V sobotu hraje AZ derby na Porubě

22.10.2021 | Vít Káňa

H A V Í Ř O V - Jeden z nejkratších výjezdů v  CHANCE lize čeká v sobotu 23. října na havířovské hokejisty. V Ostravě totiž vyzvou tým HC RT TORAX Poruba. AZ naposledy v GASCONTROL Aréně podlehl favorizovaným Valachům 1:4 a spadl na šestnáctou pozici. To ambiciózní Poruba nestačila v Ústí na Slovan 2:5 a klesla na 15. příčku, jen bod před AZ. Úvodní buly bude v RT TORAX Aréně vhozeno v 17:00. Uspěje AZ na ledě Poruby?

HC RT Torax Poruba 15. místo, 12z. (3 – 1 – 2 – 6), skóre 29:41, 13 bodů.

Ostravský tým loni v předkole play-off porazil 3:0 Prostějov, ve čtvrtfinále zničil Přerov 4:0, ale v semifinále nestačil na kladenské Rytíře 0:4. Před sezónou byla Poruba novináři opět pasována do role jednoho z favoritů CHANCE ligy a chtěla historické semifinále vylepšit. Jenže ještě za námi není ani třetina soutěže, plány nevycházejí a sérii špatných výsledků odnesl lodivod Jiří Šejba. Toho po středeční porážce v Ústí nahradil velezkušený Karel Suchánek. Na pozici asistenta u týmu zůstal David Moravec. Nejde o první takovou změnu z poslední doby. Loni ve 32. kole u týmu skončil Martin Janeček a nahrazen byl rovněž Karlem Suchánkem.

V posledních třech utkání odešla Poruba z ledu bez bodu se skórem 3:14.Výsledky jsou nepovedené, 0:4 v Sokolově, 1:5 s Prostějovem, naposledy na Slovanu padla 2:5. Od 2. října dokázala zvítězit v jediném zápase a ze sedmi mačů brala čtyři body. Jeden z nejlepších forvardů v celé lize Fin Markus Korkiakoski je za očekáváním. V 11 zápasech vstřelil pouhé tři góly. Žádný z útočníků nedal prozatím pět a více branek. Tým inkasoval 41 gólů, to je páté nejvyšší číslo v soutěži. Abychom Ostravany jenom nehanili, tak oslabení mají výborná, inkasovali v nich jen pět branek (hráli jich 42). Dali v nich dokonce i čtyři góly. Jsou i disciplinovaní, ve hře pět na pět strávili (ve 12 zápasech) nejvíce minut v soutěži.

Naposledy Poruba vyjela na led ústeckého Slovanu, kde šla v 8. minutě do vedení, když se trefil Samuel Bitten. Jenže pak čtyřikrát udeřil Slovan, góly dali Vrdlovec, Drtina a dvakrát se trefil Bílek. Bitten dal Porubě naději, jenže ta na konci třetího dějství inkasovala popáté, prosadil se Trávníček. Na střely byla Poruba lepší (35:32), ale se Slovanem prohrála 2:5.

Sestava Poruby na Slovanu:

Muštukovs – Szathmáry, Kozák, Slavík, Husa, Žovinec, Urbanec, Houdek – Guman, Bitten, Vachovec – Jenyš, Toman, Hrníčko – Gřeš, Stloukal, Hotěk.

AZ HEIMSTADEN Havířov 16. místo, 12z. (3 – 1 – 1 – 7), skóre 31:40, 12 bodů.

Po dvanácti zápasech se AZ zase propadl až téměř na chvost tabulky. Výkony hráčů jsou lepší, dodržují se taktické pokyny, ale často se dělají laciné chyby, které vyrovnaný zápas rozhodnou. Letmým pohledem do statistik je vidět, že vzrostlo procento ubráněných oslabení, hráči se zlepšili na buly, mají více střel a častěji blokují i ty soupeřovy. Jenže to tam nepadá. Když tým vstřelí ve 12 zápasech 31 branek, tak se dvěma a půl góly na zápas v průměru, nemůže pomýšlet na vyšší příčky. Osm zápasů Havířova v aktuálním ročníku skončilo rozdílem jediného gólu

Naposledy do GASCONTROL Arény zavítal Vsetín. Utkání to bylo pohledné, ale s hořkým koncem pro havířovské fanoušky. AZ měl šanci v úvodu, když bylo, po faulu na Mrvu, nařízeno trestné střílení. Doktor Málka nepřekonal a do vedení šel vzápětí Vsetín, trefil se Indrák. Havířov vyrovnal zásluhou Vlastimila Dostálka, ale góly pak už dávali jenom Valaši. Nejprve v polovině zápasu skóroval Berger - 1:2. Havířov měl své šance a chtěl do třetí periody “vlítnout”, jenže v jejím úvodu inkasoval potřetí, prosadil se Indrák. AZeťáci se snažili zápas otočit, měli více střel, byli i lepší na buly, ale v power-play inkasovali počtvrté. Přes celé kluziště se trefil do opuštěné azeťácké brány gólman Vsacanů Jakub Málek. Havířov doma prohrál se Vsetínem 1:4, na střely to bylo 32:20 pro AZ.

Manažer a asistent trenéra Pavel Zdráhal takto zhodnotil zápas: První třetina byla z naší strany slušná, stejně to zhodnotil i trenér hostů. Shoduju se v tom, že jsme nedali góly. Od druhé třetiny jsme opět začali hrát hokej, jaký jsme tady předváděli předtím. Mysleli jsme, že po zápase s Jihlavou už najedeme na trošku jinou vlnu, tou první třetinou jsme to i potvrzovali, ale bohužel jsme se dokázali prosadit gólově jen jednou. Ve druhé třetině to bylo z naší strany špatné, 4minutová přesilovka absolutně bez ničeho. Samozřejmě do třetí třetiny jsme šli s tím, že chceme zápas vyrovnat, jít do prodloužení nebo zápas vyhrát. První střídání a přišel gól na 3:1 a Vsetín nás přehrával. Mohli jsme bojovat jak jsme chtěli, ale na vítězství to zkrátka nestačilo.

Sestava AZetu se Vsetínem:

Štipčák – M. Hlaváč, Chroboček, Mrowiec, Valenta, T. Pastor, Korím, Groch – L. Bednář, Pechanec, J. Doktor (A) – Š. Kratochvil, Hudeček (A), Dostálek – Maruna (C), Paś, Severa – M. Hrubec, Stuchlík, Mrva.

Marodka a jeden příchod

Z marodky se vrací bek Ivan Lytvynov. Drobné zdravotní problémy měl v týdnu obránce David Chroboček, ale na Porubě by měl nastoupit. Novou posilou AZetu je Šimon Groh. Ten je po Tomáši Valentovi a Matúši Hlaváčovi další výpomocí v obraně z extraligové Olomouce.

Vyhecovaný zápas to bude pro útočníka Jana Hudečka a obránce Tomáše Pastora, oba v Porubě ještě nedávno působili.

Pokud se nedostanete do porubské RT Torax Arény, tak pro vás z utkaní připravujeme textový přenos. Utkání můžete sledovat rovněž prostřednictvím HOKEJKA TV.