Ozvěny sezony I: Pohádková sezona staršího dorostu v podání party bojovníků s AZ na hrudi (1.část)

25.04.2013 | Josef Nudera

Letošní sezona přinesla AZetu spoustu pozitivního a výjimkou nebyla ani kategorie staršího dorostu. Ta se v minulém ročníku musela až v baráži zachraňovat mezi elitou, ale v uplynulé sezoně se dostala hodně daleko. „Jsem na hráče moc pyšný a hrdý za to, jak bojovali“ uvádí trenér Martin Janeček. „Drželi jsme partu a nikdo si na nic nehrál“ poodkrývá jeden z možných důvodů úspěchu kapitán výběru Ondřej Carbol. Máme pro vás připraveny 3 díly shrnutí této pohádkové a povedené sezony, protože právě starší dorost si to zaslouží.

Pohádková sezona SDO v podání party bojovníků s AZ na hrudi – část první: Jak se sezona vyvíjela.

Každý, kdo se o mládežnický hokej v Havířově zajímá a má podrobné informace ví, že kádr staršího dorostu se v loňské sezoně musel zachraňovat mezi elitou, což dokázal i díky příchodu kvalitního trenéra Martina Janečka, který dal týmu nový impuls. Kdo by čekal, že z takového týmu, který byl mnohými před sezonou podceňován, se vybuduje kádr, který bude zatápět celé republice? I přesto, že se nakonec nepodařilo postoupit přes první kolo play-off, můžeme mluvit o sezoně v samých superlativech. To, co dokázali a svou neuvěřitelnou bojovností a poctivou prací vydřeli hokejisté staršího dorostu, si zaslouží respekt.

Letošní sezona byla dlouhá, pojďme se nyní zaměřit v několika bodech, na ty nedůležitější okamžiky letošního ročníku a přiblížit si průběh sezony až do konce, kde možná pro někoho chyběla sladká tečka, ale vypadnout s celkem Karlových Varů, který vyhrál nakonec celou ligu, není žádná ostuda.

Moment I. – Těžký vstup na kluzištích soupeřů odstartoval AZ výhrou s Kometou!

Po těžké letní přípravě, kterou trenér Martin Janeček svým svěřencům připravil, přišla na řadu první mistrovská utkání, která byla hodně důležitá. Každý vstup do soutěže bývá klíčový, což věděl jak trenér, tak i samotní hráči. Ti byli dokonale připraveni a namotivovaní vstoupili do zápasu s Kometou Brno. Motivace a možná i podcenění ze strany Komety, těžko říci, čím to bylo, ale Havířov odehrál výborné utkání, které rozhodla druhá třetina, kterou AZ získal poměrem 5:0! Hattrickem se tenkrát blýsknul Dominik Synek a výborný výkon předvedl i brankář Turšner.

Po tomto těžkém začátku, který Havířov zvládl na podtrhnutou jedničku, se ukázala síla losu ještě více. Další utkání zavedlo bojovníky okolo kapitána Ondřeje Carbola na horký led Vítkovic. Tam se bohužel nepodařilo výsledkově utkání podle představ, ale poměr střel byl neuvěřitelný. Vítkovice přestřílely Havířov vysoko 40:8 a povedeným výkonem se musel blýsknout tentokráte druhý brankář AZ Dominik Sroka.

V dalším průběhu se podařilo získat tři body ve Vsetíně, naopak vzhledem k nepovedené třetí třetině, padl AZ na ledě Přerova. Po dvou třetinách měl přitom Havířov rozehrané utkání výborně, vedl 3:2, ale ve třetí části se blýskli přerovští.

Moment II. – Série domácích zápasů přinesla skalp Vítkovic, vítězné utkání s Brnem a hned 4 výhry v řadě!

