V pondělí do Havířova přiletí Jestřábi z Prostějova

18.11.2018 | Petr Miklas

V sobotu měl AZ volno, protože si utkání 24. kola v Českých Budějovicích předehrál už 9. října, prohrál tam 1:5. To Prostějov doma hostil Kladno, se kterým prohrál 2:3 po prodloužení. AZ se s Prostějovem utkal v této sezóně jednou, z ledu Jestřábů odjel bez bodu s pětigólovou nadílkou a bez vstřelené branky. Oplatí naši borci Hanákům porážku? To zjistíme v pondělí 19.11. od 18 hodin.

Jestřábi bodovali počtvrté v řadě

Hokejisté Prostějova na konci října začali novou sérii, kdy zase začali sbírat body. Podařilo se jim porazit lídra Chance ligy České Budějovice 5:3 a předposlední Kadaň rozstříleli 6:2. V Přerově prohráli po samostatných nájezdech a v sobotu na domácím ledě podlehli kladenským Rytířům 2:3 v prodloužení.

Trenérské duo Jiří Vykoukal a Ivo Peštuka má v kádru nejproduktivnějšího hráče Chance ligy, tím je Tomáš Divíšek, jenž ve 22 zápasech nasbíral 33 bodů (15+18) a je zároveň nejlepším střelcem soutěže. V první desítce bodování druhé nejvyšší soutěže se drží i Tomáš Nouza, jenž je momentálně zraněný. Ten odehrál 17 zápasů, ve kterých si připsal 23 bodů (12+11). O bod míň má Marek Račuk, kterému stačilo 14 zápasů (4+18).

Brankářskou jedničkou Prostějova je Jakub Neužil, jenž strážil svatyni Jestřábů v 16 případech a má vyrovnanou bilanci 8 výher a stejný počet proher. Jeho procentuální úspěšnost zákroků činí 90,26%. Do šesti zápasů, jedním z nich bylo ukání s AZetem, zasáhl Tomáš Štůrala, jehož procentuální úspěšnost zákroků je 89,85%, ve čtyřech zápasech si připsal výhru, dvakrát odešel z ledu poražen. Dvakrát se do branky Jestřábů postavil devatenáctiletý Daniel Huf, ten ale odchytal jen 64 minut, když dvakrát střídal Neužila.

I obránci Jestřábů patří mezi nejproduktivnější v lize. Druhá příčka v kanadském bodování obránců patří Janu Zdráhalovi s 18 body (2+16), čtrnáctý je Ladislav Havlík s 10 body (1+9), oba průměrně za zápas stráví na ledě nejvíc času z beků Prostějova.

Jestřábi proti Kladnu smazali dvoubrankové manko

V minulém kole Jestřábi hostili Rytíře z Kladna a dlouho se čekalo na gól. První padl na začátku 38. minuty, druhý hned na jejím konci. Oba dalo Kladno, které tak mělo rázem pěkný náskok. Nejprve dorazil Machačovu střelu Šimon Jelínek, chvíli po něm pálil přesně pod víko Tomáš Kaut.

Jestřábi se ale nevzdali a dokázali vyrovnat. V 50. minutě se Tomáš Karpov prosadil bekhendovou střelou a v 56. minutě vyrovnal šikovnou tečí Kolářovy střely David Dvořáček.

Ve zbytku utkání už gól nepadl, přestože se oba týmy snažily rozhodnout v základní hrací době. Na řadu tak přišlo prodloužení. V něm se zaskvěl Ladislav Zikmund, jenž po parádní individuální akci propálil Neužila a rozhodl tak o výhře Rytířů, kteří si z Hané odvezli 2 body.

Trenér Jiří Vykoukal byl se získaným bodem spokojen: „Celý zápas to byla přetlačovaná, myslím si, že oba dva týmy byly velice dobře připravené. Věděl jsem, že zápas budou rozhodovat maličkosti a to se i potvrdilo. Kladno využilo naše dvě zaváhání ve druhé třetině a nám se naopak povedlo využít chyby soupeře ve třetí třetině. Dělení bodů po 60 minutách bylo zasloužené a našim hráčům děkuji za získaný bod.“

Sestava LHK Jestřábi Prostějov v posledním utkání:

Neužil – D. Kolář, Bažant, Havlík, Rašner, J. Zdráhal, Mikliš – Prokeš, Krejčiřík, L. Luňák – Dvořáček, Starý, Karpov – Račuk, Matýs, Divíšek – Žálčík, Venkrbec.

AZ Havířov doma porazil Přerov v prodloužení

Jak již bylo uvedeno výše, AZ si utkání 24. kola předehrál, takže jeho poslední utkání bylo ve 23. kole, kdy doma hostil Přerov. AZ byl v zápase jasně lepší, svého soupeře přestřílel 37:16, ale po 60 minutách bylo skóre 1:1, když se ve 12. minutě trefil za Zubry Marek Sikora. Havířov srovnal v přesilovce tři vteřiny před koncem první části, úspěšným střelcem byl Tomáš Gřeš.

Ve zbytku základní hrací doby už gól nepadl a tak se muselo prodlužovat. Prodloužení ukončil po pěkné souhře s Kotalou a Gřešem David Chroboček, jenž usměrnil puk za záda gólmana Klimeše.

Trenér Patrik Rimmel byl spokojen s bodovým ziskem: „Do utkání jsme nevstoupili úplně dobře, hráli jsme zakřiknutě, a soupeř šel do vedení. Naštěstí jsme ještě do přestávky srovnali. Od druhé třetiny jsme se zlepšili, ale ze spousty šancí jsme gól nedali. Třetí třetina už byla hodně ovlivněna vyloučeními, která ale ani jeden tým nepotrestal. Nám se podařilo po krásné akci rozhodnout až v prodloužení, za což jsme rádi, protože dva body se určitě počítají.“

Patrik Rimmel, manažer a asistent trenéra AZetu v jedné osobě, nastínil plány AZetu na utkání s Prostějovem: „Chceme potvrdit výsledky z posledních utkání a vyhrát. Prostějov je dobré mužstvo a má několik výborných hráčů. Musíme si dávat pozor hlavně na vyloučení.

Sestava AZ Havířov v posledním utkání:

Lukáš – Chroboček, Matai, Staněk, Zdeněk, Rutar, Dudek – R. Veselý, F. Seman (A), Rehuš – Maruna, Haas, L. Bednář – Gřeš, Pořízek, Kotala – Macuh, Mráz, Bambula.

Zápas začíná na ledě GASCONTROL Arény v 18:00. Připraven je z něj tradiční textový online přenos a také placený videopřenos na Hokejka TV.