulová

Poslední čtvrtina základní části prvoligové soutěže je v plném proudu a hráči Havířova se stále ženou za vytouženým postupem do play-off. Další body mohou získat v sobotním zápase, ve kterém na domácím ledě přivítají atraktivního, a zároveň nepříjemného, soupeře z Prostějova. Utkání začíná v 17:30.

LHK Jestřábi Prostějov

Sobotní soupeř AZetu se v tabulce nachází na 6. místě se 72 body. Po prosincové vítězné šňůře, ve které se Jestřábi radovali mimo jiné i z výhry nad Havířovem, přišlo období, ve kterém se střídaly výhry s prohrami. V posledních zápasech pak Prostějovští dvakrát slavili výhru na domácím ledě. Nejdříve porazili silné Kladno (6:3) a v dalším kole ovládli hanácké derby s Přerovem výhrou 6:4. Následovali ale dvě prohry, jedna na ledě Litoměřic (1:3) a druhá v posledním středečním zápase se Slavií Praha, které podlehli po samostatných nájezdech 2:3sn.

Střetnutí Prostějova s pražskou Slavií se neslo v duchu boje o pátou příčku v tabulce. Oba týmy však pojaly první třetinu opatrně a zápas se více rozproudil až po prvním gólu, kteří vstřelili domácí ve 14. minutě. Toto skóre domácí drželi i po druhé třetině. Hned v úvodních dvou minutách poslední periody se ale Slavii podařilo zápas otočit. Z vedení se ale nestihli pořádně radovat a během další minuty se podařilo domácím srovnat. Výsledek 2:2 zůstal na světelné tabuli svítit až do konce základní hrací doby i prodloužení. Drama tak vyvrcholilo v samostatné nájezdy, které rozhodl v páté sérii Václav Jankovský a Slavia mohla slavit čtvrtou výhru v řadě.

Domácí trenér Jiří Vykoukal hodnotil utkání takto: „Soupeř nás předčil při hře v obranném pásmu. My jsme ve vyložených šancích hledali nějakou nahrávku místo střely. Remíza byla po 60-ti minutách spravedlivá.

LHK JESTŘÁBI PROSTĚJOV – HC SLAVIA PRAHA 2:3sn (1:0, 0:0, 1:2 – 0:0)

Branky a nahrávky: 14. Starý (Nouza, Divíšek), 43. Divíšek (Nouza, Ščotka) – 41. Z. Doležal (Zigo, L. Krejčík), 42. M. Ondráček (Kasík, Jankovský), rozhodující nájezd Jankovský. Rozhodčí: Zbořil, Doležal – Zídek, Komínek. Vyloučení: 3:3. Bez využití. Střely na branku: 24:30. Diváci: 1 842.

Sestava LHK Jestřábi Prostějov: Neužil – Mikliš, D. Kolář, Ščotka, Havlík, Žovinec, Rašner – Starý, Divíšek, Nouza – Dvořáček, Venkrbec, L. Luňák – Fiala, V. Meidl, Prokeš – Švec, Nestrašil, Voženílek

AZ Residomo Havířov

AZ se stále potýká s nevyrovnanými výsledky. Na domácím ledě však v lednu posbíral důležité body, s Kladnem, Ústím nad Labem, Litoměřicemi a Benátkami nad Jizerou. Poslední zápas absolvovali Havířovští ve středu na ledě lídra tabulky z Českých Budějovic, se kterým sice měli pozitivní bilanci, o kterou se zasloužili dvěma výhrami v domácích zápasech. Motor však potvrdil, že na svém ledě soupeřům body nedaruje snadno, a že se z jihu Čech body nevozí. Havířov na jejich ledě začátkem prosince prohrál těsně 0:1 a branku nedokázal vstřelit ani tentokrát.

Havířovští zaspali úvod utkání a už v 9. minutě prohrávali 0:2. Na domácí obranu se jim vyzrát nepovedlo, a ani jednu z 27 střel nedostali za záda brankáře Kváči. Motor přidal další branku v 50. minutě a Havířovu už se gólem odpovědět nepovedlo. V posledních minutách začaly na ledě více létat spíš pěsti, než střely na branku, a trestné lavice se začaly plnit. Na konečném výsledku už se však nic nezměnilo.

Utkání hodnotil asistent trenéra Vojtěch Csabi: „Přijeli jsme především bránit a hrát na brejky. Udělali jsme ale spoustu chyb v defenzivě. Navíc jsme nedali ani gól. Když nedáte gól, nemůžete chtít vyhrát.“

ČEZ MOTOR ČESKÉ BUDĚJOVICE – AZ RESIDOMO HAVÍŘOV 3:0 (2:0, 0:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 5. Vampola (J. Mikyska, Čermák), 9. Nedorost (L. Květoň, Pajič), 50. Rob (Vráblík, Galamboš). Rozhodčí: Jechoutek, Valenta – Rubáš, Tvrdík. Vyloučení: 11:11, navíc Fillman (Motor) a Kalus (Havířov) 5 minut a do konce utkání. Využití: 1:0. Střely na branku: 39:27. Diváci: 5 103.

AZ Residomo Havířov: Martin Růžička – Krisl (C), Drtil, Dudek, Luža, Dujsík, Puzič – M. Kalus, Hudeček, Tomi (A) – Maruna, Matai, Fronk – Kotala, L. Bednář (A), Kanko – Bambula, Pořízek, Gřeš – Rác.

Vzájemná bilance

I s Prostějovem už se Havířov v tomto ročníku utkal třikrát. Ani jednou se však AZ z vítězství neradoval. V prvním vzájemném zápase na ledě Prostějova Havířov prohrál 1:3. Druhý souboj se odehrál na havířovském ledě s výsledkem 2:5. Třetí vzájemné utkání ovládli Prostějovští, kteří zvítězili v prodloužení 3:2. Tento zápas byl také posledním pro trenéra Martina Janečka.

Do sobotního zápasu se podle slov Patrika Rimmela vrátí z marodky Marek Sikora. Nezasáhne do něj ale Marek Kalus, jelikož v obdržel 4. osobní trest a dostal stop na jedno utkání.

Zápas s Prostějovem začíná v Gascontrol Aréně v tradičních 17:30. Textový online přenos je připraven zde.