Celek trenéra Martina Janečka zažil jednu z povedených sérii na domácím ledě hned z kraje soutěže. Po těsné prohře po samostatných nájezdech se Zlínem se tým nastartoval k dalším pěti výhrám, z toho čtyř na domácím ledě. Jako první to odnesla Kometa Brno, která ztratila utkání ihned v úvodu střetnutí, když po první třetině svítilo na světelné tabuli K&K PNEU Arény skóre 5:1 pro Havířov. I přesto, že se Kometa snažila zápas ještě zvrátit, po brance v každé třetině ji to na obrat nestačilo. Pátek 5. října se, ale zapíše v sezoně téměř zlatým písmem, vždyť se podařilo Havířovu uhrát velký výsledek. AZ opět vstoupil do utkání s Vítkovicemi parádně a vybudoval si slibný náskok 3:0, který v dalším průběhu utkání udržel. V dalším utkání vyhráli domácí nad Vsetínem po nájezdech a porazili Přerov vysoko 9:1.

Moment III. – Klíčové bitvy se silnou Olomoucí se nakonec ukázaly jako rozhodující, AZ se dostal do skupiny A

Jak probíhala povedená sezonoa dál a dál, ukazovalo se, že tým Martina Janečka má na to, porazit každého a hrát s každým vyrovnané utkání. Co na tom, že výsledek občas ulítnul, jako například ve Vítkovicích nebo v Třinci. AZ dále bojoval o to, čemu nikdo nechtěl věřit. O postup do lepší skupiny A, která by rovnou zajistila vyřazovací boje a bitvy s nejlepšími týmy republiky.

Jeden z rozhodujících faktorů toho, že se nakonec Havířov mezi elitu podíval, byly i zápasy s Olomoucí, se kterou AZet sváděl, ať už přímo nebo na dálku souboje po poslední postupové místo. V říjnu zavítal Havířov právě na led Kohoutů, kde dokázal prodloužit vítěznou šňůru už na pět zápasů. V zápase se AZ opět bleskurychle ujal vedení 3:1 a nedovolil domácím výsledek srovnat. V utkání dokázal vsítit hattrick Radek Pořízek a parta bojovníků se posunula už na třetí místo v tabulce.

Listopadový souboj na ledě K&K PNEU Arény byl doslova infarktový. Jednalo se o velmi vyrovnané utkání, ve kterém Havířov opět vedl 3:1, ale hosté z Hané dokázali zápas srovnat a především se hrál výborný hokej nahoru dolu. V poslední minutě přišla za stavu 3:3 chvíle kapitána Ondřeje Carbola, který dokázal přesnou trefou do horního růžku dostat Havířov minutu před koncem do vedení! I přes dramatickou koncovku si už AZ výsledek pohlídal.

V prosinci se opět hokejky havířovského a olomouckého hokeje zkřížily na ledě olomoucké arény. AZ jako už se postupně stávalo tradicí, dostal do vedení 3:0 po první periodě. Závěr přinesla ovšem divoký hokej a Olomouc dokázala vyrovnat, jenže půl minuty po vyrovnávací brance dokázal Caruk a Orság výsledek zvrátit a ukořistit všechny body! Později se ukázalo, že tento výsledek byl rozhodující pro postup do skupiny A.

Moment IV. – Elitní skupina přinesla nádherné zápasy a Havířov se dostával tabulkou čím dál výše!

Po postupu do elitní skupiny A si podle slov trenéra Janečka, vyslechl havířovský celek řeči, co bude vlastně v této skupině dělat. Později se ukázalo, že právě díky této skupině se Havířov dostal opět na výsluní mládežnického hokeje.

Vstup do skupiny byl i přesto hodně těžký, ale první úspěch přišel ve chvíli, kdy přivezl AZet bod z Liberce, kde jen těsně podlehl po nájezdech. První domácí zápas, ale přilákal do havířovského hlediště mnoho diváků, na pořadu dne byl atraktivní souboj s Karlovými Vary. Havířov dlouho prohrával po inkasované brance v první třetině, nemohl se dostat k vyrovnání, vše ale změnil ve 40. minutě hráč s reprezentačními zkušenostmi David Bahounek. Zápas dospěl do nájezdů, kde získal bod navíc Jakub Kotala, pro kterého to bylo utkání jako z pohádky. Po delší době, kdy musel přetrpět vleklé zranění, dokázal zahrát výborné utkání a vše podtrhnul právě povedeným nájezdem.

