AZ Havířov

Láme se chleba. Na řadě je 5. finálový zápas!

24.04.2024 | Lukáš Jandora

"Každý chvilku, tahá pilku", šlo by zatím říct o finálové bitvě ve 2. hokejové lize, jejíž vítěz se podívá do vytoužené Chance ligy. V domácím prostředí zvládl první zápas vždy domácí tým, v tom druhém se pak radovali hosté. Platilo to v Havířově, platilo to v Chomutově. Naváže na tuhle statistiku havířovský AZet a připíše si v Gascontrol aréně třetí vítězství, které by se zároveň stalo mečbolem? Chomutovští Piráti budou zajisté proti, budou velice silným protivníkem. Čeká se bitva jako hrom!

Slůvko z havířovské kabiny

Havířov si z Chomutova odvezl jedno obrovsky cenné vítězství, pro někoho cennější i z toho důvodu, že v sestavě chyběli 3 hráči, kteří by za normálních okolností nastoupili. Dominik Pawliczek, Marcel Kunc a Daniel Spratek. U něj byla otázka, jak dobře jej někdo ze spoluhráčů nahradí při důležitých vhazováních, protože právě náš kudrnatý útočník na ně chodí nejčastěji... "V přesilové hře a v obranném pásmu ho nahradil Kuba Mrva, který těch buly vyhrál spoustu. Takže myslím si, že splnil přesně to, co jsme od něj očekávali a chtěli po něm", hodnotil po 4. utkání série trenér Jiří Raszka, který také našel jeden důležitý aspekt, díky kterému, a samozřejmě, že nejen díky němu, jsme utkání zvládli... "Odvaha (vypálí ihned a rázně - pozn. autora)! Tu jsme v pondělí měli v útočné fázi mnohem větší. Taky jsme v naší hře měli několik věcí, které jsme potřebovali změnit. Takže jsme si k tomu ráno před zápasem něco řekli a jsem rád, že to kluci vzali za své. Protože právě tohle bylo to, co tomu 4. utkání dalo ráz utkání udalo ráz."

Jaké utkání ve čtvrtek v Gascontrol aréně očekávat? Věří někdo, že se může nějak výrazně lišit od prakticky všech předchozích finálových zápasů. Havířovský kouč tomu moc nevěří... "Za sebe si myslím, že oba týmy nebudou nic měnit a každý bude hrát to, na co je zvyklý. Takže si myslím, že můžeme čekat podobné utkání jako tady."

Zajímavé bude sledovat, zda se do brány postaví David Sachr nebo Daniel Šimonů, který si na své konto připsal pondělní vítězství, fanoušci také budou doufat, a uvidíme, zda se jim jejich přání splní, v návrat někoho z marodů...

Jak to vidí hráč?

"Síly ubývají… Je to náročná série, už ta s Táborem nám vzala hodně moc sil. Jsme ale mladí kluci, máme natrénováno, takže vždycky zregenerujeme a do dalšího zápasu jdeme plní sil", říká hrdina zápasu číslo 4, Matouš Ćmiel. A vzápětí na podobné téma dodává, jak moc důležitá je v této fázi sezóny regenerace... "Určitě moc. My se po každém zápase chodíme vyběhat, namasírovat, vyrolovat. Takže regenerace tam určitě hraje stoprocentní roli a je důležité ji nepodcenit, abychom byli ready na další zápasy."

Odchovanec třineckého hokeje zatím ve všech finálových zápasech nastoupil jako centr naší třetí útočné formace, třikrát měl vedle sebe na křídlech Petra Antoníčka a Jakuba Mrvu, v jednom případě, v tom posledním, vystřídal Antona Jakub Apolenář... Společně s Petrem Antoníčkem chodí, jako dvě vysoké věže, na téměř všechna naše oslabení, v jednom z nich jsme rozhodli zatím poslední finálové utkání... "S Antonem jsme na sebe už zvyklí a víme, kde se pohybujeme, kde se kdo postaví. Už to spolu známe, takže ta komunikace mezi námi je skvělá, hraje se nám to super", říká na adresu svého parťáka ze hry v početní nevýhodě téměř dvoumetrový útočník...

Jak to vidí moderátor?

