AZ Havířov

Výsledek ankety: 72% hlasujících na našem webu upřednostňovalo tříkolový systém 1. ligy v sezoně 2021/22. Tento systém byl nakonec vybrán i samotnými kluby. Podrobnosti, včetně vyjádření manažera AZetu, přineseme v článku v pátek 14. 5.

Lukáš Bednář: Sezona nebyla vůbec podle mých představ

29.04.2021 | Tomáš Vlček

H A V Í Ř O V - Havířovský odchovanec Lukáš Bednář si v uplynulé sezoně prošel několika zraněními, zahrál si 1. ligu hned ve dvou dresech, poprvé se podíval do semifinále play-off a připsal si i první starty v extralize. Přesto ji nehodnotí rozhodně jako úspěšnou a pro tu další by si přál dostat s AZetem zpět na vyšší prvoligové příčky. Po hostování ve Vsetíně se totiž vrací do havířovského dresu. O tom, ale i dalších tématech, je následující rozhovor.

Lukáši, sezona 2020/21 byla ve tvém případě hodně „turbulentní“ a asi s ní nebudeš úplně spokojený.

Z mého osobního pohledu byla strašně těžká. Nechci být úplně sprostý, tak řeknu, že to nebylo vůbec podle mých představ. Co se týká mě, i havířovského týmu.

Ovlivnilo to mé zranění a pak, kvůli Covidu, až do června odložená operace. Pak jsem ještě nemohl trénovat a tak to ovlivnilo celou letní přípravu, ze které jsem absolvoval snad poslední 3 – 4 týdny. Všechno jsem to pak doháněl v předsezonním cyklu. Bylo tam hodně bruslení, což mi dost pomohlo. Stejně tak jsem chodil s klukama do posilovny. Celkově ale ta příprava nebyla dobrá. A tohle jsem si přenesl i do té sezony samotné. Táhlo se to se mnou od začátku do konce.

Navíc, ještě v září jsem pak měl další zranění, a po obnovení soutěže v listopadu další zdravotní problém. Vůbec jsem se nemohl dostat do nějaké slušné herní pohody.

Před Vánoci přišla tvá výměna do Č. Budějovic za Radka Prokeše. Jak se na své krátké působení v Motoru zpětně díváš?

Nevím jak to hodnotili v Budějovicích, ale já za sebe si myslím, že jsem tam neodehrál špatná utkání. Sice byla jen tři, ale vypracoval jsem si v nich dost šancí, které jsem však nevyužil. Chyběla tomu nějaká ta vítězná tečka. V těch zápasech jsme totiž získali jen jeden bod, i když si myslím, že jsme v nich měli určitě na šest. Jako by to kopírovalo tu celou moji i havířovskou sezonu.

Pro tebe to byla první zkušenost s extraligou. Překvapila tě něčím?

Překvapila mě rozdílnost úrovně utkání proti jednotlivým soupeřům. Když jsme hráli proti Olomouci, tak bylo jako proti TOP týmu 1. ligy. Ale přijela Sparta, se kterou jsme hráli první třetinu vyrovnaně, ovšem pak jako když cvakne a byla úplně někde jinde. Její výkon i ten rozdíl. Proto mě nepřekvapilo, když v play-off vyhrála nad Olomoucí 4:0.

Od ledna byl tvou další štací Vsetín. AZ a VHK zkoušeli vzájemným hostováním oživit tebe a Jan Kloze, který naopak přišel do Havířova.

Vsetínští trenéři mi říkali, že mě sledovali nějaký druhý rok a tak mě chtěli… Vsetínu se ten impuls podařilo dosáhnout. V té době tam měli nějakou krizi, sérii porážek, dokonce prohráli 1:6 v Šumperku, ale pak jsme vyhráli 8 zápasů z 10. Mezitím přišel ještě nový trenér a herně i výsledkově se to zvedlo.