V brance se čím dál více prosazoval Kamil Šimeček, který jako kmenový brankář mladšího dorostu prokázal svoje kvality a tým několikrát v mnoha momentech podržel. Zápasem v Chomutově odstartoval AZ povedenou „jízdu republikou“, dokázal vyhrát 5 zápasů v řadě. Výborně zahrál utkání s Pískem, který později došel až do semifinále, porazil i právě zmiňovaný Chomutov. Domácí tvrz udržel i proti týmům jako Jihlava, Liberec nebo dokonce České Budějovice.

V nadstavbové skupině dokázal Havířov vzít body všem soupeřům, pouze na celek Plzně nestačil ani jednou a bodový zisk s tímto soupeřem jim nebyl přán. Důležité utkání se hrálo v posledním kole v Budějovicích. Rozhodovalo se o konečném umístění a tedy i o soupeři na play-off. AZ prohrál nešťastně brankou ve třetí třetině a spadl na 10. místo, které přineslo souboj s Karlovými Vary.

Moment V. – Osmifinále play-off byla odměna za dobrou práci, protivník nakonec celou ligu vyhrál aneb Karlovy Vary!

Play-off je vždy odměna pro všechny hráče, trenéry, ale i členy realizačního týmu, na které nesmíme zapomínat. Vyřazovací boj vždy přináší tvrdé souboje s nádechem cesty za titulem. Havířov se na svého soupeř velmi dobře připravil, v přípravě nic nepodcenil a všichni věřili, že se to povede a osmifinále nebude konečnou.

Zimní stadion v Havířově, K&K PNEU Aréna před bitvou. Lidé se pomalu trousí do ochozů, je jich stále víc a víc než se nakonec číslo zastaví na 264 divácích, kteří byli připraveni na velkou bitvu. Havířov hrál s Karlovými Vary naprosto vyrovnanou partii. V play-off často rozhoduje první branka nebo nějaký šťastný okamžik. Přesně to se stalo. První branku vstřelili hosté a Havířov dostala přeci jen malinko dolů. Navíc ji obdržel těsně po skončení těžkého oslabení. I přesto AZet bojoval dál, ale Vary dokázaly vždy v každé třetině přidat po jedné trefě. Havířov nakonec nenašel recept na brankáře Frčka, který udržel nulu.

Po první výhře Karlových Varů se série stěhovala do Čech, kde se muselo rozhodnout. Série se hrála na 2 vítězná utkání a lepě postavený celek měl výhodu dvou zápasů na domácím kolbišti. Havířov si šel ve 2. zápase za svým od začátku, což navíc umocnil Kryštof Fejko, jenž protrhnul neprůstřelnost Frčka už v 8. minutě. To, ale bylo bohužel všechno, AZ dál srdnatě a statečně bojoval, ale domácí dokázali čtyřmi brankami utkání otočit. Havířov si i podle slov trenéra Janečka utkání pak už jen užíval a vychutnával atmosféru play-off. Že AZet, ale stále bojoval, potvrzuje i konečná branka Jakuba Kotaly. Karlovy Vary zápas zapečetily na konečných 5:2.

V této sérii se ukázalo, kdo si zasloužil vyhrát. Přeci jen měly Karlovy Vary silný kádr a byla škoda, že se nepodařilo v domácím utkání Havířovu ukořistit výhru, jelikož by dostal Vary pod tlak. Přemožitel Havířova se nakonec dopracoval až do finále, kde porazil Třinec a mohl slavit mistrovský titul. AZ tedy vypadl s mistrem ligy!

Za sezonu patří kádru Martina Janečka jen samá chvála a především pokora před tím, jak dokázal tým připravit a jaká parta bojovníků to byla.

V další díle shrnutí Extraligy staršího dorostu a parádní jízdě sezonou se na ni podíváme z pohledu hlavního trenéra Martina Janečka, který nám sezonu jak zhodnotí, tak ale i nastíní plány na sezonu následující.