AZ Havířov

Mezi nejlepšími hráči CHANCE Ligy se neztratili ani AZeťáci

26.04.2020 | Vít Káňa

H A V Í Ř O V - Sezóna 2019/20 zůstane v paměti havířovských fanoušků zapsána zlatým písmem. Páté místo po základní části, je nelepším klubovým výsledkem v nové éře. Lehká hořkost po předčasném ukončení CHANCE ligy už je pryč, pojďme si připomenout ty nejlepší hráče nejen našeho týmu, kteří fanouškům rozdávali v obrovských přídělech ty nejkrásnější hokejové zážitky.

Od vystoupení prezidenta ČSLH Tomáše Krále na Radiožurnálu, ve kterém se 11. března poprvé zmínil o tom, že se CHANCE liga neodehraje, uběhl více než měsíc. Od března se v republice neodehrál jediný hokejový zápas, zimní stadiony zůstaly prázdné a led v nich byl rozpouštěn. Letos jsme neviděli play off CHANCE ligy a můžeme se cítit tak trochu ochuzeni. Pocit zklamání ve fanoušcích postupem času rostl, přestaly se hrát, krom běloruské ligy, všechny hokejové soutěže. O to aby hokejový fanoušek nelekl, jako třeboňský kapr bez vody, se staral Archiv Z České televize, ve kterém jste měli možnost vidět i bývalého manažera AZetu Patrika Rimmela. Stále sice ještě nevíme, kdy budou moci být při zápasech na stadionech fanoušci Pojďme si teď připomenout ty největší hvězdy předčasně ukončené sezóny CHANCE ligy, mezi nimiž nechybí ani AZeťáci.

Hokejovým fanouškům je jistě známa anketa na webu Hokej.cz TOP 100 hráčů sezóny. V té bylo představeno 100 nejlepších hráčů CHANCE ligy 2019/20. Jak na tom byli havířovští hráči, ale i ti kteří modrobílý dres oblékali v minulosti? O postavení hokejisty v první stovce rozhodovali lidé, kteří se hokeji věnují celý život. V následujícím přehledu zmíníme hráče v první pětce, pak zástupce AZetu ze sezóny 2019/20 a pak čtyři hráče, které můžeme považovat za havířovské odchovance. Pokud tedy nebudete s postavením svého oblíbence spokojeni, přejděte to nespokojeným mručením a neobviňujte autora článku.

Pět nejlepších

V první pětici nejlepších hráčů CHANCE ligy za sezonu 2019/20 jsou tito borci

První příčku obsadil zcela zaslouženě Pavel Pýcha. Obránce Motoru posbíral během sezóny 60 kanadských bodů a nosil na drese už ve 24 letech kapitánské céčko. České Budějovice si letos v CHANCE letos hráli v podstatě vlastní soutěž, žádný z týmu nenašel kryptonit a MOTOR je zaslouženě v Extralize. Oněch zmíněných 60 bodů je rekordem CHANCE ligy, víc jich doposud nenasbíral jiný obránce. Krom toho, že byl nejproduktivnějším obráncem ligy, tak byl samozřejmě zařazen do ALL-STAR týmu. Cenu Tomáše zelenky si zajistil už v lednu, když překonal hranici 45 kanadských bodů. Manažeři hokejových týmů letos v podstatě neměli jinou volbu, když hlasovali o hráči sezóny.

Foto: Jan Gebauer, hokejprerov.cz

Druhé místo obsadil gólman Přerovských Zubrů Lukáš Klimeš. Zubři letos inkasovali pouhých 133 gólů a Lukáš na tom má velký podíl. Ač nastoupil jen k polovině zápasů, tak o svých kvalitách nenechal nikoho na pochybách. Úspěšnost zákroků měl 94.22 %. V zápasech inkasoval v průměru 1.66 branky, když nastoupil do utkání, tak své brankoviště v podstatě uzamkl. Z 26 zápasů odcházel v 21 případech jako vítěz. V 25 letech bude mít v příští sezóně dobrou výchozí pozici, aby si zahrál v Extralize za Kometu, jelikož Marek Čiliak odchází do MOTORU.

