V Havířově jsem spokojený, říká trenér mladšího dorostu Darek Stránský

12.02.2012 | Tomáš Vlček, David Motloch

Na jaře loňského roku převzal kormidlo havířovského mladšího dorostu. Nyní jsme Darka Stránského požádali o zhodnocení dosavadního průběhu sezóny i sdělení, jaké úkoly čekají jeho svěřence ve zbytku sezóny.

Pane trenére, máme za sebou více než dvě třetiny vaší soutěže, tedy extraligy mladších dorostenců, jak byste zatím zhodnotil výkony havířovského týmu?

Po posledních převážně vítězných utkáních bych ho z pohledu výsledků hodnotil dobře. Čtvrté místo v naší východní skupině extraligy není vůbec špatné, takže z tohoto pohledu zatím vládne spokojenost. Ne vždy jsem spokojený s hrou a s přístupem hráčů, ale obecně díky naší vítězné šňůře ve třetí části soutěže jsme se tabulkou prodrali nahoru. Ukazuje se, že máme pár jedinců, na kterých můžeme stavět.

Mužstvo je zatím na čtvrté příčce, což je určitě pozitivní, i když odstupy mezi jednotlivými týmy jsou minimální. Co podle vás stojí za tímto lichotivým umístěním?

Je to samozřejmě jednak díky brankáři Kamilu Šimečkovi, který některé zápasy víceméně vychytal. Hodně zápasů jsme díky němu urvali těsným rozdílem s málo vstřelenými brankami. A v útoku pak největší tíha zodpovědnosti leží na trojici útočníků Pořízek-Bednář-Fejko, kteří dávají většinu gólů. V obraně jsou oporami Chroboček s Heinzlem, jenž sice nastupuje po zranění, ale těchto pět hráčů je základním stavebním kamenem celého týmu. Občas nám také přijde pomoct Jakub Kotala, který už jinak nastupuje stabilně za starší dorost, a který střílí důležité branky.

Na čem byste ještě chtěl s mužstvem zapracovat?

V první řadě potřebujeme zvednout výkonost zbytku mužstva, protože mám pocit, že výkonost některých hráčů neroste takovým tempem, jak by bylo potřeba. Spousta hráčů odehraje solidní utkání, ale v dalším zápase na něj nedokáže navázat. Máme problémy s obranou v situacích 1 na 1, což je asi největší problém v mladším dorostu.

Vy jste před sezónou přišel z Vítkovic, kde jste také trénoval mladší dorost. Jakou největší změnu jste při svém přechodu musel udělat?

Největší rozdíl byl asi v přístupu některých hráčů. Je tady pár kluků, kteří pracují, snaží se a přistupují ke všem činnostem okolo hokeje poctivě a ti jsou na tom perfektně, ale je tu pár kluků, kteří takový přístup nemají. Trochu jsem měl problém s projevem celého týmu nejenom na ledě ale i v šatně a s chováním mimo led. Některé věci mě trochu zarážely. Na druhou stranu musím říct, že se tu provedly personální změny, někteří chlapci museli skončit nebo přerušit sezónu s různých důvodů. Mám teď před sebou takovou naději, že se to začíná pomalu lepšit. Kluci si začínají uvědomovat, že když už tu chodí, musí tomu věnovat větší úsilí, aby to mělo smysl.

Je před vámi poslední třetina soutěže, s čím do ní jdete?

Kromě Kotaly se podařilo prosadit do týmu staršího dorostu i dalším třem hráčům - Pořízek, Bahounek a Bednář už za něj nastupují pravidelně. Při našem úzkém kádru je to citelný zásah do sestavy a kvality mladšího dorostu. Z tohoto pohledu bychom chtěli odehrát co nejdůstojněji zbývající kola. Nedá se čekat, že bez nich ty těžké zápasy budeme vyhrávat. Na druhou stranu je pozitivní, že ostatní kluci, kteří neměli tolik možností na ledě, ať už v přesilovkách nebo v oslabeních, teď dostanou daleko větší prostor na ledě. Budou tak moci prokázat svoji kvalitu i do příští sezóny.

Navíc je to právě pro ty hráče, kteří se už dokázali prosadit do staršího dorostu skvělá cesta, jak hokejově vyrůst…

Já si myslím, že toto je smyslem práce s mládeží. Pokud si někdo svými výkony, ať už v jakékoliv kategorii, dokáže říct o to, že by měl nastupovat o třídu výš a tam se uplatní, tak to je základ veškeré práce.

Budete i vy podobným způsobem zkoušet hráče třeba i z 8. ročníku? Někteří už v průběhu sezóny nastoupili, ale budete ještě do zbytku sezóny někoho zkoušet?

Určitě se o to pokusím. Byť v 8. třídě kvalita hráčů taková není, ale jsou tam samozřejmě tři, čtyři hráči, kteří si tu extraligu mladšího dorostu do konce sezóny zahrají.

Konkrétně se jedná o které hráče?

Bude to Jaroslav Mrowiec, Martin Kalus, Matěj Hudeček a Pavel Lenomar.

Jako osmák pravidelně nastupuje i Daniel Kurovský. Toho už považujete za „kmenového“ hráče mladšího dorostu?

Ano, toho beru jako kmenového hráče mladšího dorostu. Hraje pravidelně, nenastupuje pouze, když se mu kříží zápasy s 8. třídou. Beru ho tak jako normálního hráče našeho mužstva.

A poslední otázka, jste v Havířově ve své nové trenérské štaci spokojený?

Nad míru. Co se týče zázemí, tak všechno funguje a všechno je na nejvyšší úrovni (co se mládežnického hokeje týče). Jedinou nevýhodu vidím v méně času na ledě, což je škoda zejména pro kluky. Bohužel se o ten jeden led musíme podělit všichni, a tak nezbývá pro kluky tolik času na ledě, jak bych si asi představoval. To už jsem ale zmiňoval před sezónou. Jinak převládá spokojenost, nemůžu si na nic stěžovat.

Děkuji za rozhovor a přeji vám hodně úspěchů v práci s mladými hokejisty.