Portréty vítězů - # 44 Martin Balčík

23.08.2012 | Tomáš Vlček

Martin Balčík je dalším havířovským odchovancem, který si hokej zahrál nejen na našich kluzištích, ale i v zahraničí. Před dvěma lety se však do „rodného“ klubu vrátil a stal se pevným a důrazným článkem jeho defenzívy.

Martin Balčík
- narozen 19.9.1985
- výška: 178 cm, váha: 89 kg
- svobodný, dcera Gabrielka
- povolání: hokejista

Martine kdy a kde jsi začínal s hokejem, a kdo tě k němu přivedl?

Začínal jsem ve 3 letech v Havířově a na led mě přivedla moje teta, která trénuje krasobruslení.

Kde jsi hrál jako žák a později jako dorostenec a junior?

Až do dorostu jsem hrál za Havířov a pak jsem byl v Třinci.

Kde jsi hrál v dospělosti?

Poprvé už pár zápasů v Třinci. A pak v Havířově, Jihlavě, Prostějově a ve Francii za Dijon a v Polsku za Sosnowiec.

Chtěl jsi být od začátku obránce? Případně kdy se to rozhodlo?

Jo byl jsem obránce vždycky. A co o tom rozhodlo? Asi jsem uměl dobře bruslit dozadu. :-)

Chtěl by sis to vyzkoušet na jiném postu, např. v útoku?

Ne, já jsem v zadu spokojený.

A v brance?

Ne to taky ne, to je hrozná dřina :-)

Kteří trenéři tě v kariéře nejvíce ovlivnili?

Pan Daneček v Havířově, pan Cienciala v Třinci a rád vzpomínám i na pana Kužílka v Prostějově.

Jaký největší úspěch jsi v hokeji dosáhl v mládeži?

V žácích jsme jako Havířováci několikrát postoupili na turnaj o mistra republiky a v Třinci jsme vybojovali bronz s juniorkou.

A v dospělém věku?

Osobně považuji za úspěch to, že jsem si zahrál hokej v zahraničí – to jsem si vždy přál vyzkoušet a klidně bych si to i zopakoval. A týmovým úspěchem byl před pár lety postup Havířova do semifinále play-off 1. ligy. Hodně si cením i loňské sezóny, ale věřím, že další velké úspěchy mě ještě čekají.

Jaké si myslíš, že jsou tvé hokejové přednosti?

No tak to se mi těžko hodnotí, ale asi tvrdá obrana.

A nedostatky, či slabiny?

Chtěl bych ještě zapracovat na bruslení i střele.

Jaké jsou tvé hokejové cíle?

Živit se hokejem co nejdéle a pokud to vyjde, tak zkusit ještě zahraniční angažmá.

Čím se kromě hokeje „živíš“?

Občas chodím do K& K Pneu na brigády, ale hlavně mě živí hokej.

Jak se ti daří skloubit hokej s běžným životem?

V pohodě. Tím, že nechodím stabilně někam na celý den do práce, trávím dost času i s rodinou, ale hokej je u mě hned poté na prvním místě. Takže mu nic nepřekáží. :-)

Jak ses stal členem kádru AZetu?

Poté, co jsem si vyzkoušel zahraniční angažmá, jsem loni dostal nabídku od Martina Potočného, jestli chci být u znovuvzkříšení klubu. Tak jsem ji přijal a dopadlo to super.

S kým si nejvíce z týmu rozumíš?

Všichni tady jsou v pohodě. Jsme taková velká rodina. Ale nejvíce asi s Honzou Marunou - mým budoucím švagrem :-), a Karlem Vydrou.

Do kolika let chceš hrát hokej?

No tak dokud zdraví dovolí a dokdy na to budu mít.

Co ti hokej v životě nejhezčího dal a vzal?

Dal mi přátele a zážitky. A nevzal mi nic.

Jaké je tvé oblíbené číslo dresu a proč?

44 nebo 4 - už od malička. Prostě se mi čtyřky líbí a 44 mívá málokdo, takže bývá bez problémů volná.

Máš nějaký hokejový vzor?

Hodně se mi líbí Radim Tesařík, to je šikovný obránce.

Jaké je tvé oblíbené životní či hokejové moto či heslo?

Buďme rádi za to, co máme, vždy může být i hůř.

Tvůj vzkaz fanouškům AZetu?

Díky za minulou sezónu a buďte s námi i nadále. Ale mějte na paměti, že každého nebudeme porážet 10:0.

Tvůj zkaz vedení klubu?

Vedení je v pohodě, dělá pro nás maximum. Podmínky se i oproti loňsku zlepšily, takže jsem spokojný.

Jakou máš nejlegračnější příhodu z hokejového prostředí?

No těch by bylo hodně, a většinou to nejde publikovat. Ale naposledy nás všechny z týmu pobavil Honza Daneček, který je abstinent, ale na oslavě narození své neteře (dcera gólmana Lukáše Danečka) to parádně rozbalil. To jsme měli fakt o zábavu postaráno :-)

Co podle tebe rozhodlo o letošním vítězství AZetu v soutěži?

Především náročná letní příprava pod koučem Danečkem - takovou jsem ještě ve své kariéře nezažil a silná parta, která, i když se někdy nedařilo, táhla za jeden provaz.

Změnilo se něco ve tvém životě během letošní mistrovské sezóny?

Myslím, že ani ne.

Uvidíme tě tento rok v dresu AZetu?

Určitě uvidíte a jsem za to hodně rád.

Jak jsi strávil zasloužené dny odpočinku po náročné sezóně?

Hlavně s rodinou.

Těšil ses na zahájení letní přípravy?

Tak to vůbec ne :-). Teda na tu dřinu a zejména na běhání, ale na kluky samozřejmě ano.

Jak moc je jiná příprava pod vedením nového trenéra?

Jo bylo to dost jiné, hlavně co se týče některých novinek v posilování a bruslení. Uvidíme jak to zúročíme v sezoně.

Kam jsi vyrazil na dovolenou?

S přítelkyní jsme navštívili její rodiče v Anglii, ale jinak jsme byli spíš doma, protože dcerka je ještě malá a na nějaké velké cestování to s ní ještě není.

Jaká bude podle tebe nadcházející sezona AZetu?

Zopakovat tu loňskou bude sakra těžké, protože všichni na nás budou nachystaní. Ale my se o to pokusíme a zkusíme to dotáhnout až do ještě lepšího konce. Hlavně kvůli lidem, kteří na nás chodí.

Martine, moc děkuji za rozhovor a přeji ti hodně hokejových úspěchů i šťastných chvil s rodinou.