V pátek AZ vyzve v Přerově Zubra

16.12.2021 | Vít Káňa

H A V Í Ř O V - AZ HEIMSTADEN Havířov předehrává 32. kolo CHANCE ligy 17. prosince, v MEO Aréně vyzve tým HC ZUBR Přerov. Zubři poslední dvě kola, vinou rozsáhlé marodky, neodehráli. Naposledy na Barborku doma podlehli Litoměřicím 1:2, v tabulce jim momentálně patří až 12. příčka. To AZ doma v posledním ligovém kole, před pauzou, nestačil na Draky ze Šumperku, kterým podlehl 1:4. Úvodní buly bude v Přerově vhozeno v 18:00.

HC ZUBR Přerov,12. místo, 25z- (11 – 3 – 2 – 9), skóre 78:59, 41 bodů.

Kauza Pšurný

Hostování Romana Pšurného na Vsetíně bylo, a stále, pro mnoho fanoušků Přerova, je opravdová rána pod pás. Pro samotného hráče to byl blesk z čistého nebe. S týmem se totiž rozloučila jeho největší ikona, která v Přerově hrála od jeho postupu do ligy. „Žádné náznaky jsem neměl. S nikým jsem nemluvil o tom, že bych měl skončit. V neděli ráno jsem přišel na stadion, byl jsem zavolán do VIP salónku a tam mi bylo oznámeno, že končím,“ prozradil Roman Pšurný pro klubový web Valachů, kam přešel na hostování.

Marodka

Kvůli rozsáhlé marodce odložil Přerov dva poslední zápasy se Slavií a Třebíčí. Tým totiž skolila viróza. „Jsme moc rádi, že nám soupeři ze Slavie a z Třebíče vyšli vstříc. Děkujeme jim. Společně nyní hledáme náhradní termíny. Program je našlapaný, ale tady jde o zdraví,“ dodává k odloženým zápasům Chance ligy sportovní manažer Přerova Pavel Hanák.

Pět poslední zápasů se Přerovu moc nepodařilo. Svěřenci trenéra Grofa nehrají v optimální pohodě. Trápí je špatné přesilovky a, podobně jako AZ, neproměňování šancí. Po prohrách s Jihlavou (1:2) a na Vsetíně (3:5), Zubr doma přehrál Porubu (2:0). Pak ale venku schytal pět gólů od Vrchlabí a nevstřelil žádný (0:5). Naposledy do Přerova zavítal tým HC Stadion Litoměřice.

Přerovští se v zápase, chudém na góly, dostali v úvodu do tlaku, jenže ten rezultoval pouze v jedinou branku. Tomáš Šoustal se v 15.minutě prosadil z dálky od mantinelu. Stadion nesložil zbraně, vyrovnání mu zajistil, ještě před první sirénou, střelou na bližší tyč Martin Kadlec. Na další gól se čekalo až do 45. minuty, to se Patrik Marcel radoval po střele zápěstím a ukradl Zubrům vítr z plachet. Domácí se už v zápase do pořádného tlaku nedostali. Přerov doma podlehl Litoměřicím 1:2, na střely to bylo 33:31 pro Zubry.

Takto poslední meč Zubra zhodnotil Jakub Grof: „Hodnocení je těžké, prohráli jsme 1:2 s dobrým soupeřem. Kluci od prvního do posledního odpracovali celých šedesát minut. Chybí nám ale trocha klidu v zakončení, tam se teď bohužel ztrácíme a nedáváme branky. Samozřejmě také víme, že nevyužíváme přesilovky. Nic než víra, že se to zlepší, nám nepomůže.“

Sestava Přerova z posledního zápasu:

Klimeš – Hrabal, Kubeš, Hrdinka, Černý, Krisl, Ševčík – Jakub Svoboda, Herman, Süss – Šoustal, Kratochvil, M. Svoboda – Novák, Dvořák, Doležal – Indrák, Král, Sebera.

AZ HEIMSTADEN Havířov, 16. místo, 27z. (5 – 3 – 3 – 16), skóre 63:83, 24 bodů.