No a co se týká mě…? No, jak už jsem říkal, táhlo se to to se mnou celou sezonu. Po příchodu jsem, díky zraněním některých hráčů, dostal prostor v první lajně, dal jsem 3-4 góly a dařilo se mi. Po uzdravení se ti hráči vrátili, sestava se obnovila do zaběhnutých kolejí a já jsem dostal novou lajnu. S novými spoluhráči jsme si sedli, šlo nám to, herní projev byl dobrý, dal jsem i nějaký gól. Ale pak začali trenéři sestavu a složení soupisky směřovat k tomu, jak to bude vypadat v play-off. A já už jsem neměl tu formu, nešlo mi to a tak dostali přednost jiní hráči. A já jsem musel pracovat na tom, abych se do té sestavy dostal. Což se mi na většinu zápasů play-off nakonec podařilo.

Vsetín nakonec přešel přes Ústí a Vrchlabí až do semifinále play-off. V něm vás vyřadila Jihlava sice 4:0, ale herně to bylo mnohem vyrovnanější než napovídá výsledek.

Souhlasím. Hráli jsme s nimi minimálně vyrovnané zápasy. Bohužel nám přibývala zranění a dva zápasy jsme si prohráli vyloženě sami. Jihlava byla na vítězné vlně a nám naopak chyběl takový ten vítězný drajv.

Kdyby sis měl zavěštit… Kdo podle tebe vyhraje ten dnešní 7. finálový zápas mezi Duklou a Rytíři? Potvrdí se, že v této sérii nevyhrává domácí tým, nebo už si to Kladno doma pohlídá?

Sérii sleduji, je to hodně vyrovnané. Dobře to vystihl Jirka Fronk po 6. utkání, když řekl, že Kladno si teprve teď uvědomilo, že musí hrát obětavě, že to nepůjde jen tím, jaká má jména. Naopak, Jihlava na tom má založeno celé play-off. Když jsme s nimi hráli, tak většina našich střel ani neprošla na bránu. Myslím si, že jestli si to Kladno přenese i do toho sedmého zápasu, tak už si to pohlídá. Pomoci jim můžou i fanoušci, kteří je poženou.

Nepochybně jsi sledoval i počínání AZetu. Co jsi říkal na tu, nakonec neúspěšnou, stíhací jízdu za alespoň předkolem play-off?

Na zápasy AZetu jsem se díval a věřil jsem, že to zvládne. Když jeli na venkovní dvojzápas Kolín-Litoměřice, říkal jsem si, že tam to začne a pak už pojedou. Bohužel, z výjezdu nepřivezli žádný bod, a možná i ty jim na konci chyběly. Na druhou stranu, a říkalo to už více lidí, nebylo to jen o jednom zápase, ale byl to výsledek celé sezony.

Na druhou stranu ten závěrečný finiš měli kluci skvělý, škoda jen, že to nedopadlo v tom Ústí. Prakticky to byl už „rozhodnutý“ zápas, ale pak přišly nějaké fauly a soupeř to otočil. Bavil jsem se o tom i s klukama ve Vsetíně, že by bylo lepší jet v předkole play-off do Havířova, ale nakonec jsme museli do Ústí, kde to bylo fakt těžké.

Lukáši, příští sezonu tě tedy uvidíme opět v dresu AZetu. Co udělat pro to, aby byla lepší.

Vzhledem k tomu, že dojde k určité proměně kádru, tak hodně důležité bude, aby si ten nově poskládaný tým „sedl“. Aby se vytvořila parta, sedly si i jednotlivé pětky na ledě i celý herní systém. A pak makat a makat, aby to bylo jako poslední 2-3 roky zpátky.

A co očekáváš od sebe? Nebo co by sis přál?

Samozřejmě zdraví. To je první věc. A taky abych se vrátil tam, kde jsem byl herně před rokem nebo dvěma. A samozřejmě, a to už bylo mockrát všude zmiňováno, abychom mohli hrát před diváky a naopak nemuseli pořád řešit různá testování a podobné nepříjemnosti.

Lukáši, děkuji za rozhovor a přeji, ať to vyjde tobě i týmu.

Instagram Youtube