AZ Havířov

Vstupenky na utkání AZetu kupujte zde.

Na slovíčko s trenérem - Jiří Raszka po utkání ve Vyškově

03.12.2023 | Lukáš Jandora

AZ v sobotu ve Vyškově, stejně jako předtím ve středu v Kopřivnici, dotahoval manko, stejně jako ve středu jej dotáhl, však vítězný gól nepřidal a tak po 60 minutách hry bylo utkání remízové. I v sobotu, a opakoval se středeční scénář, jsme jej nezvládli při trestných stříleních. Připsali si druhou porážku po sobě, přesto, i když podmínky nebyly ideální, si na nás po zápase našel trenér Jiří Raszka chvíli čas...

Pár minut po konci utkání čekáme kousek od autobusu našich hokejistů, před kterým stojí auto vyškovské rozvážkové služby, Robin Pavlas přebírá večeře, která pro kluky bude v autobuse na cestu domů připravena. Venku hustě sněží, je nepříjemný a vlezlý vítr, tentokrát to nejsou ty známé tváře hráčů, které z kabiny vycházejí první, tentokrát je to trenér Jiří Raszka. "Odchytíme" jej a požádáme o pár slov. I přesto, že je jen v mikině, sníh padá za krk, podmínky pro hodnocení zápasu nejsou dobré. Navíc, když si tohle nevlídné počasí spojíme s tím, že jsme na ledě prohráli, je na trenérovi vidět trochu naštvání, trochu jiné pocity a mimiky v obličeji, než které jsme u něj viděli ve středu v Kopřivnici. Hned z prvních jeho slov maximálně vnímám, jak jej dnešní porážka štve... Vnímám i to, že téměř celým rozhovorem se line slovo dominance...

Když to vezmu tou optikou, že po 60 minutách remíza 4:4, tak je ta dělba bodů spravedlivá?

Asi jo (docela naštvaně - pozn. autora). Jo, asi jo... My jsme se do zápasu zase dotáhli, čili z tohoto pohledu je bod možná fajn, ale poslední dva zápasy nebyly z naší strany dobré. My takto nemůžeme na 20 minut, možná na půl zápasu, z utkání vypadnout. Odstoupíme od naší hry a soupeř nás potrestá. Čili já dneska ten výsledek beru jako ztrátu.

Na druhou stranu, laickým pohledem se mi zdálo, že i za stavu 2:4 jsme hráli lepší zápas než ve středu v Kopřivnici. Měl jsem dnes dojem, že soupeř nás trestá hlavně z produktivity a jakési efektivity...

Ano, to máte pravdu, navíc ten hokej je tady na tom malém hřišti jiný, ale budu se opakovat, celé je to prostě o tom, že my ustoupíme od toho našeho důrazu v osobních soubojích, čili od toho, na čem je náš hokej postavený. Pak se sice podruhé po sobě vrátíme do zápasu, vstoupíme do závěrečné třetiny a... Bavili jsme se o tom minule, že jsem před třetí třetinou hlas v kabině nezvýšil, dnes jsem jej už zvýšit musel. Protože je to opakující se jev, který do naší hry nepatří. Takhle my prostě nemůžeme hrát. Třetí třetina už, i z tohoto pohledu, a nejen gólově, ale i naším výkonem, přístupem hráčů a týmovou hrou byla lepší. 

Druhý zápas po sobě dokazujeme, nebo už jsme vlastně i vícekrát dokázali, že se dokážeme vrátit do zápasu třeba i za dvoubrankového manka, v čemž je určitě síla mančaftu. Ale nebudete teď ještě víc klást hráčům na srdce to, že necháme soupeře odskočit, čili abychom byli už od úvodu více zodpovědnější, abychom ty zápasy nemuseli takto dotahovat?

My se o tom s klukama bavili ve čtvrtek. O tom, že začátek soutěže, a teď budu brát i výsledky, které s tím přišly, nebo i nastřílené góly, nám ukázal, že jsme byli dominantní, ukázali jsme dominanci od úvodních minut zápasů, soupeř často odešel fyzicky, odešel v hlavách. Jenže ty poslední zápasy tam tohle, co zdobilo naši hru, nemáme. Bavili jsme se o tom, že se umíme vrátit do zápasu, čili máme nějakou sílu, ale my se nechceme vracet do zápasu! My od první minuty musíme soupeře začít tlačit a tu sílu našeho týmu mu hned ukázat. Ukázat, kdo na hřišti bude dominovat.

Během utkání jsem si všiml, že jste udělal nějaké změny ve složení našich útoků, v první a druhé lajně. Bylo primárním důvodem to trochu oživit?

Jo jo, cítili jsme, že jsme, i s výhledem toho zápasu, nějakou změnu trošičku potřebovali a myslím si, že obě ty lajny to oživilo...

Jak liga postupuje a už je odehráno x zápasů, vnímáte třeba, že se na nás naši soupeři umí mnohem lépe připravit? Že třeba hrají jinak, než v první čtvrtině, kdy s námi hráli poprvé?

Já bych neřekl, že je to o tom, že soupeř se na nás umí lépe připravit. Určitě se na nás vždy dobře připravili už na začátku sezóny. Ale vrátím se o dvě otázky zpátky a znovu to připomenu. My jsme v těch zápasech od prvních minut šlapali a hráli to, co potřebujeme, ukazovali jsme dominanci, byli jsme dominantní, z čehož pak padaly branky. S tím přišly výsledky jaké přišly, za což jsme moc rádi. A tady, dle mého názoru, je ten rozdíl, to se asi změnilo. My se v hlavách možná musíme nastavit trošičku zpátky. Musíme si uvědomit, že je potřeba pracovat od první minuty každého zápasu.

Na závěr se možná zeptám malinko hloupě, ale... Není to teď třeba i o tom, že nám tyto dvě porážky mohou paradoxně i pomoci, třeba víc, než kdybychom se "plácali po ramenou" a každý zápas bez problémů vyhrávali?

Podívejte, když se na to budu dívat z tohoto pohledu, čili trošku optimisticky, tak určitě je potřeba si vyzkoušet i těžké zápasy. Protože ta sezóna, to, jak probíhá a kam my směřujeme, tak tam nás čekají jenom těžké zápasy. Takže když na tom budu hledat pozitiva, tak určitě je dobře, že si tyhle těžké zápasy vyzkoušíme...

Děkuji za Váš čas a šťastnou cestu domů!

Youtube