AZ Havířov

Vstupenky online je možno zakoupit ZDE

Rozjetý AZet chce další vítězství

02.10.2023 | Lukáš Jandora

AZ naděluje. Takto by se dala nazvat dvě poslední vítězství našich barev. 10:5 doma Šumperku, v Brně na Technice dokonce 11:1. Po mnoha letech jsme na prvním místě tabulky, náš středeční soupeř je hned za námi. Zápas kola? Určitě! Kvůli některým hráčským přesunům mezi oběma kluby je to navíc zápas lehce pikantní... Zvládne AZ i čtvrté utkání v sezóně a před pronásledovateli navýší svůj náskok? Bude opět řádit naše prvolajnové komando, kdy útočníci Franek, Křivohlávek a Klimša mají po třech zápasech dohromady málo vídaných 28 kanadských bodů?

Slůvko z domácí kabiny

"Čeká nás těžké utkání. V Novém Jičíně se vždy hraje obtížně. Domácí jsou dobře organizovaným týmem, poctivě brání. Mají zkušené hráče na přesilovku. Je potřeba se na utkání dobře nachystat a přistoupit k němu s maximální zodpovědností", nabádá trenér AZetu Jiří Raszka a my se jedním dechem ptáme, zda Nový Jičín bude, společně s Havířovem, Vyškovem a Hodonínem, tvořit nejlepší čtyřku ligového peletonu... "Já nerad takhle predikuji, ještě se neodehrála ani celá čtvrtina. My určitě v první čtyřce být chceme, z toho co jsem zatím viděl, tak souhlasím i s Hodonínem a Vyškovem. 4. tým se ale těžko odhaduje, je tam více kandidátů a právě Nový Jičín muže být určitě jedním z nich."

Nabízí se, že středeční utkání bude o mnoho těžší, než sobotní test na Technice, přesto nás zajímala věc z trenérského "zákulisí", týkající se právě těch zápasů, jako byl ten sobotní. Kdy AZ rychle vedl a průběh zcela kontroloval. Jak se koučuje zápas, ve kterém tým vede výrazným rozdílem? Má v takové chvíli trenér, lidově řečeno, padla nebo stále ve hře hledá a vidí něco, co hráčům na střídačce během zápasu předává? "Padla určitě ne (s úsměvem - pozn. autora), nejsem ten typ trenéra a ani to nemám v povaze, že bych mávnul rukou a řekl, "teď si hrajte". My se chceme za jakéhokoliv stavu držet naší hry, našeho systému a i když třeba vedeme o více branek, stále na hráče tlačíme. Jde nám o to, dostat do sebe správné návyky. Přenést tu hru do dalšího utkání."

Slůvko z kanceláře

Minulé utkání AZetu, které jsme vyhráli v Brně na Technice, sledovali přímo z hlediště jak manažer Milan Mikulík, tak i prezident klubu Petr Malíř. U člověka v jeho funkci to není příliš obvyklé, nestává se často, aby si nejvýše postavený muž v klubu nenechal ujít venkovní utkání. Co jej lákalo na tom, aby se, na, na první pohled tuctový a nikterak extra záživný, zápas vypravil? "Každý zápas je důležitý, bez ohledu na kvalitu soupeře, častokrát zápasy právě s papírově slabšími týmy bývají ty nejhorší. Naše hráče chci proto podporovat vždy, to platí napříč všemi kategoriemi. Obecně platí, ze chci mít přehled jak o týmech, se kterými hrajeme, tak o klubech a jejich prostředí. Zajímá mě, jak to jinde dělají, jak k tomu přistupují apod. Ne to studovat tzv. od stolu. Kdo mě zná, tak dobře ví, ze hokej miluju. Chci věci v AZetu posouvat, ale to mohu jen na základě znalosti prostředí. A když jej mohu, třeba i v jiných městech, poznávat a přitom se bavit hrou našeho týmu, je to skvělá kombinace."

Jak to vidí hráč? 

Jedním z hráčů Nového Jičína, který by havířovské obraně mohl dělat problémy, je šikovný Viktor Konečný, který byl svého času velmi solidní ve vítkovické mládeži, který si v mladším dorostu zahrál jednu sezónu v Havířově, který loni mezi Ďábly skončil 2. v týmové produktivitě a i letos začal sezónu dobře. Proč ale novojičínskému celku nevyšla podle představ sezóna minulá? "Asi bych neřekl, že přímo nevyšla, spíše nevyšel začátek sezóny a to možná ovlivnilo její velkou část. Vystřídali se trenéři, což týmu dodalo určitý impuls... Ale celkově bych opravdu neřekl, že sezóna nevyšla, udělalo se totiž Play-Off a to je tady v Novém Jičíně určitý základ. V prvním kole jsme narazili na favorita celé soutěže ze Znojma, ale myslím, že jsme jim to zadarmo nedali..."

