AZ Havířov

Rychle zapomenout na tři porážky v řadě

06.12.2022 | Lukáš Jandora

Ve středu je na programu 22. kolo 2. ligy, ve kterém se Havířov, jenž se po dvou zápasech vrací na domácí led, představí proti Hodonínu. Hráčům AZetu se v posledních zápasech moc nedaří a tak si budou chtít spravit chuť, ani hosté ale dobrými výsledky neoplývají. Jak tento souboj dopadne? To můžeme sledovat už ve středu, utkání v Gascontrol Aréně startuje až v 17:30.

Ze Znojma s gólovým přídělem

Na jihu Moravy nám zápas nevyšel, suverén soutěže ze Znojma nám nasázel 8 branek, utkání v klidu vyhrál a opět tak potvrdil svou ligovou dominanci. "S takovým týmem jako Znojmo, když uděláte nějakou chybu a nedržíte se plánu, nemáte šanci. První třetinu jsme prohráli, druhou jsme sice trošku dotáhli, ale na každý náš gól jsme dostali odpověď. Kdybychom drželi rozdílný stav třeba o dva góly, tak se závěrem by se dalo ještě něco vymyslet, ale Znojmo si to v klidu pohlídalo", řekl ihned po skončení utkání trenér AZetu Jiří Raszka. Po sobotní porážce, která pro naše borce byla třetí v řadě, nám v tabulce patří 6. místo, s bodovou ztrátou na Havlíčkův Brod, se čtyřbodovou na Valmez, ztráta na 3. Vyškov a 2. Kopřivnici je pak sedmi, potažmo osmibodová... 

SESTAVA HAVÍŘOVA Z UTKÁNÍ PROTI ZNOJMU

Šindelka (21. Štipčák) – Dudáš (A), Havlík, Kunc, Kolarz (C), Ščurek, Mrowiec, Bílek – Mrva (A), Spratek, Kratochvil - Apolenář, Haas, Tvrdý - Pawliczek, Ćmiel, Antoníček - Kovalski, Pastor

Hrr na ně. Na Hodonín!

Naším středečním soupeřem bude klub z Hodonína, který je ligovým nováčkem. V kádru AZetu jsou trochu překvapivě rovnou dva odchovanci hodonínského hokeje. Kromě brankáře Štipčáka je to také Matěj Bílek, který tu a tam nakukuje do kabiny A týmu, jinak je členem havířovské juniorky. "Matěji, jak velký je ten rozdíl mezi mládežnickým a "dospěláckým" hokejem?" "Mezi juniorským a dospělým hokejem je určitě hodně velký rozdíl. Asi největší je v rychlosti a dodržování taktiky." Matěj Bílek nám také prozradil, co jej už ve velmi brzkém věku zavedlo právě do Havířova, jaký ten přesun pro něj byl... "V Hodoníně jsem hrál do svých 13 let, kdy potom mě oslovil pan trenér Potěšil s nabídkou jít hrát extraligu dorostu do Havířova. Doma jsme probírali, jestli na to není ještě brzo, ale já chtěl jít. Jsem vděčný, že mě rodiče pustili a plně podporovali. Naštěstí se to sešlo tak, že se v dorostu poskládal celkem nový tým a bylo nás víc kluků, kteří bydleli mimo domov. Chodili jsme spolu všichni do jedné třídy ve škole, takže jsme to měli o to jednodušší. Navzájem jsme si se vším dost pomáhali. A co na tom všem tedy bylo nejtěžší? Asi zvyknout si na vyšší počet a intenzitu tréninků." Závěrem jsme se teprve 19letého obránce, kdy je otázkou, zda proti svému mateřskému klubu dostane šanci se ukázat, zeptali na jednu věc, která s hokejem až tak nesouvisí, však která nás zajímala. Matěj je z obce Mikulčice, kterou před dvěma roky postihlo ničivé tornádo. Zajímalo nás, jak moc tehdy ovlivnilo život právě i Matěje Bílka a jeho rodiny... "Tu noc, co se to stalo, jsem doma nebyl. Celou situaci jsem sledoval na internetu, sledoval jsem, co se děje, snažil se dovolat domů, rodině, kamarádům a známým. Bohužel marně, protože v celé oblasti nebyl signál a až kolem druhé ráno se mi ozvali rodiče, že barák stojí a jsou v pořádku. Bohužel ne všichni měli to štěstí co my. Druhý den jsem jel hned domů, byl to pro mě šok. Napsal jsem známým, kdo, kde a s čím potřebuje pomoct, domluvili se s klukama z hokeje, co jsme spolu hráli, a šli pomáhat. První měsíce byly hektické, ze začátku nešla elektřina ani plyn, všude panoval zmatek. Postupem času bylo krásně vidět, kolik lidí se spojilo a pomohlo jak finančně nebo i osobně. Lidé prostě pomáhali, aby se dalo vše aspoň nějak do pořádku." 

