AZ Havířov

Náborové video 2015 - jak vznikalo

06.11.2015 | Petr Miklas

Letošní náborové video je opravdu povedené, všimli si toho nejen fanoušci AZetu, ale i redaktoři webu hokej.cz, kde tomuto počinu věnovali článek. Ústřední postavou videa jsou kromě malých hokejistů i odchovanci AZetu Jan Maruna, jenž hraje za A-tým Havířova a David Pastrňák, který hraje NHL za Boston Bruins. Mimo ně je ve videu hodně vidět i vedoucí mužstva AZetu Tomáš Matějek. Velmi povedenou částí videa je předávka puku od nejmenšího Azeťáka až po muže, posledním hráčem s pukem na holi je pak David Pastrňák. V následujícím článku se dozvíte, jak se video natáčelo, kdo s nápadem přišel, co bylo na videu nejtěžší a jiné zajímavosti. Hlavní zásluhu na videu má PR manažerka klubu Jana Karasová, která nám dala odpovědi na naše otázky.

Od koho a kdy vzešla myšlenka natočit náborové video?

Při plánování nové sezóny, někdy na jaře, bylo rozhodnuto, že bychom udělali masivnější náborovou kampaň do přípravky. K tomu se vázalo i vytvoření nového náborového videa.

Podle mých informací by video nebylo, nebýt Tebe, je to tak?

To ne, to asi ne. Našel by se někdo jiný nebo by se zadalo vytvoření videa nějaké produkční firmě.

Dobře, jak to tedy bylo?

Já jsem byla už u natáčení videa z roku 2013. Jenže tam jsem měla hodně svázané ruce a výsledné video nebylo to, co by mě oslovilo, s čím bych byla spokojená. Nikdy jsem se s tím netajila a vedení vědělo, že už takhle točit nechci. Proto jsem dostala volnou ruku nejen při tvorbě scénáře a celého natáčení, ale hlavně při volbě kameramana. Dostala jsem jen jedinou instrukci a to zapracovat do videa našeho nejúspěšnějšího odchovance Davida Pastrňáka, což se shodovalo i s mým plánem.

Kdo byl tím kameramanem a podle čeho jsi ho vybírala?

Když padlo slovo video, hned jsem věděla, že pokud ho budu točit, pak jedině s kameramanem Tomášem Janečkem. Už jsem s ním v minulosti pracovala a jeho přístup je přesně to, co mi vyhovuje. Ohromně flexibilní, bleskové myšlenky a reakce, skvělá komunikace a doplňování se navzájem. On tak nepůsobí, ale je to profesionál každým coulem a já si za jeho práci stojím. Jen jsem se bála, aby měl čas a chtěl do toho se mnou jít.

Kameraman Tomáš Janeček v akci

Znamená to, že u natáčení jsi byla jen Ty a kameraman?

V podstatě ano. Kameraman a já jsme byli základ, ale s některými záběry, kdy se muselo točit na více kamer, nám chodil pomáhat Tomášův kolega a bratr v jednom - Jan. Takže v jednu chvíli bylo u ledu přeJanečkováno (směje se). Ovšem šlo pouze o shodu jmen a nikoliv o příbuzenský vztah s našimi trenéry.

Jak dlouho samotné natáčení trvalo?

Ani ne tak dlouho, spíše se táhlo. Od začátku jsem chtěla, aby ukázalo cestu přes celý AZet. Tedy od přípravky až po muže. Na ledě i mimo něj. Hodně času zabralo samotné natáčení na ledě, než jsme prošli všemi kategoriemi. To se točilo v posledním červencovém týdnu. Pak byl přesun natáčení do tělocvičny. Součásti bylo i natáčení přímo na přípravném zápase s Vítkovicemi a také se Zlínem. Extra svolaná přípravka. Pak padlo i několik nocí věnovaných samotnému střihání a dolaďovaní drobností…..

Co bylo na natáčení nejtěžší?

Udělat z repertoáru kapely NEBE hokejovou hudbu a dostat na natáčení Davida Pastrňáka (usmívá se).

Tady bych se na chvíli zastavil. Jak jsi zmínila, hudba je tedy od havířovské kapely NEBE. Je to konkrétní písnička nebo je hudba nahrána speciálně pro tohle video?

