AZ Havířov

Hráči A týmu si vyzkoušeli florbalové hole a děravý míček

18.06.2024 | Klára Bártková, Lukáš Jandora

Náročnou, a u mnohých ne zrovna oblíbenou, letní přípravu si hokejisté havířovského AZetu osvěžili netradičním náčiním. Hole hokejové vyměnili za florbalové, gumový puk za děravý míček, v havířovské sportovní hale Slavie se ve florbalovém utkání střetli s florbalisty havířovského Torpeda, čerstvými účastníky druhé nejvyšší tuzemské soutěže.

Už tak nezvyk na jiné "pracovní náčiní" ještě ztěžovalo velké horko a dusno, které v hale panovalo, z mnoha kluků výrazně tekl pot, nejvíc asi trpěl gólman Dan Šimonů, který se v první polovině zápasu představil v AZeťácké svatyni. V té druhé přenechal místo svému florbalovému kolegovi, zapůjčenému právě z Torpeda, po usednutí na střídačku bylo patrné, jak má toho strážce havířovského brankoviště plné kecky.

A kdo další se v havířovské sestavě představil? Z kádru A týmu chyběli jen gólman Sachr, obránci Ševčík, Valenta a Tomiga, své pumelice neprezentoval Tomáš Franek, stejně tak chyběl Jirka Tvrdý. I tak však AZeťáci nastoupili ve velice silné sestavě, možnost poskládat 3 kompletní pětky pomohl junior Nikolas Kubečka, diváci mohli očíhnout téměř všechny nové posily - Davida Chrobočka, Vojtu Pindela, Viktora Konečného či Vojtu Šuhaje. 

Někteří hráči se museli popasovat s hodně nezvyklou rolí, třeba Marek Haas a Lukáš Bednář nastoupili na pozici obránce, naopak stále svého hokejového řemesla se striktně držel třeba David Chroboček, který po jednom hitu rozesmál všechny přítomné, to když zbořil nejen hráče Torpeda, ale i několik kusů nízkého mantinelu...   

V hledišti se sešla velice dobrá návštěva, byla patrné, že spousta fanoušků je po svých idolech lačných, celé utkání doplnil slovem, prošpikovaným různými florbalovými a hokejovými zajímavostmi, moderátor Rosťa Jež. 

A dění na palubovce? Hrálo se 3x20 minut hrubého času, od začátku utkání bylo patrné, kdo je právě na palubovce doma, kdo je na ni zvyklý, kdo je však především zvyklý na krátké hole a míček. Florbalisté Torpeda od prvních minut potvrzovali roli velkých favoritů, však AZeťáci bojovali, nevzdávali se, dřeli, běhali, vraceli se, dostávali se do šancí. I přesto v utkání padli v poměru 9:3, o zásahy našich borců se zasloužili 2x Matouš Ćmiel a jednou, po krásné příhře Vojtěcha Šuhaje, Marek Haas. 

Celý zápas byl na střídačce našeho celku přítomen de facto plný realizační tým, kromě nového trenéra Marka Pavlačky byl k vidění také Milan Mikulík, trenér gólmanů Adam Vrba, své občasné postřehy sděloval Robin Pavlas, jako takové "tlačítko první pomoci", protože právě u něj byly plné bandasky s nápoji, které přišly vhod, byl přítomen také nový kustod Richard Lenomar, no a na pár okamžiků se objevil i prezident klubu Petr Malíř. 

Hráči se tímto letním střetnutím určitě pobavili, už při rozcvičování byl na jejich tvářích patrný úsměv, to když třeba mnohokráte zjistili, že fyzikální zákonitosti střely ve florbale jsou zcela jiné než v hokeji. Na chvíli "zapomněli" na tvrdou dřinu v posilovně, která do značné míry charakterizuje jejich letní přípravu, no a fanoušci na tribunách si užili zábavný podvečer, důkazem byl potlesk, který hráčům AZetu, ale také florbalistům Torpeda, po zápase patřil. 

Je fajn, že dva významné sportovní oddíly v našem městě takto na okamžik spojily síly, další netradiční střetnutí čeká naše hochy už ve čtvrtek, kdy na fotbalovém hřišti havířovského Gascontrolu (bývalé ČSAD) budou moci předvést, jak pozorně v televizi sledují fotbalové EURO, co se u něj "naučili", kdo svým výkonem bude druhý Mbappé, kdo Ronaldo či Foden, ve fotbalovém utkání totiž vyzvou domácí celek.

Všichni fanoušci jsou na zápas srdečně zváni, třeba i na pozápasové posezení u piva či dobré klobásy. Čtvrtek, 17:00!  

Po utkání jsme si velice krátce povídali s vytáhlým útočníkem Matoušem Ćmielem, který hned dvakrát rozvlnil síťku za gólmanem Torpeda. Poprvé se radoval po, když bychom se měli držet hokejové terminologie, střele mezi kruhy, když zamířil na ruku, na které by hokejový gólman měl nasazenu lapačku, podruhé stál u levé tyče svatyně Torpeda a výsledek korigoval rychlou dorážkou zblízka... 

Matouši, dneska dva góly. Spíše mě ale zajímá, jak ses, kor při své výšce, popasoval s tou extrémně krátkou hokejkou?

No, bylo to těžké, ještě když to navíc hrajeme jednou za rok. Než jsme se do toho trochu dostali, tak to nějakou dobu trvalo, ale na konci jsme si i nahráli, měli jsme nějaké akce, takže myslím, že to nakonec bylo dobré...

Máš Ty osobně nějaké zkušenosti s florbalem?

Ne ne, jenom ze střední školy, kdy jsme hráli nějaké turnaje, ale jinak vůbec.

Jak velké je to při té letní přípravě, kterou někteří asi příliš nemusí, osvěžení?

Jo, je to fajn. Jak říkáš, opravdu je to takové osvěžení. Odreagujeme se, zkusíme si něco jiného, odpočineme si od té dřiny, od toho běhání a posilovny, takže je to určitě fajn.

Kdo stanovil dnešní sestavu?

Tohle bylo stejné jako vždycky, rozhodl o ní hlavní trenér.

Ve čtvrtek je na programu i fotbalový zápas. Na co ses třeba ty osobně těšil víc? Florbal nebo fotbal? 

No… Já se těšil asi na oboje, protože jak florbal, tak fotbal, je opravdu takové zpestření. Dneska se nám to sice moc nepovedlo, ale uvidíme, ve čtvrtek to snad bude lepší.

Takže předpokládám, že ve čtvrtek nastoupíš. Je zatím tajné, na jakém postu?

To ještě nevíme, to nám trenér ještě neprozradil (potutelně se usmívá - pozn. autora).

Youtube