Řádky o Havířovu nemůžeme začít ničím jiným než výměnou na pozici hlavního trenéra. Aleše Flašara totiž v pondělí vystřídal na lavičce AZetu, dosavadní trenér juniorky, Tomáš Potěšil. Toho nemusíme dlouho představovat, byl to totiž on, kdo dovedl Havířov do první ligy. Asistenta mu bude dělat Filip Konštacký. Další změny jsou již staršího data. V úterý 14. prosince bylo oznámeno, že se AZ rozloučil, po vzájemné dohodě, s gólmanem Tomášem Fučíkem. Do posledního zápasu za Havířov už nenastoupil obránce Tomáš Valenta, kterému bylo, po vzájemné dohodě, ukončeno hostování.

AZ čeká na tříbodové vítězství od 16. října, to porazil Duklu na jejím ledě (5:3). Ve čtrnácti následujících zápasech (nepočítáme kontumované utkání s Kadaní) získali havířovští hokejisté pouhopouhých 6 bodů. Po jednom brali s Porubou a na Slovanu, dva pak v Třebíčí a doma s Přerovem. Skóre z těchto zápasů je 23:47. Pod trenérem Alešem Flašarem získal AZ, v sedmi zápasech, jediný bod.

Úspěchy havířovských hráčů jsou skrovné, v GASCONTROL Aréně mají, při skóre 29:41, dvě tříbodové výhry, jednu dvoubodovou, dvě prohry v prodloužení a 9 v základní hrací době. V tabulce domácích zápasů jim patří 16. příčka. Venku to je o fous lepší, na stadionech soupeřů získali 14 bodů. Momentálně v ní okupují 13. místo.

Po posledním zápase to bylo opět pro fanoušky AZetu hořké. Do města přijeli šumperští Draci a pro Havířov šlo o další utkání se soupeřem ohroženým sestupem. Vstup do zápasu měli hosté skvělý. Po půlminutě hry otevřeli, zásluhou Tomáše Vildumetze, skóre. V polovině 14. minuty vedli Draci už o dvě branky, Ondřej Hrachovský bombou z vrcholu pravého kruhu propálil všechno, co mu stálo v cestě. Havířov po 20 minutách vystřídal gólmana, Tomáše Fučíka nahradil Marek Štipčák. AZ na jeden gól rozdílu přiblížil, v polovině zápasu, Antonín Pechanec, ten umístil svou bombu z vrcholu levého kruhu pod horní tyč Mokrého svatyně, 1:2. Havířov měl šance, ale to mu nebylo nic platné. Dvougólový rozdíl dal Drakům, ve 46. minutě, Tomáš Vildumetz a skóre do prázdné branky uzavřel Kratochvíl. AZ doma podlehl Šumperku 1:4, na střely to bylo 29:27 pro Havířov.

Takto se po utkání vyjádřil trenér Aleš Flašar: „Věděli jsme, že máme špatné vstupy do zápasů. Od počátku jsme chtěli hrát. No, zase jsme nedokázali hrát těch 60 minut. Vstup do utkání jsme měli špatný, pak jsme dostali dva laciné góly a kluci se zvedli. V druhé třetině dřeli, makali, bylo to vidět. Šli si zatím, podařilo se nám dát branku. I ta smůla se k nám točí, tam bylo břevno, tyčka, tyčka. Mohlo to být klidně 2:2, bohužel pak přišel nezapískaný faul. Soupeř se tím, že jsme mu dali přesilovou hru, zvedl. Do 3. třetiny jsme šli solidně, tam jsme ale z čistého kotouče, který jsme měli na hokejce, vyrobili fatální chybu a dostali na 3:1. Kluci nejsou momentálně v takovém klidu, ale bohužel. Nedáváme góly a bez gólů se hokej hrát nedá. “

Sestava Havířova z posledního zápasu:

Fučík (21. Štipčák) – F. Kočí, T. Pastor, Chroboček, Kadeřávek, Lytvynov, Marcel Kunc– Dostálek, Hudeček (A), J. Doktor – Paś, Handl, L. Bednář – Mrva, Pechanec, Maruna (C) – Severa, Damašek, M. Hrubec.

Marodka a jedna aktualita

Před uzávěrkou nebyl žádný z hráčů Havířova hlášen jako zraněný. V pátek bylo oznámeno, že do AZetu přichází na hostování do konce sezóny, z týmu SC Kolín, gólman Martin Sejpal.

Přímý přenos z utkání můžete sledovat prostřednictvím HOKEJKA TV.