Kvůli komplikovaným autorským právům jsem dostala od vedení za úkol, využít hudbu od našeho partnera – kapely NEBE. Jenže tahle kapela nemá zrovna „hokejové“ skladby. Přiznám se, že pro mě to tehdy byla docela rána, ale kameraman zareagoval profesionálně za mě. Projel databází jejich písní, vytipoval asi čtyři a pak jsme zavolali frontmanovi kapely Peťovi Harazinovi. Dali jsme si schůzku s bubeníkem Kubou Krakowczykem, kde jsme domluvili, že nám pošlou vytipované skladby bez zpěvu a umožní nám je upravit. Tomáš se pak zavřel ve studiu a snažil se z toho vytáhnout a poskládat maximum. Ve finále rozebral a upravil píseň „Než se rozední“.

Já bych hrozně moc chtěla klukům z kapely NEBE poděkovat za jejich přístup, ochotu a hlavně skvělou spolupráci. A to nejen v souvislosti s videem, ale vůbec při všech pořádaných akcích. Moc si toho vážím.

Zmiňovala jsi Davida Pastrňáka, jak moc tedy bylo těžké dostat ho na natáčení?

David byl ochotný a vstřícný. Už na naší tiskové konferenci v květnu jsme se domluvili, že se určitě natáčení zúčastní a rád klubu pomůže. Jenže jeho letní program byl tak nabitý, že jsme do poslední chvíle nevěděli, zda a hlavně kdy, bude na natáčení schopen přijít. Takže nastalo přesně to, čeho jsem se od začátku bála nejvíce – že to bude ze dne na den.

Dá se vůbec ze dne na den zorganizovat natáčení?

Nedá! Navíc jsme dostali led od devíti večer! Takže noční natáčení. Noc před tím jsme opět překopali scénář a rozhodli se natočit jen nejnutnější záběry, které se nedaly prostřihnout a které by navazovaly na již natočený materiál.

David Pastrňák a nový člen přípravky byli ústřední částí videa

Měli jste více scénářů?

Museli jsme nějak reagovat na neustálé změny. První verze byla skvěle propracována, měli jsme na ni dost času a byla hodně spojena s Davidem, ale ne na úkor AZetu. Druhá verze vznikala s tím, jak běžel čas a my stále nevěděli, zda David přijede. Museli jsme se připravit variantu bez něj. Pak byla verze, kdy jsme museli začít natáčet bez Davida, ale počítali jsme, že scény s ním dotočíme. Pak přišlo noční natáčení a další změny scénáře. Bleskové myšlenky a rychlé úpravy scén jsou hlavně výsledkem profesionální práce kameramana.

Předpokládám, že právě v noci se natáčela scéna předávání puku od nejmenšího hokejisty až po muže? Tohle je moc vydařená část videa, kdo s tím nápadem přišel?

Tak tohle je scéna, kterou jsme vymysleli s kameramanem a nazvali ji EVOLUCE. Má ukázat cestu, vývoj, kterým musí každý úspěšný hráč projít. Evoluce měla mapovat nejen vývoj hráče, jak fyzicky roste, ale hlavně jak rostou jeho schopnosti a dovednosti. Tahle část videa měla být takové video ve videu. Chtěla jsem, aby z toho videa vyskočila a to měla udělat právě hudba. Bohužel jsme právě hudbou byli omezeni. Vzdala jsem se spousty krásných záběrů, ale Evoluce NE! Kameraman věděl, že tuhle scénu za nic nevypustím a bylo na něm, jak si s tím poradí a jak ji do videa začlení. Neměl to jednoduché a nejednou mě proklínal, ale věděla jsem, že se s tím popere a něco vymyslí!

Jan Littner natáčel malé hokejisty v pohybu

Zaslechl jsem, že právě s touto scénou nejsi až tak spokojená. Jak to tedy je?

Chtěli jsme, aby to byl vývoj nejen hráčů, ale vlastně klubu. Měli jsme myšlenku, že to odrazíme na dresech. Nejmenší měl nastoupit v nejstarším dresu, v jakém začínal třeba Pastrňák až po Marunu v letošním modelu. To se nepovedlo, nenašli jsme retro dresy v odpovídajících velikostech a nový dres ještě nebyl představen veřejnosti.

Jak moc těžké bylo natočit tuto scénu?

Hrozně těžké! Musela se natočit na jeden záběr! Od malého klučíka až po Davida. Nikdo nesměl řetězec přerušit ani pokazit. Tohle se opravdu nenatočilo na první dobrou a čas běžel rychle. Evoluce měla plynule přejít do zápasu a to tak, že Honza přebere puk, dojde ke střihu a záběr bude pokračovat přes gopro kameru upevněnou Honzovi na přilbě. Jenže záběr z gopro nebyl přesně to, co jsme si představovali, proto jsme raději použili záběr z boční kamery.

