Portréty vítězů - # 21 Marek Kopún

16.07.2012 | Tomáš Vlček

Marek Kopún je jedním z trojice hráčů, kteří si kromě startů za tým mužů, plnil v především své povinnosti v juniorském týmu AZetu Havířov. S ním také vyhrál východní skupinu Ligy juniorů a je tak, díky svému podílu na úspěchu áčka, letos hned dvojnásobným vítězem soutěží, v nichž nastupoval. Jinak má ale tento rodák z Kroměříže ve své sbírce i jeden titul mistra ČR. Jaký, ale i mnoho dalšího, se dozvíte v následujícím rozhovoru.

Marek Kopún
- narozen 8.2.1991
- výška:180cm, váha:83kg
- svobodný, bezdětný
- povolání: student

Marku, kdy a kde jsi začínal s hokejem, a kdo tě k němu přivedl?

Začal jsem v Kroměříži, bylo mi 4 nebo 5 roků a přivedl mě k němu táta.

Kde jsi hrál jako žák a později jako dorostenec a junior?

Jako žák jsem hrál jenom v Kroměříži. V dorostu jsem přestoupil do Zlína, kde jsem odehrál dorost a první rok juniorky. Akorát jsem si odskočil na půl roku do Vsetína, kde jsem pomáhal zachraňovat juniorskou extraligu. Pak jsem se kvůli neshodám s trenérem ze Zlína vrátil do Kroměříže a poslední dva roky už jsem hrál za havířovskou juniorku.

Ale zároveň jsi už nastupoval i za muže.

Ano.

Chtěl jsi být od začátku útočník? Případně kdy se to rozhodlo?

V útoku jsem hrál od počátku, akorát spíš centra, zatímco v poslední sezoně jsem se musel přesunout na křídlo. Středních útočníků bylo totiž v týmu moc. Nijak zásadně mi to ale nevadí.

A chtěl by sis to teď alespoň vyzkoušet v obraně nebo v brance?

Ne to mě vůbec neláká. :-)

Kteří trenéři tě v kariéře nejvíce ovlivnili?

Určitě to byl pan Glázr a později pan Vodárek v Kroměříži a pan Šolc ve Zlíně – ti se nejvíc zasloužili o to, kde teď jsem.

Jaký největší úspěch jsi v hokeji zatím dosáhl?

Titul a 3. místo s dorostem ve Zlíně – to bez debat! A obrovský úspěch bylo i vybojování 1. ligy dorostu pro Kroměříž.

A osobní úspěch?

Že jsem se stal nejlepším střelcem play-off ve starším dorostu.

Jaké si myslíš, že jsou tvé hokejové přednosti?

Já bych o sobě řekl, že jsem kreativní a týmový hráč. Nikdy jsem nevynikal individuálními schopnostmi.

A nedostatky, či slabiny?

Střelba, technika hole a trochu i bruslení. Na všem se dá pracovat.

Jaké jsou tvé hokejové cíle?

V nejbližší době určitě udržet se v Havířově a odehrát dobrou sezonu. No a v dlouhodobější perspektivě bych si chtěl zahrát alespoň 1. ligu.

Čím se kromě hokeje „živíš“?

Studuji. Dokončuji 2. ročník na VŠB-TU v Ostravě obor strojírenství.

Jak se ti daří skloubit hokej s běžným životem?

Úplně v pohodě. Ve škole si můžu poskládat rozvrh, jak potřebuju, takže v tom není problém.

Jak ses stal členem kádru AZetu?

Před dvěma lety o mě projevil zájem trenér mládeže pan Křivohlávek a tak jsem do Havířova přestoupil.

S kým si nejvíce z týmu rozumíš?

Já jsem na ubytovně s Petrem Matouškem, takže spolu trávíme hodně času. Ale jinak se bavím se všemi spoluhráči.

Do kolika let chceš hrát hokej?

Dokud mi vydrží zdraví :-)

Co ti hokej v životě nejhezčího dal?

Napadá mě, že jsem díky němu poznal spoustu lidí – dobrých i těch co mi moc nesedli. Ale hlavně mi dal přátele, životní zkušenosti – a to i ta negativní, třeba zranění – a samozřejmě radost ze života.

A vzal?

Možná čas, ale obětoval jsem ho rád :-). A taky kus sebe - díky zraněním.

Jaké je tvé oblíbené číslo dresu a proč?

82! Jsem narozen 8. února.

Ale doposud jsi hrál s číslem 21.

V juniorce jsem neměl možnost ji dostat. Ale budu o ni bojovat letos v áčku!

Máš nějaký hokejový vzor?

Vždycky to byl Pavel Patera a ze zahraničních hráčů Pavel Bure.

Jaké je tvé oblíbené životní nebo hokejové moto či heslo?

Jeden za všechny, všichni za jednoho.

Tvůj vzkaz fanouškům AZetu?

Zůstaňte stejní jako loni.

Tvůj vzkaz vedení klubu?

Nechte si mě tady :-)

Co podle tebe rozhodlo o letošním vítězství AZetu v soutěži?

Já si myslím, že se sešlo strašně moc věcí. Od kluků v kabině, kde je perfektní parta, přes práci vedení, které vytvořilo na 2. ligu výborné podmínky a velkou zásluhu na tom má i trenér Daneček.

Jak vysoko je tento výsledek ve tvém žebříčku úspěchů?

Já jsem toho zase tolik za áčko neodehrál. Přesto si to samozřejmě hodně cením. Spolu s těmi úspěchy v dorostu je to nejvýš, možná malinko za nimi.

Uvidíme tě příští rok v dresu AZetu? Případně jaké budou tvé další hokejové i nehokejové směřování.

Já bych určitě rád hrál v Havířově, protože jsou tady výborné hokejové i ty mimohokejové podmínky, zejména perfektní parta v kabině. Místo v kádru ale jisté nemám a budu se muset o ně poprat.

Jak jsi strávil zasloužené dny odpočinku po náročné sezóně?

Chvilku jsem odpočíval, ale musel jsem se věnovat i škole, protože se blížily zkoušky. A pak jsem samozřejmě i sportoval – hrál jsem v Kroměříži in-line hokej a tenis.

Těšil ses na zahájení letní přípravy?

No letní příprava je hodně náročná fyzicky i časově. Ale na druhou stranu je to pro mě takové narušení školního stereotypu, takže jsem se těšil.

Jak moc byla jiná příprava pod vedením nového trenéra?

Dělají se nové věci. Pan Potěšil má přípravu zaměřenou trochu jinak, vkládá tam více prvků od Švédů a Kanaďanů. Máme méně posilovny, ale děláme více věcí zaměřených na hokejovou obratnost apod.

Kam vyrážíš na dovolenou?

Masters Of Rock!

Marku, moc děkuji za rozhovor a přeji ti úspěšné pokračování tvé hokejové kariéry. Třeba s 82 na zádech a v dresu AZetu.