AZ Havířov

Nástup na letní přípravu mládežnických týmů je v pondělí 29. 4. 2019. Pro hráče kategorie DOROST je v 17:30, pro kategorii JUNIOŘI v 18:00.

Představujeme mladé AZeťáky - Radek Máca

05.08.2018 | Tomáš Vlček

H A V Í Ř O V - Dalším mladým hokejistou oblékajícím dres AZetu, kterého vám představíme, je obránce juniorky Radek Máca.

Radku, tobě předal rozhovorou štafetu tvůj spoluhráč a kamarád Pepa Uhlíř, a ptá se tě „Jaké sis dal v životě hokejové cíle?“

Chtěl bych, i kvůli škole, určitě ještě dva roky zůstat v Havířově, zkusit se dostat do áčka a pak případně využít některou z nabídek, které bych dostal. Líbilo by se mi to zkusit i třeba v zahraničí – Německo, Švédsko. Vím, že ten následující rok bude pro mě po hokejové stránce velmi důležitý, abych se někde později uchytil. Takže se na něj hodně soustřeďuji.

Radek Máca
Narozen: 2.12.2000
Post: obránce

Ty jsi ročník narození 2000, takže můžeš hrát juniorku už je jeden rok. S čím do ní půjdeš, jak se na ni těšíš?

Měl jsem z toho trochu obavy, ale dám do toho všechno a doufám, že se bude dařit. Potřeboval bych, aby to šlapalo, tak, jak má. Hlavně bych si chtěl zkusit zahrát i za áčko.

Odpovídala tomu náročností i vaše letní příprava, abyste byli, alespoň vy starší hráči z juniorky, připraveni na mužský hokej?

Ano, bylo to velmi velmi těžké. Příprava pod panem trenérem Potěšilem byla zaměřena hlavně na vytrvalost a pak také na sílu a celkovou kondici.

Momentálně ještě pokračujete v suché přípravě, ale už vám k tomu přibyly i tréninky na ledě. Jak snášíš ten nápor v, dá se říct, nejnáročnějším období roku?

Samozřejmě je to hodně náročné, každý chce nabrat co nejvíce sil… Takže máme 2 – 3 ledy denně a k tomu jeden suchý trénink. Je to náročné časově, fyzicky i psychicky. Naštěstí máme prázdniny, takže se to dát zvládnout.

Jaký je vlastně režim hokejisty v tomto období? Máš vůbec ještě chuť dělat něco jiného, nebo jen odpočíváš?

No je to spíš jenom o tom jíst spát a trénovat -:).

Jaký program jsi měl v době „volna“, tedy, když jste v červenci netrénovali společně?

Volno jsme měli 20 dnů a já jsem si to rozdělil tak, že pět dní jsem měl klid, pak jsme jeli s rodiči do Chorvatska a tam už jsem opět začal trénovat – běhal jsem do kopců, cvičil jsem atd. Věděl jsem, že hned po návratu nás čekají testy, takže jsem nemohl být bez tréninku. Musíme se pořád udržovat, protože po té suché přípravě by to šlo všechno moc dolů a to se nevyplatí.

Děláš, kromě běhání a cvičení, ještě i jiné sporty v letním období?

Chodím plavat a jezdím na kole.

Jaké byly tvé hokejové začátky?

Začínal jsem v Brně na Warrioru od čtyř let. S výjimkou půlročního hostování ve Znojmě jsem tam byl až do prvního roku mladšího dorostu. Původně mě mrzelo, že musím na hostování, ale nakonec se ukázalo, že to bylo pro něco dobré. Díky tomu si mě totiž všiml havířovský trenér Potěšil a teď jsem za to rád. No a v Havířově už hraju tři roky.

Když se za těmi třemi sezónami ohlédneš, jsi spokojen, nebo to mohlo být lepší?

Rozhodně jsem spokojen.Třeba oproti Warrioru jsou tady mnohem lepší podmínky. Máme speciální tělocvičnu, posilovnu, stickhandling i trenéři jsou na vyšší úrovni. Jsem tady vážně spokojený.