Vzápětí pak třiadvacetiletý forvard dodává, jaké jsou ambice letošní... "Letošní ambice jsou určitě opět Play-Off, ideálně držet se v tabulce do první čtyřky. Tým na to určitě máme kvalitní. No a v Play-Off, tam už je to zase v podstatě jiná soutěž. Takže dojít co nejdál. Vyšel nám úvod sezony, jen škoda promarněného závěru zápasu minule v Hodoníně. Ale je to alespoň dobré ponaučení do dalších zápasů."

Závěrem jsme se mladého útočníka zeptali, zda letošní sezóna pro něj může být zlomová, zda má ambice se v kariéře posouvat dál, výš, třeba do vyšší soutěže. "Určitě ty ambice hrát výše mám, je to o každodenní práci a nastavení hlavy. Vím, jaké jsou moje přednosti, všechno ale musím neustále potvrzovat na ledě."

Naším soupeřem je Nový Jičín

Klub z Nového Jičína zaujal ještě před sezónou, Ďáblové se rozhodli malinko změnit klubovou identitu. Dnes je docela v módě, měnit třeba roky zaběhnutá klubová loga, touto cestou se vydal i náš středeční protivník. Nejvýraznější změnou je nové klubové logo, které se zmodernizovalo a po vzoru NHL nebo tuzemských velkoklubů nenese již textový název klubu. Logo se tvořilo celé léto a po neustálých úpravách dospělo ke své finální podobě. "Logo je hlavně jedinečné a moderní a nelze si jej splést s logy ostatních klubů. Stále se snažíme propojit identitu New Jersey, ale zároveň mít svou vlastní. Samotné logo tvořil profesionální grafik, který jej dle našich požadavků neustále upravoval. Věříme, že se nový Ďábel bude fanouškům líbit,“ prozradil svůj pohled na změnu identity místopředseda klubu Milan Urban.

"Logo skrývá počáteční písmeno názvu Ďáblové. Jeho hlavním prvkem je jasné a seriózní, profilové vyobrazení Ďábla samotného, který se v předešlém logu objevuje v nešťastné dětské malůvce. Ve zkráceném termínu jsme logo tvořili zhruba 2 měsíce včetně dalších komunikačních prvků, jako jsou třeba sociální sítě nebo webdesign. Další náplní práce byla modernizace a obrandování zázemí hráčů. Věřím v pozitivní nebo neutrální reakci fanoušků. Logo je moderní a troufnu si říct, že na druhou ligu nadstandardní. Jako fanouška by mne motivovalo k nákupu klubového merche a tím je spjata alespoň malá podpora klubu. Logo je jen odrazový můstek do budoucnosti, kdy hlavní nadstavba musí přijít z marketingového úseku", vyzdvihl přednosti nového Ďábla majitel grafického studia "Jakobystudio" Jakub Illéš.

Zajímavost utkání?

Všichni asi známe legendární pohádku TŘI VETERÁNI. Jiné tři před sezónou angažoval celek z Nového Jičína. 36, 44 a 40 let. Navíc všichni loni oblékali dres AZetu! Martin DudášPetr KubošJiří Zdeněk se stali posilami klubu, který by chtěl napravit loňskou, ne příliš povedenou, sezónu. Prvně jmenovaný do té letošní zatím nezasáhl, Petr Kuboš odehrál dva zápasy, Jiří Zdeněk všechny tři, ve kterých zatím zapsal jednu asistenci. Je to málo? Na velmi šikovného útočníka, který v našem obranném pásmu může udeřit kdykoliv, který může narýsovat přesnou a nečekanou přihrávku, si musíme dát velký pozor. Jak velkou motivaci proti svému bývalému zaměstnavateli bude mít?

Kdy a kde? A proč? 

Utkání v Novém Jičíně startuje ve středu 4.10. 2023 v 18:00. Pokud se na zápas nevypravíte, bude samozřejmě připraven tradiční textový přenos na serveru onlajny.com. Zajímavost místa středečního duelu? Proč se vypravit? Co třeba legendární novojičínské bramborové placky, které se prodávaly jak "obyčejné", tak s kysaným zelím? Fanoušci AZetu na ně vždy stáli dlouhou frontu, téměř vždy se stalo, že bramboráky se vyprodaly už během utkání. Bývají v Novém Jičíně stále? Jsou stále tak vynikající, jako před lety? Už ve středu se každý návštěvník zápasu může přesvědčit...  

Youtube
×
Dnes v 17:00 | Muži
AZ Havířov
Horácký klub Velké Meziříčí