Já musím v této části poděkovat trenérovi Honzovi Littnerovi. Protože celá Evoluce se natáčela z ledu pomocí Gopro kamery, kterou musel držet zkušený bruslař, který po celou dobu couval před hráčem. Kamera musela jet plynule a celou dobu v určité výšce. Takže Honza si zacouval v podřepu s kamerou v ruce přes celé hřiště asi milionkrát. Musel mít druhý den pořádnou svalovku a to nemluvím o tom, že z něj pak vypadlo, že měl horečky.

Asi toho museli mít všichni plné zuby. Setkala ses s negativními reakcemi při nočním natáčení?

Asi překvapím, ale řeknu NE. Bylo to únavné pro všechny (tedy kromě těch nejmenších, těm nevadila ani noční hodina a hrozně si to užívali). Maruna s Matouškem měli po náročném zápase se Šumperkem. Absolvovali celé natáčení v propocené výstroji ze zápasu, hladoví, unavení a v jedenáct v noci už toho museli mít opravdu plné zuby. Přesto nic neřekli a plnili všechno, co po nich kameraman chtěl. Takže před nimi smekám a moc jim děkuji.

Zůstaňme chvíli u Honzy Maruny a Petra Matouška. Bylo těžké domluvit s nimi natáčení?

Právě že vůbec. Celé áčko bylo moc vstřícné a kluci byli ochotni domluvit se na všem. Tohle byla ta nejjednodušší část.

Ani natáčení mluveného slova nebyl problém? Komentář Davida Pastrňáka i Honzy Maruny je hodně dobrý, zvládli to na poprvé nebo se muselo natáčet navíckrát?

Domluvit se nebyl problém, zrealizovat to bylo trošku těžší. Jediný prostor na nahrávku s Davidem byl po jeho posledním tréninku s áčkem. Měli jsme jediný pokus. Natáčeli jsme v šatně staršího dorostu, kde se David převlékal. Měla jsem předem připravené otázky jako nástřel k jednotlivým záběrům a David odpovídal opravdu pěkně. Jenže … Davidův projev je velmi specifický, jeho výslovnost není úplně čistá a proto, když jsme nahrávku vyčistili od šumu a jiných vedlejších ruchů (třeba, když se nám uprostřed nahrávání spustila vzduchotechnika), tak jeho stopy nešly pořádně použít.

A-tým se při natáčení bavil

A tak jste oslovili Honzu Marunu….

…toho už jsme měli osloveného dávno. To když jsme pracovali s verzí, že postavíme video na našem áčku bez Davida. Synchrony s Honzou jsme natáčeli až v září po zápase s Litoměřicemi a hodně mi pomohl Radim Sajbot a jeho technika, takže nemusel znovu jezdit kameraman. Po povinných rozhovorech jsme se večer ve třech zavřeli do videomístnosti a začali nahrávat. Mařka je profík a hlavně je srdcař, takže jeho odpovědi byly opravdu od srdíčka. On tady vyrostl, prošel všemi kategoriemi a jeho vzpomínky byly přesně to, co jsme chtěli slyšet. Je škoda, že se do videa vešel jen zlomeček toho, co řekl. Moc dobře se s ním pracovalo.

Takže to bylo také na první pokus?

Ano! A to i přes to, že si nám tam přišel vyjezdit endorfiny na rotopedu Karol Korím (směje se)

Vyskytly se během natáčení také nějaké problémy?

No jejda a kolik! Například, že všechny kategorie měly nafasovány pouze bílé zápasové dresy a už nebylo možné to změnit. Nebo že přípravka měla mít první společný trénink až poslední víkend v srpnu. Tady skvěle projevil své schopnosti šéftrenér mládeže Daneček, který nejen popřeházel ledy a nechal narychlo svolat přípravku, ale myslel i na to, že děti nemají nafasovanou výstroj a zařídil i tuto věc. Pro něj nebylo nic problém, jednal rychle a efektivně.

Co naopak natáčení s hráči Atýmu?

Jak už jsem řekla, oni byli skvělí. Potřebovali jsme záběry z tělocvičny a pořád jsme nevěděli, jak to udělat. Trénink jsme s kamerou narušovat nemohli a tahat kluky zvedat činky po tréninku na ledě jsem nechtěla, před tréninkem si to trenér nepřál…. Když jsme tak seděli s kameramanem na tribuně a byli v koncích, šel kolem Štefi (Michal Sztefek), zmínila jsem se, že je potřebuji natočit v tělocvičně, jestli by to někdy šlo. Zeptal se, kolik kluků potřebuji, já řekla, toho, kdo bude ochotný. Za pět minut jsem měla kompletní áčko před schody do tělocvičny. Byli a jsou skvělí!

