VSTUPENKY NA PLAY-OFF KUPUJTE ZDE.

Juniorka vstupuje do Ligy akademií

04.09.2020 | Tomáš Vlček

H A V Í Ř O V - Nejvyšší juniorskou soutěž v ČR (ligu akademií) budou hrát letos havířovští junioři. Družina trenéra Tomáše Potěšila se mezi mládežnickou elitu dostala jako nejlepší tým juniorské extraligy. Jaká byla příprava a s čím půjde do soutěže?

Dejme slovo kouči Potěšilovi. „Příprava pro juniorku byla komplikovaná, protože několik hráčů, v době, kdy jsme nevěděli, jestli budeme mít nejvyšší soutěž, odešlo do jiných klubů. Takže jsme tým museli doplnit hráči, kteří schopnostmi odpovídají této soutěži. Nejvyšší soutěž zkrátka nemohou hrát všichni. A my jsme museli poskládat mužstvo, které bude konkurenceschopné a pokusilo se v ní zachránit. Podle tehdy stanovených podmínek měla být soutěž sestupová pro 5 – 6 týmů! Takže mužstvo bylo skládáno ze všech tří ročníků (2001 – 2003) a hledali jsme do něj vůdčí typy nejstaršího ročníku 2001.“

Jenže jako mnohé v letošním roce, ani mládežnickým soutěžím se nevyhnuly změny v organizaci, systému i rozlosování. Ty z konce srpna byly zcela zásadní.

„Vlivem situace kolem koronaviru se ale těsně před začátkem soutěže podmínky změnily. Rozhodlo se, že se sestupovat nebude a my jsme na to museli reagovat. Z toho nejstaršího ročníku jsme byli nuceni některé hráče uvolnit a nechat si jen ty, jejich schopnosti jsou takové, že v případě marodky apod., mohou naskočit do A-týmu. Byla to velmi těžká a emotivní situace v kabině. Ale bohužel, hráči ročníku 2001, kteří neměli tu perspektivu do A-týmu (výkonnostně, nebo přístupem), byli uvolněni a mohou jít hrát do jiných mládežnických nebo mužských soutěží. My jsme do týmu vzápětí posunuli 3 perspektivní hráče ročníku 2004 a podstatou je, připravit si mužstvo na příští sezonu. A to jak ročníkově, tak herně.“

Havířovští mladíci sehráli během léta řadu přípravných utkání, především s týmy z regionu. Kromě „akademických“ týmů (Vítkovice, Zlín, Olomouc) jim byli soupeřem Poruba, Vsetín, Přerov a A-tým Opavy. Připsali si vyváženou porci výher i porážek, ale výsledky v tomto období nebývají to rozhodující.

„Z těch zápasů, které jsme odehráli, byly čtyři, které nám něco napověděly. Dvakrát s Vítkovicemi, jednou s Olomoucí a jednou ve Zlíně. Zápas v Olomouci jsme odehráli po dvou dnech na ledě, zatímco soupeř už byl v přípravě o pár dnů dále, což byl náš hendikep. Nasadili jsme do něj všech 30 hráčů, tedy prakticky 2x3 celé pětky, kteří byli v té době v přípravě. Hráli jsme na čtyři třetiny a prohráli jsme zaslouženě 3:6. Naopak v zápasech s Vítkovicemi a Zlínem jsme myslím obstáli. Odehráli jsme je dobře a mám z nich pozitivní pocit. Ve Zlíně jsme vyhráli a s Vítkovicemi jsme těsně prohráli,“ říká trenér Potěšil.

A s čím tedy havířovský tým, po výrazném omlazení, do soutěže půjde?

„Každý hráč i trenér chce určitě především vyhrávat. Takže, i když je soutěž nastavena jako nesestupová, tak budeme v tréninkovém procesu vyžadovat maximální přístup. Chceme hrát hokej na nějaké úrovni a tomu odpovídá i tréninkový program. Kdo to nebude chtít podstoupit, bude nahrazen. Každý to má ve svých rukách. Partu jsme vytvořili myslím slušnou, ale nevím na jaké místo to bude stačit. Znám sílu i ostatních týmů, jednoduché to určitě nebude.“

A jaká bude letošní liga akademií podle trenéra Potěšila vlastně soutěž?

„To vůbec nedokážu předvídat. Je před námi velká nejistota. V některých týmech je nákaza, takže do soutěže ani ze začátku nenastoupí (Jihlava, Plzeň). V Plzni jsme měli hrát hned 2. kolo tuto sobotu, takže ani nevíme, jestli pojedeme kvůli jednomu zápasu v pátek do Karlových Varů. A to stejné se může stát kdykoliv a kdekoliv. Z tohoto pohledu nebude ta soutěž vůbec jednoduchá.“

Pozn. redakce: Havířovští junioři nakonec vstoupí do soutěže podle plánu v pátek od 18:30 na ledě Energie Karlovy Vary. Přejeme jim v tomto zápase i celé sezoně hodně štěstí!

Soupiska juniorského týmu AZ Heimstaden Havířov:

Brankáři: Antonín Nowak, Marek Štipčák, Štěpán Zlatnický

Obránci: Matěj Bílek, Jan Fědor, Oliver Ketner, Fabien Kočí, Branislav Korýtko, Adam Kremnický, Milan Křivohlávek, Petr Kuboš, Jan Thiel, Antonín Zmarzlák

Útočníci: Denis Bárta, Ondřej Becher, Wiktor Bochnak, Filip Byčkov, Daniel Hledík, Kevin Horváth, Martin Kubík, Pavel Makovec, Maxim Mastič, David Pastor, Martin Pavlačka, Ján Petriska, Adam Špaček, Daniel Tomeček, Jan Vašenka, Marek Vojkůvka

Trenéři: Tomáš Potěšil, Filip Konštacký

Zápasové fotografie v článku jsou z přípravného utkání AZ - Jihlava