Jedna z neodmyslitelných postav zápasů AZetu je moderátor předzápasového a přestávkového programu Rosťa Jež. O jeho práci toho fanoušci mnoho neví, rozhodli jsme se, že jim ji zkusíme přiblížit. 

Čím začít? Třeba tím, jak dlouho Rosťovi zabere domácí příprava na běžný domácí zápas AZetu? Požádali jsme jej, aby ji laikovi, který si něco takového vůbec neumí představit, zkusil malinko přiblížit. "Příprava na běžný domácí zápas začíná obvykle již den předem, kdy v předzápasovém prewiew na webu AZetu a na AZ Fans fóru hledám zajímavosti a inspiraci pro mé úvodní slovo. V den utkání, již dopoledne, dostanu od Marka Szypky instrukce s podrobnostmi ke konkrétnímu zápasu (zkoušel mi to posílat už brzy ráno, ale to jsem musel zarazit již v zárodku). Obvykle posílá info o přestávkovém programu, soutěžích, sponzorech atd. Pak cca 2-3 hodiny před začátkem zápasu dostanu sestavu AZetu – pokud se čte „po pětkách“, je potřeba si to připravit a také mrknout na to, kdo dnes chybí, kdo se vrátil z marodky, kdo je v bráně atd. No a ve chvíli, když mám toto vše, tak pak je samotná příprava, kdy si to poskládám na papír tak, aby se to dobře četlo a bylo zajímavé pro diváka. To mi zabere cca jednu hodinu."

A jak třeba probíhá zápasový den? V kolik se oblíbená postava fanoušků snaží být na zimáku, co do začátku zápasu musí stihnout, kde vlastně zápas tráví, kdy má takzvaně splněno apod.? "S přípravou ve složce, nesmeky v kapse a brýlemi v ruce přicházím na zápasy alespoň hodinu předem. Ještě, než dorazím, tak telefonicky i osobně odmítnu žádosti „o vyžírku“ typu. "Nemáš volný lístek? Nemáš něco zdarma z fanshopu?" A nejčastěji - "Můžeš mi hodit tenisák?!?"

Sraz máme s markeťákem a Vítkem, který ovládá světelnou tabuli, v místnosti „rozhlasu“. Tam se nejprve vyhodnotí naše soukromá tipovačka z minulého zápasu – poražený musí vítězi potupně přinést z VIPky jedno malé pivo (ale nesmí si nic vzít k tomu, tu cestu musí absolvovat jen kvůli tomu malému pivku). Pohledy pánů Mikulíka a Malíře, srkající Matonku s kávou bych vám v tu chvíli přál vidět! Toto jsme si museli trochu obhájit.

V místnosti rozhlasu na mne čeká soupiska hostí. 2-3x si ji přečtu nahlas (kolegové už mají pochopení, že si mluvím sám pro sebe), protože jedno z nejhorších, co se hlasateli může stát, je, že zkomolí jméno. Tam si také s markeťákem upřesníme detaily jako např. info ke krasobruslařce, info k malým hokejkám, kteří budou hrát o pauze, info k losování, komu dát klobásu za permici atd.

S Vítkem ještě sladíme moje mluvené slovo se světelnou tabulí. Dáme si tip na dnešní zápas (opět o malé pivo) a buď v dresu s nápisem nikoliv MODERÁTOR ale ROSŤA (toho si opravdu cením!) nebo v mikině AZetu se přesouvám k boxu časoměřičů. Tam v kutlochu probíhá krátký předzápasový rozbor, který již ani zdaleka nedosahuje takových rozměrů jako před lety... (s úsměvem - pozn. autora)

S DJ Springem pak ještě upřesníme mojí narážečku (poslední mluvená slova), po kterých pouští nástupovku.

Během zápasu se rád pohybuji mezi trestnými lavicemi. Člověk se dostane hráčům, ale i rozhodčím blíže. Často zaslechne, uvidí a zažije věci, které prostě z tribuny nemáš, a to mne baví.

Pracovně během zápasu hlásím poděkování pernamentkářům, sponzorům a případně, co se naskytne. Obvykle mám po 2. přestávce padla, to si pak zajdu na tribuny, užít zápas „na diváka“ nebo alespoň na závěr na děkovačku."