Foto: Milan Richtr a Karel Pech, hclitomerice.cz

Třetí byl útočník litoměřického Stadionu Daniel Voženílek. Toho by snad nejlépe charakterizovala věta, útočník který se nevrací. Nemějte mi to prosím za zlé. Daniel je silný na kotouči, beci mají velký problém ho od něj odstavit. Ale směrem dozadu to prostě letos nebylo úplně košér. V první části ligy, byl spolu s prostějovským Žalčíkem nejproduktivnějším hráčem. Díky němu projel STADION do druhé části soutěže jako nůž máslem. Po juniorském mistrovství světa padla na Litoměřice lehká deka, manšaft se musel vypořádat s exodem hráčů juniorského věku. Daniel za celou sezonu vyprodukoval 42 nahrávek, což ho zařadilo na páté místo v lize. Na ledě strávil v průměru necelých 20 minut, což je 6. nejvyšší číslo mezi útočníky. Během přesilových her nasbíral 25 kanadských bodů (4. nejlepší v celé lize). Směrem na branku soupeře vyslal 149 projektilů.

Havířovský Jakub Kotala se svými výkony vyšvihl na čtvrtou pozici. V příští sezóně ho v modrobílém dresu neuvidíme, svými výkony si řekl o extraligové angažmá. Jakub měl v sezóně prsty ve třetině gólů, které AZet dal, to je neskutečné číslo. Směrem na branku soupeře vyprodukoval 177 střel a v přesilovkách dal 15 gólů. Tlačil se do slotu, kde byl pro gólmany soupeře extrémně nebezpečný. Na ledě nechá všechno a snese od soupeře „nesmyl“, oproti minulým sezónám vyspěl. Na ledě působil klidně a vyrovnaně, což bylo oproti přecházejícím sezónám pro některé blesk z čistého nebe. Jakub se už v juniorském věku prezentoval skvělou hrou a bylo jenom otázkou času, kdy vyzraje pro Extraligu. Letos ten čas přišel, ale kam ho hokejový vítr zavál, ještě nezveřejnil.

Foto: Jan Gebauer, hokejprerov.cz

Do první pětky se ještě vešel druhý zástupce Zubrů Roman Pšurný. Většina lidí si ho za ta léta, co je vidět na zimních stadionech dala do škatulky asistenta. Letos to však Roman „bral více na sebe“, dal 27 branek a vyprodukoval k nim i 26 asistencí (53 kanadských bodů). Zubrům ale nepomáhal jenom směrem dopředu, během sezóny zblokoval 22 střel soupeře. Jeho pět branek bylo pro Přerov vítězných, devět branek dal v přesilových hrách. Na trestné lavici strávil jen 22 minut. Pokud byl na ledě, tak se soupeřům moc nedařilo. Na jeho „hlídce“ padlo 37 gólů do sítě soupeře a do té domácí si našlo cestu jenom 19 puků. Ve 34 letech zraje jako víno.

Individuální ceny v Chance lize za sezonu 2019/2020 byly uděleny následovně:

Cenu Tomáše Zelenky pro nejlepšího hráče získal Pavel Pýcha (ČEZ MOTOR České Budějovice), který byl zároveň vyhlášen i nejlepším obráncem. Mezi brankáři byl nejlepší Lukáš Klimeš (HC ZUBR Přerov). Útočníkem sezóny byl zvolen Daniel Voženílek (HC STADION Litoměřice). Mezi juniory uspěl Vojtěch Střondala (HC STADION Litoměřice), jinak to ale odchovanec porubského hokeje. Loňského vítěze Jiřího Režnara vystřídal mezi trenéry Václav Prospal (ČEZ MOTOR České Budějovice). Cenu za oddanost hokeji letos získal Jiří Průžek (HC Benátky nad Jizerou), který se k hokeji vrátil po překonání nádorového onemocnění.

