Po roce v Havířově opět špičková boccia

02.10.2014 | Tisková zpráva

Následující víkend bude město Havířov hostit boccistickou špičku z celé České republiky a to včetně nedávno se navrátivších účastníků mistrovství světa v Pekingu. Ve dnech 4. a 5. října 2014 se v Městské sportovní hale uskuteční 3. kolo první ligy OZP Cupu v boccie a souběžně proběhne otevřený 12. havířovský turnaj v boccie. Organizátoři hlásí účast téměř sedmdesáti boccistů. Poháry vítězům budou předávat hráči AZetu společně s primátorem Zdeňkem Osmanczykem.

Účastníky nedávno skončeného mistrovství světa, které se konalo v čínském Pekingu, budou mít možnost vidět v akci při paralympijském sportu boccia návštěvníci Městské sportovní haly o nadcházejícím víkendu. Handicap sport club Havířov pořádá první ligu v boccie poprvé nejen v Havířově, ale v celém Moravskoslezském regionu. Do Havířova tak zamíří 50 sportovců, kteří se utkají ve čtyřech zdravotních kategoriích dle závažnosti jejich postižení, přičemž platí, že všichni se pohybují na vozíku.

Mezi nimi je i reprezentant domácího klubu Jiří Svojanovský, který se v pondělí vrátil ze svého premiérového startu na zahraniční akci. Na mistrovství světa v Číně obsadil v týmu s Kamilem Vašíčkem desáté místo. „V Pekingu jsem hlavně sbíral zkušenosti, zároveň jsem neudělal ostudu a odehrál čtyři velmi dobré zápasy. Věřím, že se to projeví na mých výkonech na dalších turnajích. Na domácí půdě chci zabojovat o nějaké lepší umístění,“ svěřil se čerstvě osmnáctiletý reprezentant Svojanovský.

„Snažíme se naše turnaje vždy posouvat o kousek dál oproti těm předešlým. V Havířově již bylo několik open turnajů, třetí liga, integrovaná boccia, ale první ligu hostíme poprvé a máme z toho radost,“ uvádí předseda pořádajícího klubu Martin Kučera. Aby však o možnost zahrát si nebyli připraveni neprvoligoví boccisté, bude paralelně probíhat open turnaj pro neregistrované hráče, či pro závodníky z nižších lig. Celkem se tedy v Havířově představí téměř 70 boccistů.

Domácí tým bude mít svá želízka v ohni a rovnou ve více kategoriích. Celkem se na hracích kurtech objeví sedm havířovských sportovců v OZP Cupu, několik dalších pak v otevřeném 12. havířovském turnaji v boccie. Vyhlášení vítězů je pak plánováno na nedělní třináctou hodinu. Chybět nebudou ani tradiční soutěže o nejsympatičtějšího hráče a rozhodčího.

Boccia je paralympijským sportem pro těžce tělesně postižené sportovce. V České republice probíhají soutěže v první až třetí lize a celkem je do ní zapojeno na 120 registrovaných sportovců, splňujících podmínku minimálního handicapu. První liga se koná čtyřikrát do roka, třetí kolo hostí tedy historicky poprvé Havířov, čtvrté kolo se odehraje v listopadu v Brně. Bližší informace a přihlašování naleznete na stránkách www.hschavirov.cz či na facebooku HSC Havířov.

Fotografie z loňského ročníku si můžete prohlédnout ZDE.

Bližší informace: Martin Kučera, 775 064 751, 45martin@seznam.cz