AZ Havířov

Vstupenky na utkání AZetu kupujte zde.

Junioři prožili náročnou sezonu se šťastným koncem, jak ji viděl Jan Křivohlávek?

07.04.2023 | Josef Nudera

Na Havířov čekala náročná sezona v Lize juniorů, která byla v letošním ročníku poměrně kvalitní, a to i díky sestupu několika dalších týmů z Extraligy. Havířov si prošel těžkou zkouškou, na začátku se mu nedařilo sbírat body, propadl se tabulkou na dno, pak vystoupal mimo pozici boje o záchranu, ale nakonec musel hrát o udržení v sérii play-down proti Písku. I když prohrával 0:2 na zápasy, kvůli odhlášení Salzburgu z další sezony, se nakonec administrativně udržel. Jak celou sezonu viděl hlavní trenér a šéftrenér mládeže Jan Křivohlávek? V článku najdete velký rozhovor s mužem, který má k mládeži rozhodně, co říct. Co všechno prozradil o skladbě týmu v nižší soutěži?

Sezona řečí čísel

Liga juniorů se hrála v sezoně 2022/2023 formátem dvou skupin po sedmi týmech. Junioři Havířova hráli východní skupinu, ve které skončili po základní části na posledním sedmém místě. Podařilo se jim posbírat 38 bodů. Ztráta na předposlední Chrudim byla pět bodů. AZet vyhrál 10 zápasů za tři body, ve dvou případech zvládl prodloužení nebo nájezdy, čtyřikrát bral ze zápasu bod a ve 22 případech odcházel z ledu bez zisku bodů.

V rámci play-down hrál o udržení Ligy juniorů s Pískem. V Písku oba zápasy těsně prohrál, ale jak už bylo řečeno, vlivem odstoupení Salzburgu, se už série nedohrávala a Havířov se udržel.

Nejvíce branek si připsal Adam Middleton, nejvíce kanadských bodů Jakub Plevka

I když se v mládeži obvykle moc nerozebírají výkony jednotlivých hráčů, je potřeba zmínit několik jmen. Nejlepším střelcem AZetu se stal Adam Middleton, který nastřílel 16 branek. Nejvíce kanadských bodů dokázal nasbírat Jakub Plevka (12+26), ten byl i nejúspěšnějším nahrávačem týmu. Spravedlivé je také vypíchnout brankáře, kteří to neměli jednoduché. Nejvíce utkání odchytal Jakub Smolka, který stál v brance ve 22 případech. A v řadě zápasů byl klíčovým mužem na ledě. 

„Výkyvy nás provázely celou sezonu, byli jsme na hraně záchrany,“ hodnotí sezonu juniorů Jan Křivohlávek.

Pane Křivohlávku, máte za sebou sezonu 2022/2023, která nakonec skončila tím, že se tým vlivem odstoupení Salzburgu udržel v Lize juniorů. Pojďme ale na úplný začátek. Jak bylo složité poskládat nový tým na sezonu?

Bohužel po sestupu z extraligy juniorů, téměř většina hráčů odešla do jiných klubů, buď s extraligovou příslušností, mateřských klubů nebo se začali věnovat studiu na VŠ. Po sezóně navíc docházelo ke změně majitele klubu i trenérského obsazení. Tím jsme trochu ztratili čas na sestavování týmu. Oslovili jsme havířovské hráče, kteří hráli v okolních klubech nižší soutěže a několik hráčů z jiných klubů, kteří se chtěli pokusit vybojovat místo v základní sestavě. Mužstvo doplnilo i několik hráčů z dorostu.

Do jaké míry se Vám podařilo získat hráče, o které jste měl s trenérskými kolegy zájem?

Pracovali jsme na doplnění týmu v rámci možností a ne pro všechny oslovené hráče byla Liga juniorů volbou pro další rozvoj. Hodně hráčů mělo v té době, kdy jsme mohli na doplnění pracovat, už své nové angažmá nebo chtěli pokračovat ve svém klubu.

Znal jste před soutěží kvalitu Ligy juniorů? Věděl jste, do čeho jdete?