Jiří Průžek

(Foto: HC Benátky nad Jizerou)

ALL – STAR Tým CHANE ligy:

Gólman:

Lukáš Klimeš (HC ZUBR Přerov)

Obránci:

Patrik Marcel (HC STADION Litoměřice)

Pavel Pýcha (ČEZ MOTOR České Budějovice)

Útočníci:

Daniel Voženílek (HC STADION Litoměřice)

Roman Pšurný (HC ZUBR Přerov)

Tomáš Šmerha (HC Slavia Praha)

AZeťáci v TOP 100 hráčů sezóny

A jak si vedli zbývající hráči AZetu? Do první stovky se jich vešlo včetně již zmíněného Jakuba Kotaly devět.

Gólmanská jednička Havířova Aleš Stezka skončila na 36. místě. V uplynulé sezóně jste jej mohli vidět v padesáti zápasech (z 58). O tom koho postaví trenér havířovských gólmanů Dušan Šafránek k zápasu bylo jasno dlouho dopředu. Oproti předcházející sezóně ve Slovanu, kde se sice pravidelně stával mužem zápasu, ale pravidelně prohrával, se letos radoval z výhry podstatně častěji (28x). Aleš byl v mládežnických kategoriích mezi třemi tyčemi v Česku považován za velkou naději a svými výkony se vrátil zpět do povědomí hokejových nadšenců. Samozřejmě měl i několik slabších zápasů, ale mezi gólmany CHANCE ligy skončil na páté příčce. Úspěšnost zásahů měl 90, 92 % a průměr inkasovaných gólů 2,56 na jeden zápas. S Alešem se budete v havířovské GASCONTROL Aréně potkávat i v příští sezóně, protože AZet na něj uplatnil opci.

O jednu pozici za Alešem byl Alex Rašner, skončil 37. I když se mu i letos nevyhlo zranění, odehrál „jenom“ 39 zápasů, ale když do zápasu nastoupil, tak to bylo na ledě znát. Byl nejproduktivnějším obránce týmu, posbíral 24 bodů (3+21), co se týče produktivity (na 60 odehraných minut), tak se zařadil mezi deset nejlepších obránců ligy. Nezapomínal ani na své obranné povinnosti. Alex byl nejlepší mezi obránci v tabulce +/-, získal 12 plusových bodů. Průměrně trávil na ledě přes 19 minut a prezentoval se skvělou disciplinovaností, když svůj tým oslabil jenom na 18 minut.

Lukáš Bednář se dostal na 42. místo. Loňská sezóna byla pro Lukáše zlomová, získal si stabilní místo v týmu a letos naplno ukázal, co v něm je. V modrobílém dresu dal 19 branek (2. místo v AZetu po Jakubu Kotalovi), což je 12 procent všech gólů, které AZet celkem dal. K 19 gólům přidal i třináct asistencí. Se šesti zářezy byl nejproduktivnějším hráčem v přesilovkách. V oslabení vstřelil dvě branky a zblokoval 44 střel soupeře. Lukáše budeme v AZetu vídat i v další sezóně, podepsal víceletou smlouvu.

Na 51. místo se dostal Filip Seman. 34 letý matador prvoligových zimních stadionů se s 34 (11+24) kanadskými body stal druhým nejproduktivnějším hráčem Havířova. Krom toho ovládl i týmovou statistiku +/-, ve které měl +14. Filip patřil k nejzkušenějším hráčům týmu a dodal týmu nejen své zkušenosti ale hlavně klid a dirigoval si mladší spoluhráče z formace. V důležitých situacích podržel spoluhráče a dokázal to vzít na sebe. Jen považte, deset z jeho jedenácti branek přišlo v zápasech za stavu, kdy bylo skóre vyrovnané, anebo byl mezi týmy rozdíl jediného gólu.

Radek Veselý sice v sezóně za AZet (před svým odchodem do Vítkovic) nastoupil jen ve 27 zápasech, ale to mu stačilo na to, aby se dostal na 71. místo. Radek byl totiž v první polovině sezony výrazným tahounem týmu a v oněch 27 zápasech dokázal vyprodukovat 25 kanadských bodů (13+25). Lehkost, chytrost a chlad to jsou tři atributy, které ho na ledě vystihovaly. Pokud jste neviděli jeho sólo, kterým udělal ze tří obránců Jihlavy statisty, tak si ho na Internetu najděte, stojí za to.

