Na slovíčko s trenérem - Jiří Raszka po zápase v Novém Jičíně

05.01.2024 | Klára Bártková, Lukáš Jandora

První zápas v roce 2024 odehrál Havířov v Novém Jičíně. Po první třetině bylo utkání výsledkově vyrovnané, jenže pak vzal AZet otěže duelu pevněji do svých rukou a své vedení pomalu navyšoval. Po výhře 5:2 jsme vyzpovídali hlavního kouče Jiřího Raszku, který nezůstal jen u hodnocení samotného klání, ale vrátil se také k tréninkovým jednotkám, které jeho svěřenci absolvovali během pauzy, kdy se žádná utkání nehrála.

Autobus, který přivezl náš tým do Nového Jičína, je dnes zaparkován na druhé straně za zimákem, než je zde běžné, hráči se proto z kabiny k autobusu vydávají jiným směrem. Musíme se tedy přemístit z původního místa, kde jsme s panem trenérem hovořili minule. Kousek od autobusu čeká kromě nás také několik rodinných příslušníků našich hráčů, na ledě zrovna probíhá trénink novojičínské mládeže, když kolem mantinelu prochází Daniel Šimonů, mávne na některé své známé, kteří jsou aktuálně na ledě...

Po asi 15 minutách po prvním hráči přichází Jiří Raszka. Rozhovor neodmítne, jen poprosí o minutku strpení, než si zajde odložit oblečení. Vrací se, před silným větrem se schováváme do haly, zapínáme nahrávání na mobilním telefonu. Zbytek týmu chodí kolem nás, pan trenér povídá o tom, jaké to dnes bylo. Přečtěte si...

Pane trenére, nechci ten zápas nějak zlehčovat, nicméně po celou dobu jsem měl pocit, že jej ovládáme, že ho máme pod kontrolou. Že tam zkrátka není žádná potíž…

Já bych úplně neřekl, že by tam nebyla žádná potíž. Ale máte pravdu, že jsme odehráli dobrý zápas, který jsme po celou dobu kontrolovali. První třetina nebyla, po delší době bez zápasového vytížení a po těch intenzivních trénincích, úplně ideální. Nicméně i tak jsme soupeře přestříleli. Prostřední dějství bylo z naší strany asi nejlepší. Bohužel jsme z toho ale nevytěžili více branek. Sice jsme měli tlak, jenže se netlačili do zakončení. Takže to nebylo úplně dobré. Dali jsme však i šťastné branky, nicméně na to už se historie neptá. Hráče neustále nabádáme, aby ohrožovali bránu a jak jste dnes mohli vidět, tak nám tam z těchto situací padly právě ty dva šťastné góly, které nám určitě pomohly. Chtěl bych také hodně vyzdvihnout naše napadání, protože díky němu jsme získali spoustu kotoučů, akorát pak z toho musíme vytěžit víc. Dnešní taktika byla defenzivnější, ale jak už jsem říkal někdy dříve, máme dva systémy hry a chceme si je postupně dostatečně vyzkoušet oba. Takže jsem rád, že to fungovalo i takhle.

Před zápasem jste říkal, že pauza během svátků byla fajn, protože jste mohli dotrénovat kondičku. Na druhou stranu jsme ale byli na vítězné šňůře. Tak jaké to je z tohoto pohledu pro tým? Je to spíše škoda, že se ten mančaft zastaví přestávkou nebo to opravdu pomůže?

Samozřejmě, že když hrajete, daří se vám, jste v laufu, tak ta stopka není ideální. Ale tak to prostě o těch Vánocích je. My jsme mezi svátky klidně mohli hrát, ale myslím si, že kluci si to volno zasloužili. Kdybychom totiž 27. měli zápas, 25. už bychom museli trénovat. Takže proto jsme se takto domluvili, že to raději odehrajeme jindy. Každopádně my nekončíme, teďka nás čekají ještě dva těžké týdny tréninků. Takže uvidíme, jak si s tím kluci poradí. Ale dneska to zvládli a soupeře fyzicky přehráli.

Fanoušky možná překvapilo, že se dnes v bráně nepředstavil Daniel Šimonů. Na základě čeho jste se rozhodovali? Hrálo v tom roli i to, že se hrálo právě proti ¨jeho¨ Novému Jičínu?

Ono by se mohlo zdát, že je to jeho první zápas a měl by jít do brány. Ale on už měl chytat proti Technice, jenže to utkání se nakonec bohužel nehrálo. Už delší dobu bylo naplánováno, že dnešní zápas odchytá Martin (Martin Šindelka - pozn autora). Ten ho nakonec bohužel nedochytal, takže uvidíme, co s ním bude. Nicméně plán byl takový, že Dana hned poprvé na Nový Jičín dávat nechceme.

Mimochodem, tušíte nyní, bezprostředně po utkání, jak na tom Martin Šindelka po tom zranění je?

No… Je otřesený... Jde na vyšetření do nemocnice a snad to nebude nic vážného, uvidíme.

Ještě se vrátím k tomu, o čem se bavíme neustále. Máme 14 útočníků, navíc ještě mohou naskočit i junioři. Jak snadné či obtížné pro vás je skládat sestavu? Třeba hlavně čtvrtou lajnu.

No, řeknu to takhle, místo nemá jisté nikdo. Sestavu vždycky skládáme tak, aby pro ten daný zápas byla co nejsilnější, takže to vůbec není jen o té čtvrté lajně. Z tohoto pohledu je počet útočníků pro nás fajn. Ale je samozřejmé, že to vždycky někdo odnese. Dneska jsme hráli na třináct forvardů a jak to bude do budoucna, to ještě uvidíme. Každopádně pro Play-off a vrchol sezóny, kam míříme, je ten širší kádr opravdu potřeba.

Pane trenére, děkujeme za Váš čas a přejeme, ať se Vám daří i v roce 2024!