A závěrem? Před pár dny fanoušky velmi zaujala Rosťova řeč směrem k fandům Tábora, přiznáváme se, že i pro nás to od něj bylo skvělé, zasmáli jsem se, zároveň přiznáváme, že to bylo překvapivé. Jak moc tuhle vsuvku zvažoval, jak dlouho se k ní odhodlával? "U tohoto zápasu (a podobně to mám u všech důležitějších) jsem to v hlavě nosil už od posledního utkání v Táboře (1:8) tedy 2 dny předem. A přemítal, co a jak řeknu. Nápadů bylo více, některé už za čárou, některé méně vhodné a nakonec se to vystříbřilo do podoby, kterou jste mohli slyšet. Marketing klubu mi v tomto dává volnou ruku.

Pokaždé se snažím diváka oslovit, a to jak diváka pravidelného, který zná např. detaily z posledního venkovního zápasu, tak i svátečního diváka, který přijde 3x za sezonu. Soudě podle ohlasu, ať už s Táborem, nebo i dříve na utkání s Novým Jičínem, a panem Jiřím, co přijel do Havířova, nebo s občerstvením Trvajům atd., se mi to snad daří. Krom užitečných informací, které fanoušek očekává, nechť dostane také trochu zábavy a klidně jej trochu popíchnu proti soupeři. Nejlépe pak, pokud si o to soupeř vyloženě sám říká, sám si naběhne! AZ do toho!!!"

Slůvko z tábora soupeře

"Utkání rozhodlo, že jsme se poslali do tří vyhozením puku. Nejprve jsme to výborně ubránili, ale bohužel jsme dostali gól, když zbývalo deset vteřin do konce našeho oslabení. Z naší strany byly tentokrát špatné přesilovky. Nehráli jsme je dobře. Bylo to od nás hodně složitě a neměli jsme z toho moc šancí. Třetí třetina pak byla z naší strany celkem slušná, vyrovnali jsme na 2:2 a pak jsme si nechali dát takový zbytečný gól. Jestli tam byl faul nebo ne, těžko říct. Je to škoda. Ale jdeme dál s hlavou nahoře. Odpočineme si a jdeme dál", nechal se po konci 4. utkání slyšet asistent chomutovského trenéra Petr Martínek

Dvougólový střelec Pirátů, Martin Tůma, pak také hledal příčiny porážky. "Měli jsme přesilovek jako smetí, šancí jako smetí, ale nedali víc branek. Místo toho jsme dostali tři smolné góly, což rozhodlo. Protože na dva góly se doma moc nevyhrává. Musíme se na naše přesilovky podívat na video, zaměřit se na to při tréninku a zlepšit to..."

Autor více než dvou set zápasů v Chance lize také predikuje, co před čtvrtečním utkáním bude nejdůležitější... "Určitě se z toho nesmíme sesypat. V kabině jsme si řekli, že se nic neděje, série je 2:2, musíme dát hlavy nahoru. Jsme hokejovější mužstvo než Havířov, takže my to právě tou hokejovostí musíme dotáhnout do vítězného konce." A co fakt, který je často zdůrazňován, čili zda se může projevit, že proti Táboru jsme hráli na 7 zápasů, kdežto Piráti zneškodnili Vyškov ve čtyřech duelech? "Já si nemyslím, že tohle hraje nebo bude hrát roli. Jejich série s Táborem je pryč, začala série nová. Je skoro jedno, kdo má kolik sil, tma se to už prostě musí urvat, každý jede na maximum, každý musí být koncentrovaný v hlavě, protože už je to jen o detailech."

 

Kdy a kde? A proč?

Páté utkání FINÁLOVÉ série startuje v Gascontrol aréně ve čtvrtek 25.4. v 17:30! 

Vstupné je 200 Kč pro dospělé, 100,- pro děti do 16 let včetně a 20,- pro děti do 140 cm. Pro ty, kteří by snad zůstali doma, bude samozřejmě přichystaný tradiční textový onlajn přenos na webu onlajny.com.

V Bufetu Gól je pro vás připraven gastronomický zážitek, na ledě se bude soutěžit s Autodomem Vrána, vítěz se může těšit na zapůjčení auta na týden zdarma, parfém Pasta88 a poukaz na 500,- Kč do YoSportu, zajímavé věcné ceny si odnesou i dva "poražení".

Youtube