Jak se natáčelo s dětmi? Na videu vypadají přirozeně, zdá se, že je to bavilo. Je to tak?

Nemohli být jiní než přirození. My jsme chodili s kamerou na skutečné tréninky jednotlivých tříd. S trenérem Danečkem jsme vždy sedli a našli den, kdy tréninky jednotlivých kategorií navazovaly, popřípadě jsme to upravili tak, aby navazovaly časovému prostoru kameramana. Pak jsme na ně chodili natáčet. Děti reagovali na kameru prvních pár minut při rozbruslení, pak už musely pracovat dle pokynů trenérů. Hodně nám vyšel vstříc trenér Urbánek, který připravil dynamické tréninky, přesně to, co si kameraman představoval a to nejen na ledě, ale i v tělocvičně.

Setkání současnosti a budoucnosti AZetu

Zůstaňme u té tělocvičny, hodně zajímavě vypadal trénink, tuším, staršího dorostu...

Ano, šlo o starší dorost a já před nimi musím smeknout. Trenér Martin Janeček nám umožnil točit zrovna na jednom z nejtěžších tréninků celé přípravy. Kluci makali opravdu „na dřeň“ a ještě museli snést přítomnost kamery a blesků fotoaparátu. Byl to pro mě osobně opravdu zážitek, protože jsem při natáčení viděla věci, které jsem si do té doby ani nedokázala představit.

Překvapilo Tě ještě něco nebo někdo?

Skryté herecké vlohy šéfa skladu a kustoda áčka v jednom – Tomáše Matějka. Ten si natáčení opravdu užil a my všichni s ním (i tato vzpomínka v Janě vyvolává smích).

Máš nějaké veselé historky z natáčení?

Každou chvíli se něco přihodilo. Třeba natáčení v šatně 4.třídy nás odbouralo tak, že jsme museli přerušit natáčení a scénu jak kluci vybíhají z šatny jsme točili několikrát. Oni vybíhali tak zapáleně a hlavně všichni najednou, že vlastně vycházeli „po čtyřech“ s kamarádem na zádech. Nebo naprostý extrém při nočním natáčení, kdy jsme zoufale potřebovali natočit gól do brány, ve které stál Petr Matoušek. Hladový, mokrý, unavený, prostě se rozhodl, že gól nepustí! Maruna s Pastrňákem – dva na nikoho a Petr se prostě hecnul . Už to byl boj, ale užili jsme si to i přes noční čas. Zábavné bylo, když se tatínek snažil v pokročilém nočním čase přemluvit pětiletého syna k odchodu domů a ten se držel mantinelu a křičel: „Já tady chci být!“.

Na video jsem slyšel samé pozitivní ohlasy, dostala jsi nějakou odezvu, která Tě obzvlášť potěšila?

Každá pochvala mě potěšila. Každý, kdo umí ocenit něčí práci, si zaslouží mé poděkování. Pro mě je největší ohlas ten, když mi lidé říkají, že video u nich vzbudilo emoce. Přesně to jsem chtěla. Kameraman vtiskl do videa profesionalitu střihem a záběry, já se snažila dát do něj srdíčko. Aby si tam každý našel to své. Fanoušek, hráč, rodič i nestranný divák. Ukázat TOHLE JSME MY, TOHLE JE AZET, TAKHLE TO U NÁS CHODÍ! Od A do Zet a TY MŮŽEŠ BÝT JEDNÍM Z NÁS!

Zaznamenala jsi i opačné ohlasy?

Ale ano. Převážně ze stran rodičů a „za zády“. Svým způsobem chápu, že by každý chtěl vidět na videu své dítě, ale tak to prostě nejde! Kolik kluků z áčka se objeví v konečné verzi videa a přitom natáčeli všichni! Matoušek trpěl na nočním natáčení a objevila se jeho tvář na videu? Kolik krásných scén mám v počítači a nemohla jsem je použít! Mohla jsem natočit hodinový dokument, ale kdo by ho sledoval?

Čtvrtá třída při natáčení

Můžeš nám na závěr říct, zda Ty sama jsi s výsledkem spokojená?

Jak se to vezme. Vím o spoustě chyb, ale jsem ráda, že jsme nic nepředstírali a zachytili AZet takový, jaký je.

Děkuji za rozhovor a za samotné video. Doufám, že při nějaké příležitosti uvidíme i některé scény, které ve videu použity nebyly.

Náborové video 2015 naleznete ZDE.

Další fotky z natáčení náborového videa 2015 naleznete ZDE.

Instagram Youtube
×
Dnes v 16:00 | Muži
AZ Havířov
HC Stadion Litoměřice