VSTUPENKY NA FINÁLE PLAY-OFF KUPUJTE ZDE.

Malí Azeťáci vyrazili na konci sezony do Švédska

02.04.2016 | Tomáš Vlček

Tým Havířovských šesťáků, doplněný o šestici páťáků vyrazil pod vedením trenérů Jana Danečka a Michala Janečka koncem března na sever Evropy. Cílem bylo Švédsko, které malí azeťáci a jejich doprovod poznávali po hokejové i nehokejové stránce.

Kromě čtyř hokejových zápasů s místními žákovskými týmy navštívili mj. halu Globena radnici ve Stockholmu, Přírodovědné muzeum v Malmö, Volvo museum a Muzeum Husqvarna. Pro malé azeťáky byl tedy připraven bohatý doprovodný program, ale samozřejmě se také poměřili se stejně starými soupeři na ledě.

Výsledky zápasů:

AZ - HC Dalen7:4

AZ - HC Nassjo 3:6

AZ - Hovás 0:3

AZ -HC Trelleborg Vikings 2:5

Trenér 6. třídy Jan Daneček k akci říká: „Pro mnohé kluky, kteří ten hokej neberou až tak vážně, bylo dobře, že mohli vidět, na jaké úrovni dělají hokej ve Švédsku. Jaký je v klubech konkurenční boj, jak se hráči snaží, ale také na druhé straně jaké mají podmínky. V tomto to bylo moc poučné. Jinak při hodnocení tohoto turné musíme vzít v potaz fakt, že náš tým nastupoval do zápasů po každodenním náročném programu, který obsahoval prohlídky měst, památek, sportovišť apod. A do večerních zápasů pak nastupoval přeci jen unaven. Přesto jsme se soupeři sehráli vyrovnaná utkání s bilancí jedna výhra a tři porážky. Myslím, že v plné síle mohly být ty výsledky i lepší."

Zkušený havířovský kouč se také srovnává některé rozdíly mezi českým a švédským hokejovým prostředím. "Ukázalo se, že v této žákovské kategorii není mezi našimi a švédskými hráči nějaký rozdíl. Ten zlom, proč jsou v mládeži už před námi, přichází až v dorostu a to mj. i díky mnohem širší hráčské základně, a také perfektním tréninkovým podmínkám, ve kterých se připravují. Mají k dispozici mnohem více sportovišť i trenérů a to se musí někde projevit."

Jan Daneček se svými svěřenci viděli na vlastní oči i špičkový švédský mužský hokej. "Obrovský zážitek pro nás všechny byla návštěva utkání play-off švédské nejvyšší soutěže HV 71 Jönköping – Skelleftea. Utkání mělo obrovské tempo a všichni hráči celý zápas makali a nevypustili jediný souboj."

Druhý z trenérů Michal Janeček už plánuje zahraniční výjezd na konci příští sezony. „Poté co loni vyrazili na sever Evropy osmáci a letos šesťáci, tak příští rok bychom chtěli podobnou akci uspořádat pro výběr mladšího a staršího dorostu. Tentokrát bychom kromě Švédska zamířili i do Finska, které je z hlediska mládežnického hokeje rovněž špičkou.“

Děkujeme hráčům i doprovodnému týmu za dobrou reprezentaci klubu a přidáváme několik fotografií z turné.

Foto: Vlaďka Kubíčková