Havířov doma čeká opět vedoucí celek soutěže, tentokrát přijedou Rytíři z Kladna

08.12.2015 | David Motloch

Teprve nedávno odehrál Havířov na svém ledě souboj s lídrem prvoligového pelotonu z Jihlavy a už se na jeho půdu vrátí další velikán. Rytíři z Kladna totiž v posledním zápase předběhli právě Duklu a nově tak vedou tabulku WSM ligy. Přestože se bude jednat o souboj Davida s Goliášem, Havířov na Jágrův tým zahrát umí. Vždyť z šesti vzájemných zápasů (počítáno od loňské sezóny) vyhrál AZ hned třikrát. Poslední vítězství bral v 6. kole na svém ledě, kdy zvítězil 2:1 po nájezdech. Podaří se svěřencům trenéra Mikeše na dobré výsledky s Kladnem navázat? Zápas startuje v domácí K&K PNEU Aréně ve středu 9.12. od 18 hodin!

Kladno na čele soutěže vystřídalo suverénní Duklu

V posledních kolech si fanoušci už tak nějak zvykli na podobu prvoligové tabulky, které po suverénních výkonech dlouze opanovala jihlavská Dukla. V tomto ohledu ale dochází ke změně stráží. Nově se totiž na první místo dostali kladenští Rytíři. Stalo se tak po posledním kole, a to v přímém souboji prvního s druhým. Tři body za výhru nakonec bralo Kladno po výsledku 5:2

Jak už to tak vypadá, souboj o celkové prvenství v základní části se pravděpodobně odehraje mezi těmito dvěma celky. Ostatní týmy už totiž začínají strádat. I třetí České Budějovice ztrácí na Jihlavu již šest bodů a čtvrtá Slavia jich strádá už rovnou 12.

Rytíři podávají po celou sezónu stabilně kvalitní výkony a momentálně se vezou na čtyřzápasové vítězné vlně. Na jejich lopatě postupně skončila Kadaň (5:3), Třebíč (4:3), Most (3:0) a již zmiňovaná Jihlava (5:2).

Útočné komando Rytířů diriguje Vítězslav Bílek

Kladno je letos velice silný tým, který v průběhu soutěže neukázal mnoho slabin, pokud už se ale připravit na tu nejsilnější stránku týmu, tak zcela jednoznačně na produktivní útok. Kladno doposud vstřelilo již 121 branek a suverénně v tomto ohledu vede všem statistikám WSM ligy. Druhé Ústí nad Labem vstřelilo o 13 gólů méně.

Na více jak jedné pětině celé brankové produkce mužstva se přitom podílí jediný muž - Vítězslav Bílek. Ten má již na kontě 24 přesných zásahů, což je vzhledem k jeho 30 odehraným zápasů, opravdu úctyhodný počin. Není tedy divu, že právě Bílek vede také tabulku střelců celé soutěže.

Kanadské bodování Kladna ale vede jiný muž - David Stach (14+35). V předních pozicích nejlepších statistik Rytířů figuruje také obránce Brendon Nash (na snímku). Ten má za 26 odehraných zápasů, na obránce nebývalá čísla - 25 bodů. Havířovský fanoušek si pak jistě dobře pamatuje na Jurije Repeho. Bývalý obránce AZetu v Kladně nebývale pookřál a za 30 utkání má na kontě již 17 bodů, přičemž z toho hned v sedmi případech skóroval.

O brankoviště se takřka rovnoměrně dělí brankářské duo dvou Lukášů - Mensator s Cikánkem.

AZ se z venkovního tripu nevrací v ideální formě

Svěřenci trenéra Mikeše měli před třízápasovým venkovním tripem poměrně příznivý los soupeřů. Ten jim totiž kromě ústeckého Slovanu přiřkl také předposlední Šumperk a nováčka z Přerova. Paradoxně se však jediný úspěšný zápas odehráli proti tomu papírově nejsilnějšímu soupeři - Slovanu (6:5).

Poslední dva zápasy ukázaly, že letos Havířov na Šumperk ani Přerov zkrátka neumí. Například proti Zubrům prohrál letos již potřetí v řadě (1:4) a bilance se šumperskými Draky je na chlup stejná. Hráče AZetu opět srazila do kolen jejich koncovka, za poslední dva zápasy vsítili pouze tři branky. Na špatnou koncovku poukazoval po zápase s Přerovem také asistent hlavního trenéra Martin Janeček.

"Dobře jsme začali, ale málo jsme se tlačili do brány. První třetina byla oboustranně hodně rozbitá. Do druhé jsme znovu vstoupili dobře, ale to byl celý zakopaný pes, protože jsme nedávali góly. Naše převaha byla velká a hodně jsme z ní stříleli. Nechyběl nám ani tak důraz, jako spíše šikovnost a trocha štěstí. V tomto úseku byla šance na otočení skóre. Ve třetí třetině hrál Přerov chytře, čekal na brejky. My jsme v té hektické atmosféře neudrželi nervy na uzdě, což nás potom už úplně stálo možnost vyrovnání."

Podrobnou reportáž z tohoto utkání si můžete přečíst zde.

Proti Kladnu s řadou škrtů, ale i se staronovými tvářemi

Není pochyb, že proti extrémně produktivnímu Kladnu bude chtít Havířov doma především dobře bránit. Obranná stránka mužstva ale po posledním utkání utrpěla řadu škrtů, které nedovolí hráčům do utkání nastoupit. Tím zdaleka nejvážnějším zraněním se stává zranění Karola Koríma, jehož poranění ve spodní části těla (blíže nespecifikováno) si vyžádá přibližně 6 týdnů rekonvalescence.

Kromě nejproduktivnějšího obránce AZetu se Havířov bude muset obejít také bez služeb Daniela Gracy (nemoc) a lehce zraněného Jakuba Kotaly (zhruba týden léčby). Kvůli druhému vyššímu trestu nebude moci proti Kladnu nastoupit ani obránce Martin Mazanec.

Nyní ale přejděme k té příjemnější stránce, a sice k hráčům, kteří zmiňované hokejisty proti Kladnu nahradí. Uzdraven už je brankář Petr Matoušek. Před domácím publikem se poprvé v letošní sezóně představí v dresu AZetu obránce Petr Punčochář. Na jeho příchod vedení Azetu rychle reagovalo a poslalo na hostování do konce sezóny Radima Ostrčila do druholigového Vsetína. Punčocháře doplní v obraně ještě další hráč, který v minulosti v AZetu působil - Michael Foltýn.

Trojici jmen ještě doplní obránce Oldřich Horák, a také útok registruje jednu změnu, a sice očekávaný start známého Havířováka - Davida Klimši.

Infografika

Sestavy z posledního zápasu:

AZ Havířov: Laco – Krisl, Bahounek, Korím, Štencel, Mazanec, Lenďák – Sztefek, Pechanec, Štumpf – Okál, Maliník, Kanko – Ondráček, Sedláček, Kalus – Gřeš, Hudeček, Kotala.

Rytíři Kladno Mensator – Nash, Repe, Kolářík, Růžička, Gutwald, Ptáček – Machač, Skuhravý, Rudovský – Kindl, Stach, Bílek – Dvořáček, Pitule, Redlich – Horna, Lukáč, Strnad.

On-line přenos

Zápas bude samozřejmě možné sledovat za pomocí textového on-line přenosu.