Postup je příležitost pro hráče a závazek pro trenéra, říká trenér mladšího dorostu Potěšil

21.11.2016 | Tomáš Vlček

H A V Í Ř O V - Mladší dorostenci AZetu jsou sice teprve v polovině své extraligy, ale už nyní je jasné, že dosáhli velkého úspěchu. Ve své desetičlenné základní skupině se umístili na výborném 4. místě a podařilo se jim pro nadstavbovou část postoupit mezi nejlepší týmy, které budou na konci sezony soupeřit o mistrovský titul. Přinášíme vám rozhovor s trenérem úspěšného týmu Tomáše Potěšilem.

Pane trenére, jak se z vašeho pohledu rodil tento úspěch?

Je to výsledek dlouhodobé práce. Především na poli skautingu, sestavování mužstva a následně i poctivá práce v letním období i na ledě. To, že se podařilo sestavit kvalitní tým, se ukázalo už v přípravných utkáních. Zejména turnaj v Jihlavě mě utvrdil v tom, že bychom letos mohli konkurovat těm nejlepším v naší skupině, což se následně v základní části potvrdilo.

Co rozhodlo, že se letos povedlo týmu postoupit mezi ty nejlepší? Loni postup o vlásek unikl.

Myslím, že letos byla mužstva více výkonnostně srovnaná. Samozřejmě bodově byly první tři týmy odskočené, ale v přímé konfrontaci jsme s nimi sehráli vždy vyrovnaná utkání. Navíc jsme neztráceli zbytečně body s ostatními, což bylo také velmi důležité a možná i rozhodující.

Kompletní přehled výsledků 1. - 18. kola

Tabulka východní skupiny extraligy mladšího dorostu

S jakými plány a ambicemi jdete do nadstavbové části extraligy?

Bodové zisky se započítávají, takže budeme hned na startu na posledním místě. Ale o to tady vůbec nejde. Nejdůležitější je, že si hráči zahrají všechna utkání s TOP týmy. A mohou tak porovnávat své schopnosti a dovednosti s těmi nejlepšími. Určitě to bude pro ně přínosem.

Kteří hráči se nejvíce zasloužili o tento úspěch?

Byla to týmová práce! Když se ale podíváme trochu na čísla a statistiky tak zjistíme, že jsme v každém utkání soupeře přestříleli, ale do nadstavby jdeme s nejnižším počtem vstřelených branek. Nemáme rozdílové hráče, hráče, kteří by dokázali překlopit výsledek na naší stranu. Tuto roli by měli plnit zejména starší hráči, ale bohužel se tak nedělo. Daniel Tomeček, Marek Revaj, Mateusz Wawrzckievicz – od těch jsem čekal, že budou tým výkonnostně i bodově táhnout, rozhodovat vyrovnaná utkání, ale zatím se tak nestalo. Uvidíme, jak se se svojí rolí a zodpovědností vypořádají v dalším průběhu sezony.

Statistiky hráčů mladšího dorostu

Vojtěch Pindel, Vojtěch Pavelek, Ondřej Grygar – ti odvedli to, co jsem od nich očekával. Z mladších hráčůjsem více očekával od Filipa Byčkova. Překvapil mně Ondřej Backa a slušně hrál i Dominik Koubek. Větší polovina sezony je ještě před námi a já věřím, že se budou hráči ještě zlepšovat. Tak aby byli připraveni na starší dorost. Jen tak na okraj - nejlepší hráči svých týmů se kterými se setkáme dosahovali v základní části 30-50 bodů.

Co tento úspěch znamená pro vás jako trenéra?

Určitě mě to těší. Je to takové vyjádření a zhmotnění mého ročního snažení. Především je to ale velký závazek. Ročník 2003, kterým příští rok doplníme mladší dorost, je výkonnostně velmi slabý a to víme již dlouho. Jestliže chceme udržet nastavenou dvouletou koncepci, musíme opět sehnat téměř 10 hráčů, což je velmi těžká a časově náročná práce. Již dnes jsem v kontaktu s několika hráči, o které mám pro náš klub velký zájem. Úkolem je vybudovat a poslat do staršího dorostu připravený ročník deseti hráčů a brankáře. Jak to dopadne, uvidíme zase za rok.

Děkuji za rozhovor a přeji vám hodně zdaru i v další části sezony.