Tušili jsme, že nás nečeká nic lehkého. Věděli jsme, že mužstva, která loni Ligu juniorů hrála, budou mít větší zkušenost se soutěží a jádro týmu jim zůstane. U týmů, které stejně jako Havířov sestoupili z Extraligy juniorů, se podařilo udržet hráče a zachovat si kvalitu do této soutěže, což se během sezóny ukázalo.

Jak byste se ohlédl za přípravou? Proběhla podle Vašich představ?

Kluci k přípravě přistoupili zodpovědně. S přístupem i docházkou v přípravném období jsme byli spokojeni. Na hráčích byla vidět snaha se zlepšovat a dobře se připravit na sezónu.

V Lize juniorů jste měli začátek sezony, kdy jste prohráli 9 z 10 utkání. Pak se ale tým nastartoval a začal i vyhrávat. V tabulce jste šli postupně nahoru a nevypadalo to, že byste měli mít barážové starosti. Jak jste viděl první polovinu ligy vy?

Vstup do soutěže se nám bodově nepodařil podle představ. I když jsme herně nebyli, až na několik výjimek, horším týmem, tak jsme body nesbírali a propadli se v tabulce dolů s velkou ztrátou. Ale od utkání v Písku, který byl na tom podobně jako my, kdy jsme vyhráli a udělali pak bodovou šňůru, která nás vrátila zpátky do boje o lepší postavení v tabulce. Bohužel výkyvy ve hře nás provázely po celou sezónu a tím jsme se pohybovali neustále na hraně záchrany.

Ve druhé části ale výher ubylo, a i když to vypadalo, že máte náskok na poslední Chrudim, tak jste prohráli 7 utkání v řadě. Jak těžký byl ten závěr soutěže?

I když jsme si v závěru vybudovali osmibodový náskok na Chrudim, která měla odložené zápasy, a většinu z nich vyhrála, navíc ve vzájemném utkání s námi byla úspěšnější. Nám se na konci soutěže moc nedařilo a propadli se na poslední místo v tabulce. A čekalo nás play-down s Pískem.

V utkání play-down jste narazili na poslední tým západní skupiny Písek, na jeho ledě jste prohráli oba zápasy série hrané na tři vítězné. Jak byste zápasy zhodnotil? A jak moc jste si ulevil, že jste se udrželi bez nutnosti otáčení série z 0:2?

Obě utkání byla vyrovnaná a výsledky odpovídaly průběhu utkání. Soupeř byl vždy o jednu branku úspěšnější a dostal se tak do vedení v sérii 2:0 a do psychické výhody. V pondělí jsme se dozvěděli, že Salzburg v příští sezóně nebude pokračovat v LJ a tím pádem obě mužstva hrající play-down, budou i v následující sezóně pokračovat v LJ. Nebyl to určitě závěr sezóny, který jsme si představovali, ale byla to úleva a jistota do dalšího ročníku soutěže.

Dalo by se v této sezoně něco vypíchnout, co se podařilo nebo na čem by se dalo stavět do další sezony?

Tato sezóna nebyla určitě podle našich představ. Jako pozitivum vidíme přístup a nasazení hráčů k tréninkům i k utkáním. Bohužel to ne vždy stačilo na lepší výsledky a body.

Vedle toho, že jste hlavním trenérem juniorů, jste i šéftrenérem havířovské mládeže. Jak moc je těžké sehnat kvalitní hráče do Ligy juniorů nebo Ligy dorostu? Navíc dorost spadl ještě o ligu níže. Poskládat kvalitní tým není asi v tomto regionu nijak lehké, že? Vedle máte Třinec a Vítkovice v extralize… Jaké máte aktuálně plány? Předpokládám, že budete pracovat na složení týmu a vše pomalu připravovat k další sezoně.

Skladba mužstev dorostu i juniorů pro příští sezonu nebude určitě jednoduchá. Ale uděláme maximum pro vytvoření konkurence schopných týmů z našich hráčů a budeme chtít i více spolupracovat s kluby, které hrají vyšší soutěže a využít hráče, kteří se neprosadí do jejich základní sestavy. Už teď pracujeme na doplnění obou kategorií.

Moc děkuji za rozhovor a přeji všechno nejlepší do nadcházející sezony.

Youtube