Hosté mají na víc, než zatím předvádějí?

Hráčům Hodonína patří 9. místo v tabulce, 4 body ztrácejí na osmou příčku, která zajišťuje postup do Play-off. Odpovídá právě devátá pozice reálné síle hodonínského kádru? Na to jsme se zeptali brankáře Ondřeje Dolíšky, který toho ze čtyř gólmanů hodonínského celku odchytal nejvíce. "Co se týče postavení v tabulce, tak tento tým má určitě na vyšší příčky, ambice jsou tu rozhodně velké. Kádr je složený dobře, myslím si, že máme na to ukázat, že 9. místo nám nepatří "právem", že můžeme být umístěni rozhodně výš." Ondřej Dolíška je odchovancem karvinského hokeje, pokud hokejové cesty Štipčáka s Bílkem směřovaly z Hodonína do Slezska, tak aktuálně hodonínský gólman putoval opačným směrem. Jak se tento 20letý brankář na jihu Moravy ocitl? "Do Hodonína jsem se dostal skrz mého agenta, který se zná s panem Vyrůbalíkem, který si mě následně pozval na zkoušku. V té jsem uspěl, díky tomu můžu být součástí tohoto týmu, za což jsem velice rád."

SESTAVA HODONÍNA Z POSLEDNÍHO UTKÁNÍ

Šurý – Kučera, Němec, Polesný (A), Vyrůbalík, Šmach, Kališ, Škápik (A), Rauš – Medek, Štědrý, Krejčí, Charvát, Matějka, Romančík, Bartes, Dufek (C)

Zajímavost středečního duelu?

Hosté jsou trochu překvapivě lepší venku než doma, i na tuto skutečnost si havířovští hráči budou muset dát pozor. Byť má Hodonín velmi dobré fanoušky a na hokej chodí pěkné návštěvy, tak doma z 10 zápasů vydoloval pouze 8 bodů. Na kluzištích soupeřů se hráči, jejichž dresy zdobí hlavně černá a zelená barva, představili 9x, získali 12 bodů. Za zmínku stojí fakt, že Hodonín vyhrál ve Vyškově i v Kopřivnici, pouze ve dvou případech z devíti utkání prohrál po 60 minutách hry. Jak si povede v Havířově? 

Kdo s koho? 

Domácí borci už musí prolomit neuvěřitelnou bilanci přesilových her, které jsou jim v domácí Gascontrol Aréně rozhodčími "nabídnuty". Jediná využitá přesilovka ze 40 pokusů, to je opravdu unikát. Začne nám to tam při početní převaze padat právě ve středu? Dalo by se říct, že soupeř je pro tohle spravení si chuti ideální, právě Hodonín má v lize jedno z nejhorších oslabení. V početní nevýhodě, kterou hrál už 89x, inkasovali hráči z města Tomáš Garrigua Masaryka už 18 branek. Budou inkasovat i proti AZetu? Bude konečně slavit úspěch havířovská přesilovka nebo si hosté vylepší svou bilanci v oslabení?  

Na koho hodit očko? 

Martin Dudáš je řízný bek, který se nebojí tvrdé hry, proti kterému hrát velmi často bolí, který je pro soupeře nepříjemným protivníkem, v posledních šesti kompletních sezónách nasbíral 486 trestných minut. Navíc je však i nejproduktivnějším obráncem aktuálního havířovského výběru, některé fanoušky nedávno také zaujalo, že tento ostravský rodák a vítkovický odchovanec nastupuje k zápasům s "chytrými" hodinkami na svém levém zápěstí. Sledovat Martina Dudáše se na ledě prostě vyplatí, těch důvodů je víc, každý si nějaký ten svůj určitě najde. Borec s číslem #2 na zádech budí za každé situace emoce. Co předvede ve středu? 

----------

Utkání v havířovské Gascontrol startuje ve středu 7. 12. 2022 až od 17 hodin a 30 minut. Pokud se do hlediště nedostanete, bude ze zápasu připraven tradiční textový přenos na serveru onlajny.com.

Youtube
×
Odehrané v 18:00 | Muži
HC Kopřivnice
AZ Havířov