Havířovská mládež si vede ve svých soutěžích velmi obstojně

07.11.2014 | Josef Nudera

V reprezentační přestávce, která v současné době probíhá, je ideální čas ohlédnout se za dosavadními výkony a výsledky mládežnických celků. Jelikož AZ není pouze mužský hokej, zabrousíme k juniorskému hokeji, ale také oběma dorosteneckým kategoriím. Těšit se můžete i na hodnocení trenérů jednotlivých kategorií.

Junioři

Havířovští junioři nastupují v Lize juniorů, kde si nevedou vůbec zle. V současné době zaujímají v tabulce čtvrtou pozici, která zaručuje postup do nadstavbové skupiny A. To by pro juniory znamenalo souboje s nejlepšími celky této ligy.

Tato kategorie si počíná ve svých zápasech velmi dobře. Z patnácti odehraných zápasů odešel Havířov pouze čtyřikrát poražen. Zde stojící za zmínku nejvyšší výhra, kterou si připsal AZet doma proti Uničovu, který rozstřílel 10:3.

Nejčastějším hráčem, který přispívá k takto dobrým výsledkům je bezpochyby Jan Křibík. Tento hráč má na svém kontě po jedenácti zápasech 25 kanadských bodů za 16 branek a 9 asistencí a je jasným tahounem mužstva. Pravidelně v juniorce bodují také Michal Vyčesaný a Jaromír Churý.

Hodnocení trenéra Michala Janečka:

„Momentálně se nacházíme na čtvrtém místě tabulky, což bychom měli udržet a zajistit si postup z nejlepší čtyřky. Mužstvo na to máme a myslím si, že tam patříme. Celkově vládne spokojenost, jelikož nás potrápili pouze soupeři, kteří jsou nad námi. To je Vsetín, Poruba a Přerov, i když jsme Přerovské naposledy u nich porazili. Celkově musí doposud vládnout spokojenost.“

Starší dorost

Autor: Karel Vaculík

Starší dorostenci hrají východní skupinu RAKO Extraligy, kde si mezi týmy této nejvyšší tuzemské soutěže, nevedou vůbec zle. V současné tabulce je sice starší dorost na šesté příčce, ale pouze s jednobodovou ztrátou na čtvrté Vítkovice. Před havířovskými mladíky je tedy ještě boj o postup do skupiny A, která by zaručovala jistotu play-off. Naopak náskok na sedmý Vsetín je už 20 bodů!

Výsledky dorostenců jsou sice místy jako na houpačce, ale to vše koresponduje se zkušeností týmu. Hráči sbírají zkušenost a v této kategorii se s nějakým výkyvem počítá. Nicméně je potřeba tuto kategorii pochválit, jelikož si připsala na své konto například výhru proti Třinci nebo také porazila i druhý nejlepší celek tabulky Zlín.

Mezi třemi tyčemi si počíná velmi dobře Dominik Gerža, který nastoupil do většiny zápasů, odchytal jich patnáct, a drží úspěšnost svých zákroků na 91,49%. Na čele kanadského bodování AZetu je Daniel Kurovský, který si připsal 15 gólů a 6 asistencí, což mu dává v součtu 21 kanadských bodů. Nad desetibodovou hranicí jsou ještě Kamil Wróbel, Dominik Moravčík, Jakub Hendrych a Lukáš Peterka. Mezi obránci má 9 kanadských bodů Adam Spálovský.

Hodnocení trenéra Martina Janečka:

„Začátek soutěže nebyl špatný, šli jsme do něho s tím, že potřebujeme doplnit některé naše ročníky a vytvořit tým, který potáhne za jeden provaz. Úvod nás hodně prověřil, jelikož jsme hráli s Vítkovicemi a Třincem. Vybojovali jsme pouze jeden bodík s Vítkovicemi, ale tyto zápasy nás velmi dobře nakoply na celou první čtvrtinu. Vzali jsme body i favorizovaným celkům například Zlínu, i když se to zrovna moc nečekalo.“

„Řada utkání z naší strany byla kvalitní. Samozřejmě jsou to mladí kluci, někteří z nich nebyli zvyklí celý život vyhrávat, tak se nám tam objevily výkyvy. Poslední zápasy jsme hráli velmi dobře, i když to nebylo vždycky na body. Tento tým má ještě něco před sebou, co se týká nějakého úspěchu, a myslím si, že špatný nebude. Naopak pokud bude tento tým pracovat a potáhne za jeden provaz, bude velmi silný.“

Mladší dorost

Autor: Karel Vaculík

I mladší dorost nastupuje v nejvyšší soutěži tedy Extralize. V ní si nevede špatně, jelikož už před sezonou byl vyhlášený cíl především záchrana. AZ Havířov se nachází na šestém místě tabulky a posbíral už 14 velmi cenných bodů, které ho pomalu posouvají k záchraně. Liga je ovšem ještě velmi dlouhá a uvidíme, jak si naši mladíci povedou.

Na kontě mladšího dorostu jsou velmi důležitá vítězství především se soupeři, kteří se pohybují v podobných patrech tabulky, tedy Brno, Poruba, Opava a Vsetín. Naopak s celky, které jsou v první čtyřce, se ještě bodovat nepodařilo, ale některé výkony v jednotlivých zápasech byly kvalitní.

V brance se objevil v jedenácti zápasech Lukáš Velička, šest duelů odchytal Michal Dufek. Mezi hráči nejvíce boduje Dominik Pawliczek, který má na svém kontě 8 gólů a 2 asistence. Za ním je Jonáš Peterek, který má pouze o jedinou branku méně. Nejlepším nahrávačem týmu je s šesti přihrávkami Jan Bambula.

Hodnocení trenéra Tomáše Potěšila:

„Před začátkem ligy jsme věděli, že to bude nesmírně těžké. Už před sezonou vypadl z ligy Hodonín, který byl horší, a místo něho postoupila Poruba, která hrála Mistrovství republiky 8. tříd. Věděli jsme, že v lize nebude žádný outsider, ale dosavadní průběh jsme zvládli slušně. Bodovali jsme v důležitých zápasech s Opavou, Porubou a Brnem. Jsme se čtrnácti body na šestém místě, i když je tam pouze malý odstup.“

„Je mi líto, že když jsme hráli proti silnějším soupeřům, jako jsou Vítkovice a Třinec, tak jsme do toho nedali trochu více, abychom jsme připravili nějaké překvapení sobě nebo lidem. Doufám, že se nám bude dařit vyhrávat v zápasech, které budou pro nás důležité. Už se Vsetínem, který je dole, to bude velmi těžké, soupeř na nic nečekal a posílil si kádr čtyřmi hráči ze Zlína. S dosavadním průběhem může panovat spokojenost.“