78. Ondřej Kachyňa v modrobílém dresu nastoupil ke 47. zápasům, pak byl těsně před koncem přestupového období povolán zpět do Českých Budějovic, odkud byl v Havířově na hostování. Ondřej to je 195 cm plus brusle a okolo něj je hodně těžké projít. Ač v minulých sezónách možná působil na ledě poněkud neohrabaně, tak letos vyzrál a byl z toho „dobrý ročník“ Na ledě pobyl v průměru 19 minut a byl střelecky při chuti. Na branku soupeře vyslal během celé soutěže 142 střel, což bylo třetí nejvyšší číslo v lize. V Havířově získal 17 kanadských bodů a v dresu Motoru přidal ještě tři asistence.

85. místo bylo umístění Ľubomíra Maliny. Ten se do Havířova dostal před sezónou z Přerova a trenéři na něj od začátku sezóny spoléhali. Měl nejvíce ICE-TIMU na ledě – 21 minut. Krom toho že na ledě byl neustále, tak téměř nefauloval (18 trestných minut za celou základní část). V tabulce +/- u něj najdeme údaj +6, ale což u týmu, který dal v sezóně 156 branek (nejnižší číslo v elitní osmičce) a inkasoval jich 151, je hodně dobré číslo.

Na 97. pozici se umístil David Chroboček, který měl paradoxně lepší druhou část sezóny, kde se setkával s nejlepšími útočníky ligy. David toho na ledě odehrál opravdu dost, po Ľubomíru Malinovi se jednalo o druhého nejvytíženějšího beka, na ledě v průměru pobyl 20:03. Zblokoval také nejvíce střel (50) a nasbíral 17 kanadských bodů 17 (6+11). Spolu s Ondrou Kachyňou se tak dělí o pozici druhého nejproduktivnějšího beka AZetu.

Havířovští odchovanci v TOP 100 hráčů sezóny

Jiří Krisl toho času kapitán přerovských Zubrů a bývalý kapitán AZetu byl 35. Jiří nikdy nenechal soupeři nic zadarmo a hrál velmi obětavě. V Přerově dostal důvěru a Zubři získali jednoho nejlepších beků v lize. Letos zblokoval 82 střel (2. nejvyšší číslo v lize). Byl druhý nejproduktivnější obránce Přerova, dal 4 góly a připsal si 21 asistencí. V přesilových hrách posbíral 12 bodů.

Útočník Antonín Pechanec skončil 50. Toho jsme v modrobílém dresu vídali nastupovat naposledy v sezóně 2016/17. Letos hrál na Vsetíně a neměl vůbec špatná čísla - získal 38 kanadských bodů (11+27). Tonda má neskutečně šikovné ruce, patří k nejkreativnějším středním útočníkům v lize a je radost se na nej dívat.

Marek Sikora se dostal na 60. místo. Útočník v kristových letech se, po slabší sezóně v Přerově, opět připomenul v Porubě. Na začátku ročníku to Porubě šlapalo, pak přišla výsledková mizérie, ale i v těchto zápasech Marek držel pomyslný prapor Porubu nahoře. Nikdy nic nevypustil byl důrazný a nebál se střílet. Na branku soupeře vyslal 155 střeleckých pokusů. Za sezónu dal 15 branek, to byl v Porubě třetí nejlepší výkon

Radek Číp skončil 77. Všem se vybaví jeho zákrok na slávistického Tomáše Šmerhu, kterého tvrdě poslal k zemi v poslední vteřině zápasu. Radek nasbíral v Přerově nejvíce trestných minut a to 107. Rozhodně není destruktivním hráčem, který by na ledě všechno zbořil a jel střídat. Ač mu zranění dovolilo odehrát jenom 41 zápasů, tak byl se 25 body (12+13) pátým hráčem Zubrů v kanadském bodování. Snad se mu v příští sezóně budou vyhýbat zranění a ukáže se naplno.

Krátký přehled nejlepších hráčů CHANCE ligy, včetně havířovské stopy, máme za sebou. Doufejme, že se s těmi nejlepšími potkáme na stadionech, co nejdříve.

Youtube