AZ Havířov

Letošní páťáci pod vedením Jakuba Mrvy

16.06.2024 | Lukáš Jandora

V těchto dnech a týdnech vám přinášíme, a budeme přinášet, krátké "zpravodajství" o našich mládežnických týmech, vždy koncipováno jako rozhovor s trenérem toho daného výběru. Minule jsme si povídali s trenérem šesťáků, kterým je David Klimša. Ten se se svými svěřenci vrátil ze soustředění, na kterém byli i páťáci. Ti však bez svého hlavního lodivoda. A právě s ním jsme si povídali tentokrát...

Koučem letošních páťáků bude v nadcházející sezóně Jakub Mrva, který však po konci sezóny minulé absolvoval operaci svého zraněného kolena, se kterým sezónu dohrával, které jej ještě do jisté míry, jako trenéra i hráče, limituje. 

Je však jasné, že nebude limitovat jeho snahu a zapálení pro trenéřinu. Už loni se Mrvič, jak mu na zimáku a v okolí mnozí říkají, podílel na trenéřině jako asistent, letos jeden z našich mládežnických výběrů dostal tzv. na starost. Je to zřejmě něco, co dlouho chtěl, o čem přemýšlel. Myšleno, udělat jednou svůj další hokejový krok. Protože už v minulé sezóně se, ještě v roli hráče, nechal po jednom utkání slyšet, že právě trenéřina je něco, čemu by se hodně rád jednou věnoval... 

Jakuba jsme krátce vyzpovídali, povídali si nejen o něm, ale také o svěřencích, kteří mu letos budou říkat "pane trenére".

Jakube, bude to pro Tebe premiéra na pozici hlavního trenéra u mládeže. Jak moc jsi zvažoval, zda do této nové zkušenosti jít, jak moc jsi byl nervózní a jak moc ses těšil?

"Já si to přál už nějaký pátek. Rád udávám směr v jakékoliv činnosti, cítím se dobře ve vedoucí pozici a přece jen, už jsem něco do této doby odkoukal od jiných trenérů, především od Hasáka (Marek Haas - pozn. autora). Takže jsem si říkal, že už jsem na to připravený. Určitě se těším, i když to bude náročné."

Je někdo, s kým se o trenéřině radíš, potažmo budeš radit?

"Zmiňoval jsem Marka, takže hlavně s ním, třeba i proto, neboť jsme spolu trénovali minulý rok. A letos si mě vybral za asistenta k dorostu, takže si myslím, že nám to spolu vyhovuje, trávíme spolu dost času. Jinak spíše čerpám ze studia trenérství, které, doufám, v srpnu úspěšně uzavřu, čerpám také z internetu a také ze zkušeností ze své hráčské kariéry pod různými trenéry."

Jak moc Tě nyní, v roli trenéra, kdy je letní příprava v plném proudu, omezuje zdravotní stav? Jak moc se tím pádem Tvůj přístup k týmu liší od ideálu?

"Je to náročné, protože zpočátku jsem nebyl schopen přípravu s klukama podstupovat a všechno tak padlo na Hasáka u dorostu a Klímu u dětí. Ale vždy byl někdo schopný za mě zaskočit a pomoci, zatímco já byl spíše na telefonu a tzv. home officu. Od doby, co už jsem byl schopen pravidelně docházet, to je náročnější hlavně u dětí, kde to předvádění různých cvičení je důležité. Ale to vždy na svá bedra vezme Klíma a já jsem spíše odborný dozor. Nebo si vezmu na starost tu část tréninku, u které je důležitější hlasový projev než ten fyzický (usmívá se - pozn. autora). U dorostu je to jednoduší v tom, že kluci už jsou ve věku, kdy stačí říct, co po nich potřebujeme a chceme a oni se přizpůsobí, takže vezmu stopky nebo píšťalku a vystačím si i bez pohybu. V dorostenecké kategorii je to spíše o diskuzi a komunikaci mezi námi trenéry, kdy čas mnohdy trávíme přemýšlením nad tréninky nebo máme v hlavě plány, které proběhly nebo budou probíhat dále. Ale to je spíše u kávy nebo často večer po telefonu, takže mě v tomhle pooperační péče zase tak neomezuje (opět s úsměvem, viditelně v dobré náladě - pozn. autora)"

Co o svém mančaftu víš? Zjišťoval sis třeba, jak na tom byl loni, kde a v čem jej tlačila bota apod.?

"Kluky jsem vedl už loni, takže je znám moc dobře, vím už co na koho funguje (výrazně se usmívá - pozn. autora)."

Jaký je plán páťáků v dalších týdnech a měsících, do doby, než odehrajete první mistrovské utkání?

"Kluci absolvují letní přípravu, při které měli a mají hodně her, mobility a dynamických prvků. Odjelo se také na soustředění, kde si kluci zažili jak dřinu, tak i spoustu zábavy. Po dovolených nás čeká AZ kemp a především počáteční dril na ledě, kde se budeme věnovat hlavně bruslení a rozvoji jejich hravosti nebo dovedností. Příprava, a já v to pevně věřím, bude zakončena turnajem, aby se kluci naladili na novou sezónu. Co bude mým cílem? Především kluky naučit zvykům a metodám, které budou moci využívat celý hokejový, ale i nehokejový život."

Jak těžké nebo snadné bude kloubit kariéru trenéra a kariéru aktivního hokejisty? Kolik času v sezóně budeš na zimáku trávit?

"Velmi náročné. Už minulý rok jsem najel na nějakou vlnu, ale měl jsem do toho dost školy a povinností. Letos mi snad škola v tomto ohledu odpadne a já budu moci plně věnovat svůj čas hokeji. Na zimáku nebo na cestách budu trávit asi svůj veškerý čas, ale dokud v sobě cítím plamen, tak je důležité ho pořádně zažehnout a učit se novým věcem."

Téměř z každého slova našeho mladého kouče je cítit obrovské odhodlání a entuziasmus, přejme proto nejen jemu, ale i jeho mladým svěřencům, aby jejich spojení bylo pevné, pozitivní, aby to obě strany bavilo a... A pak je mnohem snazší, aby se na ledě dostavil i nějaký ten dobrý výsledek a úspěch, který je jak pro trenéra, tak pro ty kluky, jakýmsi kořením a odměnou za poctivou práci... 

Youtube