V sobotu přivítáme Benátky n. Jizerou

25.10.2013 | Tomáš Vlček

Díky vloženému pondělnímu kolu, se v 1. lize prohodilo pořadatelství zápasů, a tak sehraje AZ doma další zápas už zase v oblíbenější sobotu. Soupeřem mu tentokrát bude, po dvou týmech z popředí tabulky, prozatím poslední mužstvo soutěže – HC Benátky nad Jizerou. Utkání začíná v 17:00 a kromě hokeje je pro fanoušky připraven i doprovodný program, včetně několika soutěží o hodnotné ceny.

HC Benátky nad Jizerou

Benátky byly před sezonou pasovány do role týmu, jenž by mohl bojovat o pozice zaručující play-off. Realita je však zatím jiná. Klub fungující jako farma Liberce i přes přítomnost několika poměrně zvučných jmen v sestavě začal sezonu velmi špatně a po dvanácti kolech měl na kontě pouhých šest bodů. Tím by se však Havířov neměl nechat ukolébat. Protože v posledních třech kolech už Benátky tento bodový stav více než zdvojnásobily. Vyhrály totiž v Litoměřicích, Berouně a doma vybojovaly bod s Jihlavou. Zůstávají sice se třinácti body poslední, ale jen 3 body od jedenáctého AZetu.

Naposledy ve středu hráli s Jihlavou a po dvou venkovních výhrách potvrdili i doma rostoucí formu. Se soupeřem totiž hráli vyrovnanou partii a podlehli mu až 3:4 v prodloužení. Trenér Filip Pešán pronesl na adresu svých svěřenců pochvalná slova: „Odehráli jsme bojovné utkání a se soupeřem, který naprosto prokázal své kvality a patří mezi dva nejlepší týmy v první lize, jsme po celé utkání drželi krok. V závěru jsme si za bojovnost zasloužili vyrovnat. Až v prodloužení nás už soupeř přetlačil.“

Nejproduktivnějším hráčem Benátek je Vít Jonák (5+3) před Janem Plodkem (5+2) a Josefem Skořepou (3+4). V obraně se trenér Pešán může nejvíce spolehnout na Jiřího Říhu (0+4) a Ondřeje Vitáska (1+3). V brankovišti se už vystřídalo pět maskovaných mužů! Nejvíce startů si připsali Jakub Jelínek (3,67 br/zápas, úspěšnost 86,81%) a Jiří Stejskal (4,76 br/zápas, úspěšnost 83,15%). V poslední době však branku hájí z Třince zapůjčený Adam Trenčan (2,83br/zápas, úspěšnost 91,3%) a i jeho statistiky přispěly ke zlepšeným výsledkům. Zajímavostí v sestavě středočechů jsou dva mládežničtí reprezentanti do 18 let, zapůjčení z Liberce - obránce Filip Pyrochta a útočník Pavel Zacha. Trenérem Benátek je už zmiňovaný Filip Pešán.

HC AZ Havířov

AZ hrál ve středu v Havlíčkově Brodě a opět z toho byl zápas s nemnoha góly a těsným výsledkem. Bohužel ale, jako většinou, v neprospěch Havířova. Domácí šli v zápase dvakrát do vedení, které za AZ srovnali Jakub Šlahař a David Roupec. Jenže na čtyři a půl minuty před koncem načasovaný úder Rebelů už se odpovědět nepodařilo a tři body tak zůstaly v Kotlině. Trenér Jan Daneček zápas zhodnotil takto. „Věděli jsme, že nás čeká těžký soupeř, přesto jsme dnes sahali minimálně po bodu, ale udělali jsme tři hrubé chyby a byli jsme za to vždy potrestáni. Jednou jsme si dali vlastní gól, pak přišla chyba, když náš obránce nahrál přímo soupeři. My jsme ke konci měli nějaké šance, ale ty jsme nedali. Měli jsme ale blízko k bodu a domácím jsme byli vyrovnaným soupeřem. Chybělo nám jen trošku štěstí.“

I proto jistě bude chtít AZ urvat body v sobotu doma. Podle informace manažera Patrika Rimmela se jedná o klasický zápas o šest bodů, ze kterého mají body dvojnásobnou cenu. Tým už v pátek trénoval v plné sestavě tedy i s hráči Třince a Michalem Sztefkem. Ten musel pro zranění zápas na Vysočině vynechat a uvidí se, jestli bude schopen doma nastoupit. Otázkou je i start Ondry Šedivého. Na trénincích se mj. pracovalo i na přesilovkách, v nichž bylo v poslední době vidět zlepšení a tak se snad v této situaci prosadí AZ opět.

Vzájemná utkání

Oba soupeři se setkali ve třetím kole na ledě Benátek, a i když to byli domácí, kdo v zápase dvakrát vedl, nakonec se ze zisku všech tří bodů radoval AZ.

HC Benátky nad Jizerou – AZ Havířov 2:3 (2:1, 0:1, 0:1) Branky a nahrávky: 8. Vlach (Dušek, Dlouhý), 19. Šimek (Klimt, Říha) – 18. Klimša (Maruna, Koma), 32. Jakúbek (P. Rimmel, J. Daneček), 53. Pechanec (Koma, Kanko). Rozhodčí: J. Jílek – M. Jílek, Svobodová. Vyloučení: 4:8. Využití: 2:3. V oslabení: 0:0. Diváci: 279. Střely na branku: 36:17.

Sestavy týmů v posledních zápasech

HC Benátky nad Jizerou: Lukáš (Stejskal) – Říha, Jánošík, Niko, Pabiška, Pyrochta, Vitásek, Kajínek – Krejčík, Plodek, Špaček – Bárta, Jonák, Dlouhý – Vařecha, Skořepa, Klimt – Psota, Bortňák

HC AZ Havířov: Matoušek (L. Daneček) – Vosátko, Bezuška, Krisl, Roupec, Graca, Koma, Deutsch – Šedivý, Pechanec, Kanko – Jakúbek, Šlahař, J. Daneček – Maruna, Říčka, Klimša – Němec, Marosz, Škumát – M. Rimmel.

Doprovodný program

Kromě hokejové bitvy se na ledě KK Pneu arény odehraje i divácká soutěž sponzorovaná havířovským Autodomem Vrána. Půjde o zapůjčení automobilu na dva dny (podrobnější informace na hlavní straně webu).

Přehled zápasů 16. kola (sobota 26. října 2013):

HC AZ Havířov 2010 - HC Benátky nad Jizerou (17:00)
Salith Šumperk - HC Motor České Budějovice (17:00)
HC Stadion Litoměřice - BK Mladá Boleslav (17:00)
HC Berounští Medvědi - HC Slovan Ústečtí Lvi (17:30)
HC Dukla Jihlava - HC Most (17:30)
SK Kadaň - HC Olomouc (17:30)
SK Horácká Slavia Třebíč - HC Rebel Havlíčkův Brod (17:30)