A co týmové věci?

My se hodně v našem týmu podporujeme, není tam žádný problém. Byť já jsem spíše samotář, takže se možná držím více stranou.

S kým z týmu máš nejbližší vztah?

Nejvíce se stýkám s gólmanem Michalem Dufkem. Máme společný koníček – zdravou stravu. A pak s Honzou Thielem, což je obránce, takže si zase rozumíme po té hokejové stránce. Tihle dva jsou mi nejblíž, ale jinak se bavím s každým v týmu.

Na co ti v sezóně ještě, kromě hokeje, zbývá čas?

Hokej, škola a jídlo mi seberou skoro všechen čas, takže pokud není volno, tak na žádné jiné koníčky není prostor. Většinou mám ráno trénink, pak škola, jídlo, odpoledne trénink, jídlo, učení a spát. Když už mám větší volno, ta jezdím domů, ale to je málokdy.

Zmiňoval jsi školu, takže která to je a jak se ti daří?

Chodím na havířovskou Obchodní akademii, teď jsem dokončil druhý ročník. Škola je to bezvadná. Učitelé i ředitel s námi i s klubem výborně komunikují, takže nemáme problém uvolňovat se z výuky. Písemky si chodíme dopisovat podle domluvy. No a výsledky? Ty máme jako hokejisti přeci jen trochu horší :-).

Jak často jezdíš domů, nebo se alespoň vídáš s rodiči?

V prvním roce, to jsem míval většinou volné víkendy, jsem jezdil domů často, zhruba jednou měsíčně. Poslední dvě sezony ale už jezdí spíše rodiče za mnou. Já jsem se domů dostal jen asi 3-4 krát. Takže si hodně voláme.

Jak by ses charakterizoval po hokejové stránce?

Já jsem především defenzivní hráč, nehraji nějak ofenzivně, spíše to kryju zezadu. Jinak myslím, že mám dobrou střelu a celkem dobré bruslení. Zlepšit bych určitě potřeboval takový ten přehled ve hře a hokejové myšlení. To není jednoduché, ale určitě o to se dá.

S kým se ti v minulé sezoně hrálo v obranné dvojici nejlépe?

Hodně se to vedle mě točilo, ale řekl bych, že nejvíc nám to šlo s Pepou Uhlířem. Protože on je spíš takový ten ofenzívní obránce, já jsem byl spíš ten vzadu. On dobře rozehrává, má perfektní přihrávku, takže s ním to byla paráda.

U obránců se říká, že je důležitá komunikace jak s útočníky, tak s brankářem. Můžeš to potvrdit?

S tím gólmanem určitě. Třeba když jsme zavřeni v pásmu, tak gólman nám dává pokyny – "máš tady hráče", "uhni", "nevidím" – je třeba si to hlídat. No a s útočníky to je hlavně v situaci, kdy jde soupeř do protiútoku a hrozí třeba situace 3 na 2, tak obránce musí křiknout, koho si má křídlo přebrat, ať z toho není přečíslení.

Kolik toho je podle tebe v souhře hokejového týmy už nacvičené a předem dané a kolik se toho ještě dá ovlivnit právě tou komunikací mezi spoluhráči?

Naprostá většina je předem daná a automatická, hokej je tak rychlá hra že není skoro na nic čas. Stačí vteřina a hned máte za sebou protihráče… Takže podle mě je to maximálně tak 20%, co se ještě dá zaimprovizovat a komunikací nějak ovlivnit.

Nacvičené jsou především přesilovky a oslabení, ale hráč musí i umět zareagovat i na aktuální dění na ledě a na vývoj hry – jak ze strany soupeře, tak od spoluhráčů.

Radku, komu předáš svou otázkou rozhovorou štafetu?

Předám štafetu Honzovi Thielovi a zeptám se jej „Jaký je jeho největší hokejový úspěch?“.

Děkuji za rozhovor a přeji ti hodně úspěchů v hokeji i v životě.

Instagram Youtube